„Polska na rozdrożu” – to jeden z kluczowych elementów przekazu w przemówieniu Ryszarda Petru, które dziś w Sali Kolumnowej Sejmu wygłosi lider Nowoczesnej. Petru spróbuje – jak wynika z fragmentów przemówienia, do których dotarła 300POLITYKA – zdefiniować na nowo spór polityczny w kraju przed jednym z ważniejszych tygodni od wyborów. Wyprzedzi w ten sposób PO, która dopiero w poniedziałek inauguruje w Krakowie spotkania Klubów Obywatelskich. Petru wiele wcześniej niż PO „zagospodarował” też politycznie sobotę 12 marca, gdy ma odbyć się wiec poparcia dla TK, już po spodziewanej negatywnej dla rządu opinii Komisji Weneckiej.
To ma być przemówienie, które zdefiniuje wizję Nowoczesnej dla Polski po konflikcie PO-PiS. Petru ma o 14:00 w Sali Kolumnowej w Sejmie nakreślić dwie możliwe ścieżki dla Polski:
„Polska znalazła się dziś na rozdrożu. Mamy przed sobą jako Naród dwie drogi. Pierwsza to droga do państwo pogardy i strachu. Państwo nieufności, podejrzeń i nieudolności. W tę stronę prowadzi dziś kraj Jarosław Kaczyński. Druga droga to Polska naszych marzeń, a nie naszych lęków. Polska dobrze urządzona, otwarta, odpowiedzialna, ambitna i ufna. O taką Polskę walczyły pokolenia Polaków. To wizja za którą się opowiadamy jako Nowoczesna”.
Petru nawiąże też do opinii Komisji Weneckiej:
Niebawem, w najbliższych dniach, okaże się, dokąd chce poprowadzić nasz kraj obecny rząd. Przesądzą o tym decyzje w sprawie Trybunału Konstytucyjnego, stosunek do opinii Komisji Weneckiej, szczegóły projektów składanych ustaw, np. dotyczące stosunku do wolności gospodarczej czy inwigilacji obywateli”.
Petru zapowie swoją propozycję „Nowe Ładu”, państwa po PO-PiS:
„Nowoczesna proponuje Polakom Nowy Ład. Państwo i otwarte społeczeństwo oparte o następujące wartości: ład i porządek, odpowiedzialność i rozsądek oraz zaufanie i współpracę”.
Podobnie jak w przed 100-dniami rządu, Petru wyprzedzi swoim przemówieniem Platformę. Słowa lidera Nowoczesnej mogą być punktem odniesienia w poniedziałek rano. PO dopiero na 17:00 w poniedziałek planuje pierwsze spotkanie Klubu Obywatelskiego w Krakowie – debatę z udziałem prof. Jerzego Hausnera i biskupa Tadeusza Pieronka.
fot. Nowoczesna.