
Dymisji Macierewicza chce więcej ankietowanych niż chciało w kryzysowych momentach ministrów rządów PO – analiza
57% respondentów sondażu dla TVN24 chce dymisji ministra obrony narodowej, Antoniego Macierewicza. Za pozostawieniem go na stanowisku odpowiedziało się 26%, a 17 jest niezdecydowanych.
Wynik Macierewicza jest bardzo zły. W badaniu tej samej pracowni, ale dla RMF, w listopadzie 2013 respondenci wskazywali ministrów Donalda Tuska, którzy powinni odejść. Najwięcej wtedy nieprzychylnych głosów otrzymał Jacek Rostowski. Za odwołaniem go ze stanowiska było 55% badanych. Kolejnym ministrem wskazanym do dymisji była ówczesna minister Joanna Mucha. Za jej odejściem było 52% ankietowanych. Innymi ministrami, którzy nie cieszyli się popularnością, byli Bartosz Arłukowicz (49% za jego odwołaniem) i Krystyna Szumilas (47%). Ówczesne badanie Millward Brown zostało wykonane 2 lata po wyborach parlamentarnych, w których PO otrzymała mandat na drugą kadencję, więc w sumie w 6 roku rządzenia.
Jeszcze ciekawsze jest porównanie tej samej pracowni badania w odniesieniu do innego ministra obrony. Millward Brown przeprowadził badanie po gwałtownych wydarzeniach w Afganistanie, związanych ze śmiercią polskiego żołnierza i oskarżeniami o zły stan wyposażenia polskiej armii. Tylko 38% badanych uważało, że minister obrony Klich powinien był przestać pełnić swoje stanowisko. Pomysłu dymisji nie popierało aż 49% badanych.
Mniej popularny był w tym samym badaniu, w sierpniu 2009 Aleksander Grad, po głośnej sprawie fiaska zabiegań o tzw. inwestora z Kataru. 47% uważało, że Grad powinien z tego powodu zostać zdymisjonowany.
Sondaż zrealizowany został przez KANTAR Millward Brown SA w dniu 29-30 marca 2017 roku na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie telefonów stacjonarnych i komórkowych wśród 1001 osób w wieku 18+.
Dowiedz się więcej z: Ujazdowskie

Polityczny plan tygodnia: szczyt w Paryżu, Tusk z wiceprezesem Microsoftu, rząd o polityce zagranicznej, Sejm o immunitecie Nawrockiego i odwołaniu Kotuli

Polityczny plan tygodnia: możliwa wizyta Tuska w Kijowie, rząd o gotowości obronnej, Trzaskowski i Nawrocki w trasie, oficjalne ogłoszenie wyborów

Polityczny plan tygodnia: kolejne posiedzenia sztabów kryzysowych, Sejm o powodzi, konwencja PiS, Duda w USA
