— LIVEBLOG 300POLITYKI:
Łopiński: W październiku PAD powoła Narodową Radę Rozwoju
Szydło: Samodzielne rządy to ambitny cel. Potrzebna jest praca i pokora
Szydło o PAD: Im bardziej będą go atakować, tym bardziej to będzie znaczyć, że nie boi się mówić prawdy
VaGla zarejestrował swoją kandydaturę do Senatu
Szydło w Augustowie: Do naprawy i zmiany Rzeczpospolitej potrzebny jest kolejny krok
PAD po spotkaniu z Cameronem: “Mamy szerokie pole do współpracy”
Kaczyński w Kielcach o Annie Krupce: “Sprawdziła się znakomicie w kampanii samorządowej”
Szydło spotkała się z pielęgniarkami w Łomży
Szydło o debacie z Lewandowskim: Nie mam informacji, by był kandydatem na premiera
Szydło w Łomży: Zrobię wszystko, aby Polacy którzy nie znaleźli pracy wrócili
PEK odpowiada PAD: Prezydent na pewno wróci, bo posadę ma całkiem niezłą
PEK: Budowa gazoportu w Świnoujściu zostanie zakończona
Rząd w Białymstoku. PEK: Polska jest dzisiaj bezpieczniejsza, niż była 8 lat temu
https://300polityka.pl/live/2015/09/15/

*****

#FPF:

— MACIEJ ŁOPIŃSKI O WYPOWIEDZI PAD O EMIGRANTACH: Nie mam problemu z tą wypowiedzią. Miał spotkanie z Polonią, z młodymi Polakami, którzy wyemigrowali… No i cóż miał im powiedzieć. Powiedział im prawdę. Dlatego też wygrał w wyborach prezydenckich, bo mówił prawdę, pokazywał perspektywę zmiany. Ta wypowiedź nie odbiła się echem wśród Polaków na Wyspach.

— O NARODOWEJ RADZIE ROZWOJU: W październiku prezydent powoła Narodową Radę Rozwoju. Będą tam eksperci, specjaliści, ludzie reprezentujący różne odłamy.

— GRZEGORZ NAPIERALSKI O WYPOWIEDZI PAD: Niefortunne, bolesne, niepotrzebne słowa (…) Czy mówienie o Polsce źle, za granicą, jest taktowne? Mam wrażenie, że Andrzej Duda ciągle myśli, że jest w kampanii wyborczej. Nie, on jest już prezydentem.

*****

#KROPKA:

— JOANNA MUCHA O PROGRAMIE GOSPODARCZYM PO: Bardzo innowacyjny system podatkowy. Będzie on dramatycznie prosty dla użytkownika, i dla pracodawcy, i dla pracownika. Natomiast jest on dość skomplikowany, by wyjaśnić, o co w nim chodzi.

— ZBIGNIEW ZIOBRO WYPOMINA MONICE OLEJNIK DZISIEJSZY WPIS NA FB.

— ZIOBRO DO OLEJNIK: Chciałem zaprotestować i dać wyraz swojemu oburzeniu, w związku z pani dzisiejszym żartem, który polegał na zderzeniu zdjęcia Brievika z panem prezydentem Dudą.

— OLEJNIK: To zdjęcie wisiało 20 min, nie wiedziałam, że to jest przeróbka z Breivika. Pan prezydent ani nie jest blondynem, ani nie był w Norwegii. Tak że powiedziałam przepraszam i sprawa jest zamknięta.

— ZIOBRO: Ale jest coś takiego jak profesjonalizm i rozgrzane głowy w ataku na opozycję. Mam nadzieję, że to będzie doświadczenie dla pani, bo podobnie tłumaczył się red. Lis, kiedy atakował córkę pana prezydenta w kampanii.

— OLEJNIK: To nie było specjalnie, nie jestem autorką tego zdjęcia. To był błąd.

*****

WIADOMOŚCI TVP

— ROZMOWY W LONDYNIE – zapowiedź: Po Tallinie i Berlinie – Londyn. Prezydent Andrzej Duda rano uczestniczył w nabożeństwie z okazji 75 rocznicy Bitwy o Anglię. Spotkał się też z weteranami. Ta wizyta to jednak nie tylko odniesienia do historii, ale i nawiązanie do współczesnej sytuacji Polaków w Wielkiej Brytanii. Stąd rozmowy z Polonią. A na szczeblu oficjalnym – trudne tematy do omówienia z brytyjskim premierem Davidem Cameronem.

