— LIVEBLOG 300POLITYKI:
Rozpoczęło się spotkanie Dudy z premierem Estonii
Spacer PAD po starym mieście w Tallinie
Spotkanie PAD z przewodniczącym parlamentu Estonii
Duda o bazach NATO: Zapraszamy sojuszników i oczekujemy zwiększenia obecności militarnej
Duda w Tallinie: Pokazaliście swoją podmiotowość jak my w czasach “Solidarności”
Duda złożył kwiaty pod pomnikiem Wolności i spotkał się z Polonią
Newsweek: Niewygodne faktury Dudy
Przedstawiciele Polonii w Estonii czekają na PAD na Pl. Wolności
Trwa spotkanie PAD z prezydentem Estonii
PAD wylądował w Tallinnie
Dubieniecki zatrzymany przez CBA
IBRIS dla SE: PO poniżej 20%, Kukiz poza Sejmem, PiS z samodzielną większością
Polityk PO: Prezydent samodzielnie nie myśli
Mastalerek: To Piotr Duda zaproponował dzień wyborów jako datę referendum
https://300polityka.pl/live/2015/08/23/

*****

#DZIŚ WIECZOREM:

— CEZARY TOMCZYK O WIZYCIE PAD W TALLINIE: Oceniam ją symbolicznie. Nie była to wizyta, której można było się spodziewać (…) ale i tak uważam, że to dobry gest i ładny symbol. Brakuje mi wizyty w Brukseli.

— O EW. SPOTKANIU DUDY Z TUSKIEM: Donald Tusk jest przewodniczącym RE, więc pewnie do tego spotkania dojdzie. Nie chciałbym sądzić, że prezydent Duda nie chce jechać do tego miasta z tego powodu.

— O POLITYCE ZAGRANICZNEJ: Polska polityka zagraniczna to dobra kontynuacja. Te akcenty były rozkładane bardzo dobrze. Europa Środkowa i Wschodnia była i jest absolutnie kluczowa (…) Cieszę się, że prezydent Duda także czerpie z dorobku ostatnich 8 lat.

— O ZAPROSZENIU PEK: Premier zaprosiła prezydenta do oczywistej współpracy. Chciała przedstawić stan państwa, stan budżetu, przedstawić projekty. Cały czas czekamy na odpowiedź.

— TOMCZYK DALEJ: Wtedy kiedy prezydent mówi o bardzo wielkich rzeczach, mówi o wspólnocie, jednocześnie spotyka się z przedstawicielem PiS. I tylko z nim uzgadnia pytania, które będą w referendum (…) Członkowie “Solidarności” są na listach PiS.

— O WCIĄGANIU PAD W KAMPANIĘ: PiS bardzo umiejętnie wciąga prezydenta w grę polityczną i uważam, że to bardzo duży problem.

*****

WIADOMOŚCI TVP

— MUSIMY DBAĆ O NASZE BEZPIECZEŃSTWO – wypowiedź Andrzeja Dudy na czołówce.

— TO DOBRY WYBÓR, DLATEGO, ŻE POKAZUJE ZAKORZENIENIE POLSKI W REGIONIE – wypowiedź Pawła Zalewskiego na czołówce.

— ESTONIA JEST FAKTYCZNIE DZISIAJ NA WIDELCU – wypowiedź Pawła Kowala na czołówce.

— KURS NA WSCHÓD – zapowiedź Krzysztofa Ziemca: Pierwsza wizyta głowy państwa w języku dyplomacji jest symbolem, dlatego od tego, co działo się dziś w Tallinie, rozpoczniemy dziś Wiadomości. Nie tylko miejsce, ale i data pierwszej zagranicznej wizyty jaką wybrał Andrzej Duda jest znacząca, bo 23 sierpnia to rocznica podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow, który jeszcze przed wybuchem II wojny światowej podzielił Europę na dwie strefy wpływów Stalina.

— KAMIL DZIUBKA: PAD zapowiada, że w obliczu zagrożeń chce zabiegać o stałą obecność wojsk NATO w Europie Środkowo-Wschodniej.

— PAWEŁ ZALEWSKI: Cieszę się, że prezydent Duda kontynuuje ten element programu PBK. Trzymam kciuki.

— DZIUBKA: Wydaje się, że najbardziej sceptyczne wobec oczekiwań Polski są Niemcy i będzie to kolejny kierunek prezydenta Andrzeja Dudy. Pojedzie on do Berlina za kilka dni. Z pewnością będą to trudniejsze rozmowy, niż w Estonii.

— BERLIN NASTĘPNY – zapowiedź Ziemca: Drugim po Tallinie celem zagranicznej podróży prezydenta będzie Berlin. Stolicę Niemiec Andrzej Duda odwiedzi już w najbliższy piątek.

