— ZOFIA ROMASZEWSKA KOŃCZY 76 LAT.

— ROBERT MAZUREK POPROWADZI PORANNE W ROZMOWY W RMF FM, ZASTĘPUJĄC KONRADA PIASECKIEGO. http://wirtualnemedia.pl/artykul/robert-mazurek-poprowadzi-poranne-rozmowy-w-rmf-fm-zastapi-konrada-piaseckiego

— LIVEBLOG 300POLITYKI:
Bielan: PO zgrzeszyła, będąc zachłanna i chcąc wybrać dodatkowych 5 sędziów TK, których kadencja mijała po wyborach
Bielan: Komorowski rozpoczął spór o Trybunał
Szłapka: Kaczyński uzurpuje sobie prawo do dyktatorskiej władzy w Polsce
Bodnar o publikacji wyroków: Nie dajmy się zwieść, że wszystko idzie w dobrym kierunku
https://300polityka.pl/live/2016/08/17/

— WRESZCIE KONIEC DZIKIEJ REPRYWATYZACJI W WARSZAWIE – jedynka Gazety Stołecznej.

— MORAWIECKI PODPADŁ PREZESOWI – pisze w Fakcie Magdalena Rubaj: “Bliscy współpracownicy prezesa PiS już przed jego wyjazdem na urlop zwrócili uwagę, że Kaczyński inaczej odnosi się do “swojego pupila”. – Skończyły się spotkania, które zajmują długie dysputy o historii czy gospodarce – mówi jeden z nich. Inny dodaje w rozmowie z Faktem, że dla wicepremiera “prezes stał się oschły”. Co na to sam Morawiecki? Wśród jego współpracowników dominuje pogląd, że wstąpienie do PiS było błędem. – Z pozycji zewnętrznego eksperta, który z nieba biznesu spadł na polityczny padół i dał się wciągnąć w partyjne rozgrywki – mówi kolega z rządu wicepremiera. A zapowiedzianego przez prezesa stanowiska wiceprezesa PiS wciąż nie dostał. A niejednemu politykowi w PiS zależy, by nie dostał go w ogóle”.

— GŁOSOWAŁBYM PRZECIW ODWOŁANIU KURSKIEGO – STANISŁAW KARCZEWSKI W SE: “–Jacek Kurski jest pełniącym obowiązki prezesa i ze swoich obowiązków wywiązuje się, w mojej ocenie, dobrze. Gdybym był w Radzie Mediów Narodowych, to głosowałbym przeciwko jego odwołaniu. –(…) Staram się obiektywnie patrzeć na to, co dzieje się w TVP. Być może niektóre rzeczy odbywają się zbyt wolno”.

— IM TEŻ NALEŻY SIĘ MEDAL ZA OBRONNOŚĆ – FAKT DALEJ O MISIEWICZU – LISTA DO ODZNACZENIA, M.IN. PAZDAN, Kaczyński (za obronę przed naciskami, żeby został premierem), itd.

— RÓŻA THUN – NIE DZIWI KRYTYKA SCHETYNY ZA UDZIELENIE WYWIADU MIGALSKIEMU I DO RZECZY Z TAKĄ OKŁADKĄ – pisze w felietonie w tygodniku POLITYKA: “Rozmowa przewodniczącego największej i walczącej o swoją wyrazistość partii opozycyjnej z rozchichotanym i prowokacyjnym Markiem Migalskim (“wybuch śmiechu prowadzącego wywiad”) umieszczona w piśmie słynącym z promowania “dobrej zmiany”, w dodatku z okładką obrażającą najważniejsze postaci polityki europejskiej, wywołała falę krytyki. To nie dziwi. Ale postarajmy się zrozumieć intencje. Przecież nareszcie ktoś wychodzi poza zaklęty krąg swojego środowiska i zwraca się nie tylko do swojego elektoratu”.