— MAGDALENA SOBKOWIAK: Rozmowa dot. przede wszystkim sytuacji międzynarodowej, w tym konfliktu na Ukrainie. W rozmowie pojawił się także temat imigrantów (…) Dla Camerona ważne jest dzisiaj każde wsparcie wśród europejskich przywódców. Próbuje przekonać Brukselę do zmian w unijnym traktacie.

— SOBKOWIAK DALEJ: 2-dniowy pobyt prezydenta Dudy na wyspach to nie tylko polityka. Para Prezydencka wzięła udział w 75. rocznicy Bitwy o Anglię.

— ECHA KRAJOWE – zapowiedź: W kraju o wiele więcej emocji niż oficjalne rozmowy wzbudziło krótkie, zaledwie 20-minutowe spotkanie prezydenta z polonijnymi dziennikarzami. „Nikomu nie powiem – pakuj się i wracaj” – powiedział w jego trakcie Andrzej Duda, dodając, że nie widzi w Polsce zmian, mogących skłonić emigrantów do powrotu. Nie przystoi głowie państwa mówić źle o swoim kraju zagranicą – grzmią, po raz kolejny zresztą, politycy różnych opcji. Z wyjątkiem PiS, które odpowiada, że prezydent mówi prawdę.

— KAMIL DZIUBKA: Można było się spodziewać, że polityczna burza z powodu tych słów to tylko kwestia czasu. Trzeba przyznać, że Andrzej Duda w tej sprawie jest konsekwentny [wypowiedź PAD z kampanii prezydenckiej].

— DZIUBKA DALEJ: To już kolejna w ostatnich tygodniach wypowiedź Andrzeja Dudy, która wzbudziła ostry sprzeciw Platformy.

— DZIUBKA: Dziś PEK dała do zrozumienia, że jej zdaniem prezydent szkodzi wizerunkowi Polski. Przy okazji rząd przypomina, że co roku wydajemy olbrzymie pieniądze na promocję polskiej gospodarki.

— DZIUBKA DALEJ: Przy tej okazji warto przypomnieć kampanię sprzed 8 lat. Donald Tusk jako szef największej partii opozycyjnej walczył wtedy o głosy Polaków mieszkających na wyspach.

— DZIUBKA: Niezależnie od oceny tej sytuacji, pewne jest, że jeszcze bardziej zaogni ona relacje prezydenta z rządem.

— PAPIESKIE SŁOWA – zapowiedź: Jednoznaczny apel papieża Franciszka o pomoc dla uchodźców odbił się na świecie szerokim echem. W Polsce rezonuje na kilku poziomach. Co innego kościół, co innego politycy, którzy do tego kościoła deklarują pełne przywiązanie. Komu nie w smak papieskie słowa?

— KAROLINA LEWICKA: To ten moment, kiedy papieski głos wybrzmiewa wbrew głosom niektórych polityków prawicy, dla których uchodźca to potencjalny terrorysta.

— Cytaty z wypowiedzi Andrzeja Jaworskiego, Mariusza Błaszczaka, Witolda Waszczykowskiego.

— LEWICKA: Taka solidarnościowa postawa jest dla części polskiej prawicy chyba niewygodna. Niewygodny jest Franciszek (…) Jarosław Gowin publicznie dystansuje się od papieża.

*****

WYDARZENIA POLSATU

— DZISIAJ NIKOMU TUTAJ NIE POWIEM: PAKUJ SIĘ I WRACAJ – wypowiedź Andrzeja Dudy na czołówce.

— OCZEKUJĘ, ŻE PREMIER KOPACZ PRZEDSTAWI KONKRETNE ROZWIĄZANIA – wypowiedź Beaty Szydło na czołówce.

— OPOZYCJA TYLKO I WYŁĄCZNIE ZAJMUJE SIĘ ŚLEDZENIEM TEGO, CO ROBI RZĄD – wypowiedź Ewy Kopacz na czołówce.

— BEZRADNA EUROPA – zapowiedź Jarosława Gugały: Po zakończonym bez porozumienia spotkaniu europejskich ministrów spraw wewnętrznych, Angela Merkel podkreśliła, że rozwiązaniem kryzysu migracyjnego musi się zająć cała UE. Powiedziała jasno, że problem zagraża UE i że można go rozwiązać tylko razem. Jutro nadzwyczajne posiedzenie Sejmu, poświęcone tej sprawie.

— JAN MIKRUTA: Przeciwników automatycznego podziału przekonać będzie trudno. W Polsce panuje wyjątkowa zgoda. Jutro PEK wystąpi na nadzwyczajnym, poświęconym kryzysowi posiedzeniu Sejmu. Dziś na posiedzeniu rządu szefowa MSW raportowała, że sytuacja na polskich granicach jest stabilna.

