— LIVEBLOG 300POLITYKI:
Kaczyński złoży kwiaty pod Pomnikiem Wielkiej Synagogi w Białymstoku
O 13:00 spotkanie szefów dyplomacji w Warszawie
O 10:00 rząd o Brexicie
Schetyna: Projekt UE przegrał, ale personalny zestaw liderów na pewno zostanie
https://300polityka.pl/live/2016/06/27/
— WASZCZYKOWSKI: STEINMEIER BĘDZIE NA SPOTKANIU W WARSZAWIE – jak mówi SE: “Szóstka” już miała swoje spotkanie i nie wyraża ochoty, by dalej się spotykać – poza szefem niemieckiego MSZ, który przybędzie na dzisiejsze spotkanie Grupy Wyszehradzkiej, na którym poinformuje nas, jak przebiegało posiedzenie „szóstki”.
— WASZCZYKOWSKI W SE O POSTULACIE REFORMY TRAKTATÓW: “Nową koncepcję reformy traktatów. Przy okazji negocjacji dotyczących wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE będą one otwierane – ta reforma nie będzie polegała tylko na wyczyszczeniu gumką nazwy Wielka Brytania. Przy tej okazji można przyjrzeć się nowym rozwiązaniom, np. opracować nową definicję suwerenności państw członkowskich, przyjrzeć się temu, jak mają wyglądać relacje pomiędzy członkami UE a unijnymi instytucjami. Można też zbadać, czy mechanizm decyzyjny w UE nie jest wadliwy itd. To wszystko należałoby dokładnie przejrzeć i być może na nowo ułożyć w niektórych kwestiach. Taką właśnie propozycję będziemy składać, co już zapowiedziała premier Szydło”.
— STAŁO SIĘ COŚ BARDZO ZŁEGO, POLSKA MUSI WYJŚĆ Z INICJATYWĄ – mówi Jarosław Kaczyński w rozmowie z Michałem Szułdrzyńskim w RZ: “Stało się coś bardzo złego, nie złego, ale bardzo złego. Dlatego po zastanowieniu się musimy przedstawić plan zmian instytucjonalnych. Mamy w Unii kryzys i właściwą odpowiedzią na niego nie jest trwanie w tym, co jest, bo to skończy się katastrofą. Jeśli nie dojdzie do reformy w Unii, kolejne kraje mogą chcieć podjąć taką decyzję jak Wielka Brytania, na przykład Francja. Marine Le Pen mówi wprost o wyjściu z Unii. Podobne nastroje są w Holandii, Austrii, Czechach, to może się rozszerzać. W Polsce jest zupełnie inaczej. I Polska musi wyjść z inicjatywą i przedstawić jasną drogę przemian. Bo trzeba sobie jasno zdać sprawę, że pewna wizja Unii, forsowana od Traktatu Lizbońskiego, przegrała”.
— POLSKA CHCE ZOSTAĆ W UE – mówi dalej Kaczyński: “ – Polska chce zostać w Unii?
– Oczywiście, że tak.
– Opozycja mówi, że PiS chce Polskę z Unii wyprowadzić.
– To nie ma nic wspólnego z faktami. Opozycja nie ma żadnego projektu dla Polski i też nie ma pomysłu, do czego poważnego można by się, używając słowa potocznego, przyczepić. Dlatego wymyśla sobie różne rzeczy, mówi, że w Polsce nie ma demokracji albo że PIS chce wyprowadzić Polskę z Unii”.
— TRYBUNAŁ JEST ZABLOKOWANY, ALE TO NIE WYNIKA Z NASZYCH DZIAŁAŃ – Kaczyński dalej: “On jest rzeczywiście zablokowany, ale nie wynika to z naszych działań, ale jest konsekwencją decyzji prezesa Andrzeja Rzeplińskiego. Jeśli idzie o zagrożenie praworządności, to owszem, jest ona zagrożona, ale nie przez sytuację wokół Trybunału, lecz przez to, że sądy są dziś twierdzą postkomunizmu”.
— KACZYŃSKI O UNIJNEJ ARMII I PREZYDENCIE UE: “Z tym dotychczas był problem. Były tam niby jakieś grupy bojowe. Jeśli chcemy traktować to serio, powinniśmy wydawać rzeczywiście 2 proc. PKB na armię unijną. Oczywiście każde państwo mogłoby też mieć własną. Jeśli państwa europejskie gotowe byłyby do takiego wysiłku, to taka armia byłaby partnerem dla Stanów Zjednoczonych. Jeśli Unia chce się liczyć powinna mieć też prezydenta wybieranego na długą kadencję”.
