Dominującym tematem nadchodzącego tygodnia będzie wybór przewodniczącego Rady Europejskiej. Po zgłoszeniu przez rząd PiS Jacka Saryusz-Wolskiego, minister Waszczykowski zapowiedział, że będzie lobbował w Brukseli na rzecz tej kandydatury. Także na początku tygodnia odbędzie się szczyt z udziałem przywódców Francji, Niemiec, Hiszpanii i Włoch.

W tym tygodniu Sejm ma zająć się projektem PIS dot. wycinki drzew oraz – co niewykluczone – wnioskiem PO o odwołanie ministra środowiska Jana Szyszki. Komisja śledcza ds. Amber Gold przesłucha kolejnych świadków – m.in. Waldemar Pawlaka – a komisja zdrowia zajmie się projektem ustawy o sieci szpitali. Ponadto w TK odbędzie się kolejna rozprawa.

*****

Szczyt Francji, Niemiec, Hiszpanii i Włoch. W poniedziałek w Wersalu pod Paryżem – na zaproszenie Francois Hollande’a – spotkają się przywódcy Francji, Niemiec, Hiszpanii i Włoch. Tematem rozmów mają być m.in. przygotowania do szczytu UE, który odbędzie się 25 marca z okazji 60-lecia Traktatów Rzymskich.

Amber Gold. We wtorek o 10:00 sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold przesłucha e Jarosława Mąkę, byłego Dyrektora Departamentu Administrowania Obrotem Ministerstwa Gospodarki, a także Waldemara Pawlaka, byłego Ministra Gospodarki. Dzień później, w środę – także o 10:00 – komisja przesłucha Monikę Stec-Nowak, byłą Dyrektor Departamentu Polityki Konsumenckiej Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Szyszko. We wtorek o 12:00 sejmowa Komisja Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa rozpatrzy i zaopiniuje wniosek PO o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra środowiska Jana Szyszki. Można przypuszczać, że Sejm zajmie się wnioskiem w nadchodzącym tygodniu. Na posiedzeniu komisji odbędzie się także pierwsze czytanie poselskiego projektu nowelizacji ustawy o ochronie przyrody. To projekt PO dot. wycinki drzew.

Rząd o zmianie ustawy o służbie zagranicznej. Rada Ministrów na wtorkowym posiedzeniu się propozycją MSZ zmian w ustawie o służbie zagranicznej. Projekt wprowadza „negatywną przesłankę zatrudnienia w służbie zagranicznej dotyczącej osób które w okresie do 31 lipca 1990 r. pracowały bądź pełniły służbę albo były współpracownikami organów bezpieczeństwa państwa w rozumieniu tzw. ustawy lustracyjnej”. Wygaśnięcie stosunków pracy tych osób ma nastąpić z mocy prawa. Projekt wprowadza też 6-miesięczny okres przejściowy, w którym dokonany zostanie kompleksowy przegląd kadr służby zagranicznej oraz zaproponowane zostaną nowe warunki pracy i płacy bądź nastąpi rozwiązanie stosunku pracy z mocy prawa.

Metropolia śląska. W środę w Sejmie – według wstępnego harmonogramu – odbędzie się II czytanie rządowego projektu ustawy o związku metropolitalnym w województwie śląskim. W praktyce oznacza to, że do głosowania nad przyjęciem przyjęciem projektu dojdzie w piątkowym bloku głosowań. Sejm na tym posiedzeniu zajmie się także – w ramach I czytania – projektem ustawy o Poznańskim Związku Metropolitalnym autorstwa Nowoczesnej.

Wycinka drzew. Najprawdopodobniej już na nadchodzącym posiedzeniu Sejm zajmie się złożonym w piątek przez PiS projektem dot. wycinki drzew. Zgodnie z propozycją, osoba fizyczna, która chce wyciąć na swojej własności drzewa lub krzewy będzie zobligowana do zgłoszenia wycięcia drzewa lub krzewu i nie będzie mogła prowadzić na rzeczonej nieruchomości działalności gospodarczej przez okres 5 lat od dokonania zgłoszenia. Można przypuszczać, że projekt zostanie uchwalony na jednym posiedzeniu. 3-dniowe obrady rozpoczynają się w środę.

Sieć szpitali. W środę o 12:00 na posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia odbędzie się pierwsze czytanie projektu o sieci szpitali. Rządowa propozycja ma już numer druku i pod koniec lutego została skierowana do rozpatrzenia. Ustawa ma wejść w życie od 1 października, a nie od 1 lipca, jak planowano wcześniej. W trakcie prac w komisji dojdzie zapewne do zmian w projekcie – poprawki zapowiadał Jarosław Gowin, który zresztą złożył zdanie odrębne w trakcie posiedzenia rządu.

Komisje o sytuacji w BOR. W środę o 13:00 dwie sejmowe komisje: Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz Obrony Narodowej wysłuchają informacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministra Obrony Narodowej, a także szefów podległych im służb odpowiedzialnych za ochronę najważniejszych osób w państwie na temat sytuacji, jaka ma miejsce w Biurze Ochrony Rządu i Oddziale Specjalnym Żandarmerii Wojskowej oraz w sprawie wypadków i incydentów z udziałem osób ochranianych przez wyżej wymienione służby.

TK. W czwartek o 9:00 w Trybunale Konstytucyjnym odbędzie się rozprawa dot. waloryzacji odszkodowania za wywłaszczoną nieruchomość. TK – na wniosek Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie – Trybunał Konstytucyjny rozpozna pytanie prawne czy jeden z artykułów ustawy o gospodarce nieruchomościami jest zgodny z Konstytucją. TK ogłosi orzeczenie w 5-osobowym składzie.

Tusk. W czwartek i piątek odbędzie się posiedzenie Rady Europejskiej, na którym może zapaść decyzja o przedłużeniu kadencji Donalda Tuska na kolejne 2,5 roku. Wygląda na to, że reelekcja nie nastąpi tak “gładko”, jak wydawało się jeszcze kilka tygodni temu. Polski rząd oficjalnie zgłosił bowiem kandydaturę Jacka Saryusz-Wolskiego na to stanowisko, zarazem mocno krytykując Donalda Tuska. Ponadto w piątek odbędzie się nieformalne posiedzenie 27 szefów państw i rządów UE poświęcone przygotowaniom do 60. rocznicy traktatów rzymskich.

Fot. FB Donalda Tuska