— PREZYDENT ZNIECHĘCA DO POWROTU – zapowiedź Gugały: Prezydent Andrzej Duda także rozmawiał o uchodźcach, z brytyjskim premierem Davidem Cameronem. Jednak dużo więcej emocji wywołała wypowiedź prezydenta podczas spotkania z Polakami mieszkającymi w Wielkiej Brytanii. Poddał w niej wątpliwość sens powrotu do kraju. Premier Ewa Kopacz skrytykowała wypowiedź prezydenta, pytając, jak rząd ma przyciągać do Polski inwestorów, skoro w nasz sukces i rozwój nie wierzy głowa państwa?

— PAWEŁ GADOMSKI: Słowa prezydenta trudno uznać za zachętę do powrotu (…) Jednak to, czy zagraniczna wizyta to odpowiednie miejsce do wydawania takich ocen przez prezydenta, budzi wątpliwości. Ostro zareagowała dziś premier Kopacz

— GADOMSKI: W Londynie prezydenta Duda rysował bardzo krytyczny obraz sytuacji w Polsce. Prezydent mówił polonijnym dziennikarzom, że polska gospodarka rozwija się tylko na papierze, i w statystykach.

— GADOMSKI DALEJ: Zdaniem PEK, każdy polityk za granicą powinien wypowiadać się o Polsce jak najlepiej. Warto więc przypomnieć słowa jej partyjnego kolegi i poprzednika na fotelu premiera. Tak Donald Tusk mówił w Londynie 8 lat temu, podczas kampanii poprzedzającej zwycięstwo PO w wyborach [wypowiedź PDT]. 8 lat od czasu, gdy te słowa padły, są one ciągle aktualne.

— GADOMSKI: Do Wielkiej Brytanii za chlebem, według niektórych szacunków, mogło wyjechać nawet 800 tys. Polaków. Niewiele z nich, bo nieco ponad 40 tys. pofatygowało się na ostatnie wybory prezydenckie. To też może być argument, że nasi politycy nie mają teraz dla nich żadnych argumentów.

— KWESTIA MIEJSCA – zapowiedź Gugały: O północy mija termin rejestracji list wyborczych. Każda z nich musi być poparta co najmniej 5 tys. podpisów. Na listach wszystkich partii są niespodzianki. Są też znane nazwiska, które znalazły się poza wyborczą burtą. Średnia kandydata na posła wynosi ok. 40 lat. Startujący do Senatu są o 10 lat starsi. Wśród kandydatów nie brakuje również 30-latków.

— DARIUSZ OCIEPA: Anna Krupka jest dla Jarosława Kaczyńskiego numerem 1 w Kielcach. Ta młoda działaczka była kiedyś jednym z aniołków prezesa. Teraz będzie liderem listy. Smakiem musiało się obejść wielu doświadczonych działaczy, chociażby Zbigniew Ziobro. Były minister sprawiedliwości będzie na kieleckiej liście ostatni.

— OCIEPA DALEJ: Jeśli ktoś liczył na cud, to się przeliczył. Na listach PiS nie ma Jacka Kurskiego, Marcina Mastalerka, Pawła Kowala czy Andrzeja Dery. Według nieoficjalnych informacji, ten ostatni trafi do Kancelarii Prezydenta. Na listach Platformy też jest kilku nieobecnych, jak chociażby Andrzej Biernat czy Michał Mazowiecki, ale on sam zrezygnował ze startu.

— OCIEPA: Miriam Shaded, której fundacja sprowadziła do Polski ponad 150 syryjskich uchodźców chrześcijan, wystartuje z warszawskiej listy partii KORWiN. Tej samej, której lider nazywa imigrantów „ludzkim śmieciem”. Ostatnio Shaded zasłynęła z antymuzułmańskich wypowiedzi.

— OCIEPA: Dla mniejszych partii jeszcze trwa walka z czasem. Z list, które już zarejestrowano, wynika, że średnia wieku posła to 42 lata. Kandydaci na senatora są średnio 11 lat starsi.

— KAMPANIA NA WSCHODZIE – zapowiedź Gugały: Ściana wschodnia to najbiedniejsza część Polski. Tam jest najwyższe bezrobocie, stamtąd wyjechało najwięcej młodych ludzi. Mimo programów reform, sytuacja na Wschodzie zmienia się wolniej, niż w centrum i na zachodzie. Rząd obradował dziś w Białymstoku, a PEK zapowiedziała wielki, obliczony na 70 mld projekt modernizacji kolei.

— GRZEGORZ KĘPKA: Kampanię wyborczą na Podlasiu prowadziły dziś też największe partie opozycji. Lewica w Białymstoku, PiS w Łomży, Augustowie i też w Białymstoku.