— KACZYŃSKI O NOWYM TRAKTACIE I OFERCIE DLA ANGLIKÓW: “Nie da się tak szybko dopracować nowego traktatu. Trzeba unikać pośpiechu, który towarzyszył pracom nad Traktatem Lizbońskim, gdy niemieckiej prezydencji zależałoby na tym, by z traktatem szybko skończyć. I dlatego między innymi on jest zły. Dlatego trzeba to przemyśleć. Ten nowy traktat powinien być też ofertą dla Anglików: wróćcie, Unia się zmieniła”.
— TRZEBA UTRZYMAĆ EUROPĘ PAŃSTW NARODOWYCH – jeszcze Kaczyński: “Trzeba utrzymać Europę państw narodowych, ale ściśle ze sobą współpracujących, najlepiej tworzących konfederację, która będzie miała potężną pięść i będzie się liczyła na świecie”.
— KACZYŃSKI ZMIERZA DO POLEXITU – pisze w GW Jacek Żakowski: “Jaki będzie Brexit, kiedy i czy się ziści, to się okaże za kilka miesięcy lub lat. Pewne jest tylko, że od piątku dużo bardziej prawdopodobny jest Polexit. Do tego zmierza Jarosław Kaczyński, chociaż formalnie on, pani Szydło, pan Duda mówią co innego. Ale oni często mówią jedno, a robią drugie. Przed wyborami mówili, że nie zrobią Macierewicza ministrem obrony, że uszanują Trybunał, że Duda nie podpisze wszystkiego, co mu przyśle PiS”.
— NIE MAMY PARTNERA W UE – Ludwik Dorn w rozmowie z GW: “To oczywiste, że Polska nie ma już tego wyobrażonego strategicznego partnera. Wyobrażonego, bo uważam, że nigdy Wielka Brytania nie byłaby partnerem Polski w strategicznych sprawach europejskich. Mogłaby najwyżej używać nas instrumentalnie. Przesłanki kryjące się za takim rozumowaniem min. Waszczykowskiego były więc całkowicie błędne. Byłyby błędne, nawet gdyby wynik referendum był odmienny. Nie mamy silnego partnera w Unii, nawet potencjalnego. W ogóle nie mamy partnera”.
— DORN: RZĄD PIS DAWAŁ WĘGROM PREZENTY ZA NIC – dalej Dorn w rozmowie z Adamem Leszczyńskim: “Nowa ekipa natomiast dawała za nic prezenty Grupie Wyszehradzkiej, zwłaszcza Węgrom. Bezrozumnie, bezrefleksyjnie wspieraliśmy je w czasie kryzysu migracyjnego. Mówiliśmy: „Razem pokażemy Merkel, Komisji Europejskiej, że nie damy sobie w kaszę dmuchać”. Jeżeli chodzi o pomysł, że Polska stanie się przedstawicielem, liderem koalicji państw drugiej prędkości – to trzeba na głowę upaść”.
— CZAS NA RESET W RELACJACH PIS Z BRUKSELĄ – pisze w RZ Andrzej Stankiewicz: “Po referendum brytyjskim widać wyraźnie, że dotychczasowa polityka europejska PiS zabrnęła w ślepą uliczkę – najlepszym dowodem na to jest fakt, że jeszcze niespełna pół roku temu szef MSZ Witold Waszczykowski widział w Londynie strategicznego partnera na unijnej arenie. Dziś – czy w PiS się to podoba czy nie – strategicznym krajem w Unii są Niemcy i to z nimi trzeba rozmawiać. Albo rząd zmieni swą politykę, albo straci wpływ na bieg spraw. Jeśli więc obsesją Jarosława Kaczyńskiego jest podmiotowość Polski w UE, to zyskać ją można tylko uczestnicząc w kluczowej rozgrywce w sprawie przyszłości Unii. Z Niemcami”.
— OPOZYCJA POWINNA PRZEMYŚLEĆ SWOJE DZIAŁANIA – pisze dalej Stankiewicz: “W tym stanie podwyższonego unijnego ryzyka także opozycja powinna przemyśleć swe działania. Faktem jest, że Platforma robiła wiele, aby wykorzystywać instytucje UE do nacisku na rząd i PiS. To także przyczyniło się do przyklejenia Polsce łatki kraju kłopotliwego, naruszającego standardy demokratyczne. Gdy będą zapadać decyzje dotyczące przyszłości Unii, polska klasa polityczna powinna być zgodna co do minimum – członkostwo w UE to strategiczny wybór polityczny, gospodarczy i cywilizacyjny. A im bliżej nam do Brukseli, tym dalej od Moskwy”.
