— KRYSTYNA SKOWROŃSKA W SYGNAŁACH DNIA PR1 O POROZUMIENIU Z GÓRNIKAMI: To dobry kompromis dla przyszłości górnictwa. Szef śląsko-dąbrowskiej “Solidarności” Dominik Kolorz powiedział, że to porozumienie trudne, ale dobre. Miejsca pracy zostaną zachowane, jest gwarancja zatrudnienia, wszystkie kopalnie nie będą skazane na likwidację. Cały proces restrukturyzacji Kompanii Węglowej będzie mógł zostać przeprowadzony. Gdybyśmy nie przyjęli tego rozwiązania, skończyłoby się to upadłością. Dziwię się opozycji, że nie głosowała za naszym planem. Ale Sejm przyjął i dał narzędzia do restrukturyzacji. Polskie górnictwo potrzebowało programu naprawy. Dajemy sobie czas do marca. Takie zadanie będzie miała Spółka Restrukturyzacyjna. Dziwię się kolegom z opozycji, że chcieli niekontrolowanej upadłości.

— O FRANKOWICZACH: Zadłużonym we frankach szwajcarskich nie można pomagać w sposób nadzwyczajny. Sejm wcześniej wspierał kredytobiorców uchwalając m.in. ustawę antyspreadową. Będę się zajmować [w ramach prac w Komisji Finansów Publicznych] sprawą wyższych rat związanych z gwałtownym wzrostem wartości franka.

— PRZEMYSŁAW WIPLER W POLSKIM RADIU RDC O SYTUACJI W KNP: Jeszcze jestem członkiem Kongresu Nowej Prawicy, wiceprezesem partii, ale już niebawem – z 95 proc. kolegów z KNP – będziemy twórcami nowego projektu politycznego. 17 członków KNP, którzy wybierają prezesa, bardzo chciało zostać umieszczonymi na listach wyborczych w wyborach parlamentarnych, na co prezes powiedział: “Sorry, panowie, ale na to trzeba bardzo ciężko pracować. Musimy otwierać się na nowe środowiska, społecznych liderów, bo tylko to da nam sukces”. Zderzyły się w KNP dwie wizje.

— O POROZUMIENIU RZĄDU Z GÓRNIKAMI: Sukces górników to droższy prąd i wyższe podatki. Pozostałe koszty mają zostać ukryte w budowie skonsolidowanych koncernów, na zasadzie – łączymy elektrownie z kopalnią. I w cenie prądu ukrywamy nieefektywność działań zarządów spółek kopalni. Wszystko, co chciał zrobić rząd, w świetle prawa unijnego, jest niedozwoloną pomocą publiczną, chyba, że zostanie przeprowadzona likwidacja kopalń. W ustawie słowo “likwidacja” zapisane jest ponad 20 razy. Pani premier wycofała się z zapowiedziała zmian, bo zapowiadane są strajki, że od Śląska może zapłonąć cały kraj. A mamy rok wyborczy.

— O SŁOWACH W SEJMIE O “LAWIRANCTE”: Powiedziałem pod adresem pani premier, że to “lawirantka”, ale posłowie Platformy źle chyba zrozumieli moje słowa. Lawirantka to osoba, która kręci, lawiruje, unika zderzenia czołowego.

— LESZEK MILLER W RADIU ZET O TYM DLACZEGO OGÓREK NIE ODPOWIADAŁA NA PYTANIA: Ta pierwsza wypowiedź programowa była tak pomyślana, żeby to było oświadczenie, którego treści staną się najważniejsze. Gdyby były pytania, nie te treści byłyby najważniejsze, tylko to, co byłoby w pytaniach. A jaki wiemy pytania nie zawsze dotyczą zasadniczej treści wystąpienia. Następne spotkania z dziennikarzami, to już będą klasyczne spotkania, w których będą odpowiedzi na pytania.

— MILLER W ODPOWIEDZI NA PYTANIE, CZY OGÓREK JEST POWAŻNYM KANDYDATEM: Bardzo.

— MILLER O PROF. GLIŃSKIM: Profesor były wysuwany przez PiS na wszystkie możliwe funkcje. Propozycja dla pani Ogórek jest pierwszą, poważną i jedyną. Mnie raziło to, że pan profesor Gliński był dyżurnym dla PiS, a pani Ogórek żadną dyżurną dla SLD nie jest.

— KRZYSZTOF GAWKOWSKI W TOK FM O OGÓREK: Leszek Miller jest liderem formacji, będzie przygotowywał partię do wyborów parlamentarnych. Polityka jest po to, by z jednej strony dać szansę, a z drugiej strony dać nadzieję. Jeżeli byśmy wystawili polityka, niezależnie od tego czy byłby to Leszek Miller lub Jerzy Wenderlich czy Małgorzata Szmajdzińska, to zawsze moglibyśmy znaleźć jakieś minusy. Jestem przekonany, że Sojusz postawił na taką osobę, która wzbudza tak duże emocje, pozytywne i negatywne, że już mamy sukces sukces w tych wyborach, bez wątpienia na wynik. Obudziliśmy nowy kapitał społeczny, który nazywa się “zmiana”. I ja się z tego cieszę. To nie jest tak, że nie miałem wątpliwości.

— GAWKOWSKI O DALSZYCH PLANACH OGÓREK: Jeszcze wiele razy będzie odpowiadała na pytania. Dajcie jej szanse. Odpowie pewnie na tysiące pytań.

— GAWKOWSKI O PALIKOCIE: Dziś kandydat, który ma 6 razy gorszy wynik sondażowy, śmie o kandydatce innej mówić, że ośmiesza państwo. Czy on jest sześć razy gorszy, po tych latach doświadczenia [Palikota] w polityce, po tych setkach konferencji?

— MAŁGORZATA KIDAWA-BŁOŃSKA W GOŚCIU PORANKA TVP INFO O DUDZIE: Ostatnio pan Duda wypowiadał się raczej jak polityk, a nie jak szefa związków zawodowych. W tym, co mówi, jest na pewno bardzo dużo demagogii. Ktoś, kto w każdej sprawie chce wyprowadzać ludzi na ulice jest osobą, na którą trzeba zwracać szczególną uwagę. Tak można zniszczyć wszystko

— MARIUSZ BŁASZCZAK W SEDNIE SPRAWY RADIA PLUS: Spokój został kupiony do wyborów, później znajdzie się jakiś inwestor, który zrobi świetny interes na tym. Znów będzie zatrudnianie na umowach śmieciowych. Wszystko, co można było sprzedać, zostało sprzedane. Ten plan [rządowy plan naprawczy dla górnictwa] przypomina scenariusz z lat 90. Wtedy rząd doprowadzał do upadłości zakłady państwowe by sprzedać je później prywatnym inwestorom za bezcen.