— THUN PISZE O TYM, JAK CHCIAŁABY ROZUMIEĆ WYWIAD SCHETYNY: “Ogromna większość PO opowiada się za prawami dla mniejszości oraz za związkami partnerskimi – i jest to wyraz szacunku dla drugiego człowieka, miłości bliźniego, co jest cechą zarówno chrześcijańską, jak i konserwatywną. W takim liberalno-konserwatywnym kierunku chętnie idę i nie dlatego, żeby tam szukać wyborców, tylko dlatego, że jestem etosowcem i staram się uczestniczyć w sprawach, które są ważne, potrzebne, dobre, przyzwoite i trwałe. I tylko tak chcę rozumieć wywiad Grzegorza Schetyny”.

— RZĄD SPRAWDZA EFEKTY 500+ – pisze RZ: “Ministerstwo Pracy rozesłało do firm handlowych ankiety, dzięki którym chce sprawdzić wpływ rządowego programu na sprzedaż – dowiedziała się “Rzeczpospolita”. Ankiety trafiły do firm w ubiegłym tygodniu, a czas na odpowiedź upłynął 16 sierpnia. Resort zadał w nich wiele pytań o ocenę programu Rodzina 500+. “Czy od chwili wprowadzenia programu do dziś Państwa firma zaobserwowała większy popyt na swoje towary i usługi? Jeżeli tak, to czy wiąże go z programem?” – czytamy w ankiecie”.

— MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI W RZ O KACZYŃSKIM I LOGICE STANU WYJĄTKOWEGO: “Wydaje mi się, że ta logika stanu wyjątkowego – “zastosujmy opcję zerową, a potem dopiero wprowadzajmy rozwiązania demokratyczne” – jest charakterystyczna dla wielu dziedzin. Od obsady stanowisk w spółkach Skarbu Państwa, agencjach i funduszach (Kaczyński mówił wprost, że lepiej mieć mniej zdolnych, ale swoich, niż profesjonalistów, którzy będą pracować na rzecz postkomunistycznego systemu), przez dobór prokuratorów po dosłownie wszystkie sfery życia, do których może sięgać polityka. Takie podejście ma kilka istotnych mankamentów. Choć nie sposób odmówić Kaczyńskiemu racji, jeśli chodzi o wiele błędów popełnionych na początku transformacji – złodziejskie prywatyzacje z lat 90., brak dekomunizacji sądów czy wojskowych służb specjalnych – pytanie tylko, czy da się cofnąć czas o 27 lat i zbudować Polskę od początku, od nowa?”.

— OD JESIENI 2015 JĘZYK OPOZYCJI WOBEC PIS PRZESTAŁ SŁUŻYĆ OSIĄGANIU POLITYCZNYCH CELÓW – pisze w RZ Jarosław Kuisz: “Stawiam tezę, że od jesieni 2015 język opozycji wobec PiS przestał służyć osiąganiu politycznych celów. Zwolennicy polityki proeuropejskiej i liberalnej demokracji nie mogą udawać, że nic się nie stało. Stało się. Żywy język modernizacji III RP, który przez całe lata pobudzał nasze aspiracje do UE, NATO i lepszego życia, z czasem zamienił się w szablon językowy. Dziś w politycznych debatach wybrzmiewa niczym drętwa “mowa-trawa”. “Obalanie komuny” odbywało się pod hasłami powrotu do Europy. Kierunek aspiracji był oczywisty, wszyscy liczący się politycy – od lewicy do prawicy – nawoływali do cywilizacyjnej integracji z Zachodem. Nawet Jarosław Kaczyński krytykował wtedy swoich przeciwników za opieszałość”.

— KONFLIKT O TK DOTARŁ DO SAMORZĄDÓW – pisze w RZ Marcin Dobski: “Trwający od miesięcy konflikt wokół Trybunału Konstytucyjnego powoduje, że jego konsekwencją są spory na szczeblu samorządów, między radnymi, a ich organami nadzorczymi – wojewodami. Taka sytuacja jest w Łodzi, w której za niewiele ponad tydzień dojdzie do pierwszego sądowego rozstrzygnięcia”.