— MARCIN ANTOSIEWICZ: Niemcy uważają, że prezydent najpierw wybrał Estonię, bo do Berlina chce przylecieć jako nie tylko jako reprezentant Polski, ale jako reprezentant regionu. Pierwsza wizyta w Estonii wskazuje także na najważniejszy cel PAD w Berlinie, czyli na przekonanie Niemców, żeby poparli stałą obecność sprzętu i wojsk NATO w naszej części Europy. Czyli żeby kosztem pogorszenia relacji z Rosją poprawili sobie relacje z nami. Do Berlina, inaczej niż do Tallina, prezydent przyleci z Pierwszą Damą.

— ANTOSIEWICZ: Politycznych barier będzie na pewno trochę. Bo niemieccy politycy nieoficjalnie mówią, że czekamy na oczekiwania polskiego prezydenta, ale także na propozycję, co dostaniemy w zamian. Bo w dyplomacji jest jak na rynku. Nikt nie robi sobie przysług za “dziękuję”.

— WIELKIE WYZWANIA – zapowiedź Ziemca: Estonia to dopiero początek całego planu prezydenckich wizyt, którego celem jest wzmocnienie bezpieczeństwa Polski i roli, jaką nasz kraj może pełnić, odegrać w tej części Europy. Ale najtrudniejsze spotkania z najważniejszymi europejskimi przywódcami, jak i przyszłoroczny szczyt NATO, dopiero przed nami.

— ARLETA BOJKE: Pierwsza, symboliczna wizyta w Estonii nie przez wszystkich została odebrana ze zrozumieniem, choć rząd krytykuje ją w dyplomatyczny sposób.

— ANDRZEJ HALICKI: Tradycyjnie uważa się za najistotniejsze kierunki pierwszych wizyt te, które dotyczą najbliższych sąsiadów, najważniejszych partnerów gospodarczych i politycznych.

— ADAM STRUZIK: Należało rozważyć pierwszą wizytę np. w naszym najsilniejszym partnerze, jakim są w Europie bez wątpienia Niemcy.

— WŁODZIMIERZ CZARZASTY: Wcześniej czy później dobrze byłoby, gdyby prezydent Duda pojechał do Brukseli, chociaż wiem, że czeka tam na niego zły wilk Donald Tusk. Wiec pewnie będzie trzeba ze 2 miesiące na to poczekać.

— BOJKE: Choć w planie najbliższych wizyt prezydenta Brukseli nie ma, po wakacjach ma przyjść na nią pora.

— BOJKE DALEJ: Prezydentowi zależy, by odróżniać się od poprzednika. Stąd zapowiedzi, że w polityce zagranicznej PAD będzie bardziej aktywny. Ale jednoczenie Europy Środkowej może okazać się misją niemożliwą. Bo choćby węgierskie czy czeskie władze nie ukrywają, że do Rosji wciąż mają dużo sympatii.

— BOJKE: W polityce zagranicznej Andrzeja Dudy można spodziewać się nowych akcentów, raczej nie nowych kierunków.

— ZATRZYMANY PRZEZ CBA – zapowiedź Ziemca: Marcin D., znany trójmiejski adwokat, były mąż Marty Kaczyńskiej i syn dawnego działacza SLD zatrzymany przez CBA. Ma to związek ze śledztwem dot. wyłudzenia środków publicznych. Łącznie zatrzymano 5 osób. W sprawę zamieszana ma być również obecna partnerka Marcina D., z którą adwokat prowadzi interesy.

*****

WYDARZENIA POLSATU

— RELACJA TOMASZA LEJMANA Z TALLINA: Prezydent wielokrotnie pomiędzy wierszami mówił o polityce Kremla, podkreślając, że bez poszanowania prawa międzynarodowego nie będzie pokoju na świecie. Prezydent mówił, że w Europie zachodniej, w kontekście historycznym, zbyt mało mówi się o tym wydarzeniu – pakcie Ribbentrop-Mołotow. Prezydent mówił też, że Sojusz Północnoatlantycki jest jedynym gwarantem bezpieczeństwa w Europie wschodniej. A jeśli chodzi o przyjęcie polskiego prezydenta, to estoński prezydent przyjął go jako ważnego partnera. I że pierwsza wizyta polskiego prezydenta i to 23 sierpnia jest wizytą symboliczną.

— LEJMAN DALEJ: To naturalne, że pierwsza zagraniczna wizyta prezydenta Dudy cieszy się w Polsce ogromnym zainteresowaniem. Ale nawet tu, w Estonii, oczekiwano jej z niecierpliwością. Polska jest tu postrzegana jako silny kraj, lider regionu.

— WYPOWIEDŹ PAD Z KONFERENCJI NA TEMAT BEZPIECZEŃSTWA NA ŚWIECIE I POSZANOWANIA PRAWA MIĘDZYNARODOWEGO.

— LEJMAN NAWIĄZUJE DO LECHA KACZYŃSKIEGO: Nacisk położony na środkowo-wschodnią część Europy przywołuje na myśl politykę Lecha Kaczyńskiego, któremu marzył się sojusz państw tej części Europy. Ale to trochę bardziej zachowawcza wersja. Do tej pory nic nie wiadomo na temat wizyty prezydenta Dudy na Ukrainie.