— POLITYCY PIS MUSZĄ PRZESKOCZYĆ WŁASNY CIEŃ – pisze w GW Bartosz T. Wieliński: “Politycy PiS muszą przeskoczyć własny cień. Odbudować relacje z Niemcami, na nowo rozkręcić polsko-niemiecko-francuski Trójkąt Weimarski. Działać konstruktywnie, skończyć z godnościowymi frazesami i dołączyć do rozmów o przyszłości Europy. Dryfowanie na europejskich peryferiach będzie dla nas katastrofą”.
— PIS NIE MOŻE DŁUŻEJ FLIRTOWAĆ Z NARODOWCAMI – pisze w RZ Michał Szułdrzyński: “PiS nie może dłużej flirtować z narodowcami, którzy wprost domagają się wyjścia Polski z UE. Opozycja zaś nie może dalej wpychać PiS w antyeuropejską retorykę poprzez używanie instytucji unijnych do wojny z rządem”.
— BREXIT TO DLA POLSKI MINUS DO 0,25 PKB – pisze w GW Witold Gadomski: “Polska, dla której Wielka Brytania jest drugim lub trzecim odbiorcą towarów (6,6 proc. eksportu), także odczuje Brexit. Koszt wynikający ze spadku eksportu wyniesie od 0,1 do 0,25 proc. PKB. Do Polski napływa rocznie ok. 1 mld euro od pracujących w Wielkiej Brytanii naszych rodaków. Czy utrzymają oni zatrudnienie i dochody? Dla nas to jedno z najważniejszych pytań. Sąsiednie Czechy i Słowacja są bardziej niż Polska zależne od handlu z Wielką Brytanią. Według Petera Montalto, specjalisty od rynków wschodzących w banku Nomura, Brexit będzie kosztował Czechy 0,7 proc. PKB, a Węgry – 0,5 proc.”.
— POSŁOWIE: MYRCHA I MARCHEWKA MAJĄ PRZEJŚĆ DO NOWOCZESNEJ – podaje SE. http://se.pl/wiadomosci/polityka/roszady-w-platformie-obywatelskiej-jak-trwoga-to-uciekaja-z-po_856744.html
— FRANKOWICZE BEZ POMOCY RZĄDU – jedynka Faktu, który sugeruje, że Brexit będzie pretekstem.
— NIE BĘDZIE WCZEŚNIEJSZYCH EMERYTUR? – tytuł w SE: “Obiecywał prezydent Duda, obiecywała premier Szydło”.
— MINISTER ZNÓW WYSZEDŁ PRZED SZEREG, ZIGNOROWAŁ 5 NAJSTARSZYCH PAŃSTW UE – tytuł w Fakcie o Waszczykowskim.
— ANGIELSCY RASIŚCI MAJĄ POLAKÓW ZA ROBACTWO – jedynka SE.
— PIS ZAWŁASZCZA RADOM – pisze w GW Wojciech Czuchnowski: “PiS robi, co może, by wtłoczyć Polakom do głów własną wersję historii najnowszej. Po jasnej stronie są tam bracia Kaczyńscy, Macierewicz i Wyszkowski. Po stronie ciemnej – Kuroń, Michnik i Lech Wałęsa”.
— CZUCHNOWSKI O ABSURDALNYM WYSTĄPIENIU DUDY: “Do spektaklu zakłamywania historii dołożył się prezydent Duda. Do władzy ludowej, która mszcząc się na Radomiu, „zaniechała tu inwestycji, żeby ukarać robotników i miasto”, dodał „władzę III RP, która zapomniała o Radomiu, zabierając mu status miasta wojewódzkiego”. Nie wiem, kto podpowiedział Dudzie ten bon mot, ale porównywanie reformy administracji (przeprowadzonej zresztą przez prawicowy rząd AWS) z komunistycznymi represjami to figura wyjątkowo głupia”.
— RZĄD PIS NIE PUBLIKUJE OŚWIADCZEŃ MAJĄTKOWYCH – pisze w GW Andrzej Kublik: “Oświadczeń majątkowych wiceministrów nie opublikowało też Ministerstwo Rozwoju. „Ujawnienie [oświadczenia] jest dobrowolne. Wiceministrowie rozwoju zatem skorzystali z przysługującego im prawa do nieupubliczniania oświadczeń majątkowych” – wyjaśniła nam rzeczniczka resortu rozwoju Marta Lau. Tak samo brak oświadczeń swoich wiceministrów tłumaczy Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Ministerstwo Zdrowia”.
— NAPISAŁ USTAWĘ POD KOLESI – Fakt o kolejnych nieprawidłowościach w działalności wiceministra zdrowia Krzysztofa Łandy.
— URODZINY: Władysław Ortyl, Janina Okrągły, Wojciech Cejrowski, Andrzej Długosz, Michał Ciechowski, Gabriela Masłowska.