— KĘPKA DALEJ: Wyjazdowe posiedzenia rządu były krytykowane i wyśmiewane. Ale fakt, że w ślad za Ewą Kopacz ruszyła opozycja oznacza, że nie sposób ich lekceważyć.

*****

FAKTY TVN

— PREZYDENT W LONDYNIE – zapowiedź: Andrzej Duda podczas wizyty w Londynie oddał hołd polskim pilotom, którzy zasłynęli bohaterstwem i poświęceniem w Bitwie o Anglię. W czasie wypowiedzi dla prasy sprzeciwił się zobowiązywaniu Polski do przyjęcia konkretnej liczby uchodźców. Prezydent odwiedził także naszych imigrantów. Na pytanie, czy wracać, powiedział, że sytuacja się nie poprawia.

— MACIEJ WOROCH: Polska teraźniejszość i wspólna historia. Nie zabrakło wielkiego problemu UE. Z Londynu PAD poparł stanowisko PEK. Polacy mieszkający w UK boją się zmian w korzystaniu z zasiłków. Choć mówią, że tęsknią, pytali czy mają do czego wracać. Na zamkniętym posiedzeniu z polonijnymi mediami, użył mocniejszych słów.

— W KRAJU GŁOSY SPRZECIWU WOBEC SŁÓW PAD – zapowiedź: Gdy prezydent mówił w Londynie, że w Polsce ludzie ubożeją, zanika klasa średnia, a rozwój naszego kraju, o którym głośno na Zachodzie, tak naprawdę jest na papierze – w kraju podnoszą się głosy sprzeciwu. Premier Ewa Kopacz dziwi się, że Andrzej Duda tak reprezentuje kraj, a politycy Platformy Obywatelskiej przypominają, że to nie pierwszy raz. Zdaniem Prawa i Sprawiedliwości prezydent jest po prostu szczery i konsekwentny.

— JAKUB SOBIENIOWSKI: Gdy występował w roli kandydata, tak jak kiedyś Tusk nikt nie miał pretensji. Teraz krytykuje państwo jako głowa państwa. Gdyby rozmawiał z inwestorem, to inwestor słysząc prezydenta mógłby się zastanawiać czy zainwestować.

— PAD: Ten rozwój na papierze jest, jeśli popatrzymy na statystyki, ludzie ubożeją.

— WŁADYSŁAW FRASYNIUK: Jest taka wypowiedź: nie sraj na własne państwo.

— LESZEK MILLER: Te same słowa brzmią inaczej, gdy padają na zewnątrz.

— RZĄD I OPOZYCJA NA PODLASIU – zapowiedź: Rząd pojechał we wtorek na Podlasie, a w ślad za ministrami udali się przedstawiciele i prawicy, i lewicy. Gdy za Ewą Kopacz podąża Beata Szydło, Platforma Obywatelska proponuje Prawu i Sprawiedliwości debaty. Na razie jednak dochodzi do nich tylko na odległość, choć bywa, że niewielką.

— SKÓRZYŃSKI: Tematu uchodźców nie da się uniknąć do końca kampanii, dziś pojawił się przy okazji wizytacji PEK w szkole z językiem białoruskim. Nie doszło do bezpośredniego starcia stanowisko ws. uchodźców. Kandydatki na premiera były dziś obie na Podlasiu. Oskarżenia, że posiedzenia rządu są elementem kampanii PO towarzyszą od 30 czerwca. Wtedy też ruszyli za nią politycy opozycji na Śląsk. Kampanijny tour po Podlasiu jest ważny bo będzie tu do wzięcia 14 mandatów. Do starcia może dojść jutro w Sejmie, podczas debaty o uchodźcach, o ile Beata Szydło będzie zabierać głos.

— BAJKI W POLITYCE – zapowiedź: Bajki w polityce? Owszem. Tym razem nie chodzi o obietnice wyborcze, ale o pamięć i skojarzenia, które czasem zaskakują. Zwłaszcza, gdy dzielą nas różnice pokoleń. “Trójka Drombo z PiS mnie przeraża” – powiedział w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim na antenie TVN24 Krzysztof Gawkowski, sekretarz generalny SLD. Wielu z nas wychowywało się na bajkach, które oglądaliśmy w telewizji. Ale nie każdy na tych samych. I gdy polityk stara się odwołać do oczywistych skojarzeń, nie zawsze mu się udaje. No i jak tu się porozumieć?

— MACIEJ MAZUR: Yattaman wraca po 20 latach. Antropolog kultury o bohaterach bajki japońskiej “Trojka Drombo”, wspomnianych w wywiadzie przez Krzysztofa Gawkowskiego.