— MARCIN ŚWIĘCICKI: Rozbijanie Unii Europejskiej, tworzenie tu jakiegoś odrębnego bloku – nie ma sensu.

— WITOLD WASZCZYKOWSKI: Naszego bezpieczeństwa należy szukać zarówno zwracając się do NATO, jak i w rozmowie z bezpośrednim naszym otoczeniem. I to prezydent zaczął robić.

— MICHAŁ STELA O ZATRZYMANIU MARCINA DUBIENIECKIEGO: Tę akcję przeprowadzono w kilku miejscach Polski. W Krakowie, ale przede wszystkim w Trójmieście, gdzie zatrzymano znanego adwokata Marcina D. Według nieoficjalnych informacji to zięć nieżyjącego prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Zatrzymania to efekt śledztwa ws. wyłudzenia 13 mln zł z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Jest to związane z dofinansowaniem pracy osób niepełnosprawnych.

*****

FAKTY TVN

— PAD Z PIERWSZĄ WIZYTĄ – zapowiedź: Prezydent Andrzej Duda pojechał do Estonii. To jego pierwsza wizyta zagraniczna. Wybrał kraj, który obawia się teraz zagrożenia ze strony Rosji i wybrał dzień, w którym przypada rocznica Paktu Ribbentrop-Mołotow. Radziecka Rosja i hitlerowska Rzesza podzieliły się m.in. Polską i Estonią, wchodząc na drogę prowadzącą do wybuchu drugiej wojny światowej.

— ANNA CZERWIŃSKA WEJŚCIE LIVE: Było dużo historii, wspominano totalitarne wydarzenia po pakcie Ribbentrop-Mołotow i to, co miało miejsce 50 lat później, odzyskanie niepodległości, ale – jak mówił PAD – mamy bardzo ciężkie czasy, odradzają się zapędy imperialistyczne, choć nazwa Rosji nie padła. Stąd wspólne starania o wzmocnienie obecności NATO i przesunięcie baz z Niemiec. Prezydent Estonii mówił, że nie chodzi o pomoc psychologiczną i terapię, tylko o konkretne siły. Wizyta krótka, ale z Tallina popłynął jasny sygnał do NATO, i – choć nie bezpośrednio – do Rosji.

— CZERWIŃSKA DALEJ W MATERIALE: To jednak nie tylko symboliczna wizyta. Była mowa głównie o bezpieczeństwie, czego oczekiwali Estończycy. Jeden z najbardziej proamerykańskich prezydentów uważa, że Polska jest najważniejszym partnerem w sprawach bezpieczeństwa. W Polsce zdania na temat wizyty są podzielone.

— PAWEŁ KOWAL: Polska chce aktywnie wpływać na politykę całego NATO poprzez budowanie sieci powiązań i porozumień.

— JERZY WENDERLICH: Nie można dbać tylko o rocznicową pamięć.

— CBA ZATRZYMAŁO MARCINA DUBIENIECKIEGO: Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało znanego adwokata Marcina Dubienieckiego i cztery inne osoby – w Trójmieście, Warszawie i na Dolnym Śląsku. Zatrzymanie zleciła krakowska prokuratura, a sprawa dotyczy wyłudzenia środków publicznych na kwotę 13 milionów złotych. Prokuratura mówi o zorganizowanej grupie przestępczej i praniu brudnych pieniędzy.

— TŁO W KAMPANII – zapowiedź: Tło jest bardzo ważne. W toczącej się kampanii wyborca, nawet jeśli nie będzie pewien, co właściwie polityk miał na myśli, na pewno dostrzeże, co miał w rękach i co było za nim. Kampania wizerunkowa polega przecież na tym, by przyjechać, uścisnąć dłonie i stanąć na tle.

— ARLETA ZALEWSKA: Praca polityków w kampanii jest w cenie, zwłaszcza, gdy wyborcy mogą to zobaczyć. Ludowcy drwią z techniki malowania przez Beatę Szydło.

— MAREK SAWICKI: Malowała ściany nieotynkowane. Budowlańcy w Pcimiu będą mieli problem, jak tę farbę zeskrobać.

— SZYDŁO ODPOWIADA CYTOWANEMU PRZEZ KAROLINĘ HYTREK-PROSIECKĄ SAWICKIEMU NA TWITTERZE: @hytrekprosiecka Pani redaktor to nie malowanie tylko gruntowanie. Zapraszamy do włączenia się w akcję. Naprawdę warto zrobić coś razem.

— ZALEWSKA: Beata Szydło robiła to, co kiedyś Barack Obama. Tło nie miało nic wspólnego z tłem sprzed paru tygodni z Nowej Soli. Nie ruiny, a zakłady pracy odwiedza Beata Szydło, ale specjalistką jest PEK.

— BARBARA NOWACKA: To siermiężny PR z czasów Gierka.