— WITOLD GADOMSKI KRYTYCZNIE O WSPIERANIU INNOWACJI PRZEZ PAŃSTWO – jak pisze w GW: “Gdyby państwowe pieniądze i odgórne decyzje mogły przyspieszyć innowacyjność, komunizm wygrałby rywalizację z kapitalizmem. Stało się odwrotnie – największą bolączką gospodarki centralnie planowanej była niska jakość produktów i technologiczne zacofanie. Państwowe firmy, które nie musiały konkurować – bo nie było rynku – wybierały strategię minimalizowania wysiłku i ryzyka. Innowacje są zawsze ryzykowne, dlatego urzędnicy, którzy wolą bezpieczeństwo, nie mogą ich rozwijać”.

— GAZETA WYBORCZA NA JEDYNCE O WZROŚCIE LICZBY ZABITYCH NA DROGACH: “W czerwcu liczba zabitych na drogach wzrosła o 25 proc. To rekord. Polska jest rajem dla łamiących przepisy kierowców. Niewiele kontroli drogowych i zafoliowane fotoradary to dla nich sygnał – policja odpuściła”.

— RZĄD NARESZCIE WRÓCIŁ Z WAKACJI – tytuł w Fakcie.

— WŁADZA PUBLIKUJE CO CHCE – tytuł w GW.

— PIJAK SPOD AMBASADY DALEJ ROZDAJE KASĘ W PO – SCHETYNA LITOŚCIWY DLA ŁUKASZA PAWEŁKA – pisze SE.

— MARKA AUKCJI W JANOWIE W RUINIE – tytuł w GW.

— LIKWIDACJA MAŁEGO RUCHU GRANICZNEGO UDERZYŁA W BIEDNIEJSZYCH, BOGACI JEŻDŻĄ JAK DAWNIEJ – GW: “I tylko zamożni jeżdżą jak dawniej. – Jakie względy bezpieczeństwa? Przecież Rosjanie nie przyjeżdżali tutaj gwałcić i rabować. Przyjeżdżali z gotówką – irytują się mieszkańcy”.

— WĄTPLIWA KARA ZA “POLSKIE OBOZY” – pisze w komentarzu RZ Jerzy Haszczyński: “Zdarza się, że ktoś uporczywie obarcza Polskę odpowiedzialnością za zbrodnie Trzeciej Rzeszy. Ale to zazwyczaj artysta lub broniący swych tez naukowiec, a takich polski rząd – i słusznie – nie zamierza karać. Wątpliwość dotyczy też zapowiedzi, że ustawa ma służyć „skutecznej i szybkiej reakcji” na fałszowanie historii. Skuteczność polskiego wymiaru sprawiedliwości wobec tego, co się mówi i pisze na drugim końcu świata, jest ograniczona. Trochę się więc obawiam, że szybkich reakcji polskich władz nikt nie zauważy. A zastąpią one żmudną pracę edukacyjną”.

— GW O KARZE DYSCYPLINARNEJ RADCÓW DLA PREZESA LEGII – jak pisze Wojciech Czuchnowski: “Powód? Radca (ale też adwokat) nie może reprezentować najpierw jednej, a potem drugiej strony sporu. Nie może też (i po to jest zasada pierwsza) wykorzystywać w pracy dla klienta wiedzy, którą wcześniej zdobył, reprezentując konkurencję. A to właśnie zdaniem sądu zrobił Leśnodorski. W sporze prawnym pomiędzy dwoma spółkami zajmującymi się działalnością wystawienniczą świadczył usługi najpierw dla jednej, potem dla drugiej”.

— ELEKTRONIKA TRACI MOC – tytuł na jedynce RZ: “Dla producentów i dystrybutorów pecetów w Polsce pierwsza połowa tego roku jest jednym z najgorszych okresów w historii. Jak wynika z badań firmy IDC, do których dotarła “Rzeczpospolita”, tylko w II kwartale 2016 r. popyt na komputery stacjonarne i notebooki spadł rok do roku aż o 20 proc. Natomiast sprzedaż desktopów w biznesie skurczyła się o 27 proc., a na notebooków – o jedną czwartą”.

— URODZINY: Zofia Romaszewska, Jacek Żakowski, Jacek Wilk.