Prezydent Andrzej Duda w swoim noworocznym przekazie koncentruje się na apelu o budowie wspólnoty i zwraca się bezpośrednio m.in. do przedsiębiorców. Prezydent akcentuje znaczenie małych i średnich firm w rozwoju Polski, mówi też o „sprawiedliwym systemie emerytalnym”, bezpieczeństwie Polski i powrotach z emigracji .

Jak stwierdza:

„Jako prezydent Polski życzę obywatelom, byśmy w coraz większym stopniu stawali się wspólnotą. Łączy nas kultura, język, a przede wszystkim miłość do Ojczyzny. Łączy nas historia, w przyszłym roku będziemy obchodzić 1050-lecie Chrztu Polski, wydarzenia, które w dużej mierze ukształtowało nasz naród – waleczny, dumny, ale jednocześnie tolerancyjny wobec innych nacji i innych wyznań”.

Jak mówi o tworzeniu prawa:

„Władza zwierzchnia w naszym kraju należy do Narodu. Dlatego uważam, że prawo Rzeczypospolitej powinno być tworzone z obywatelami, a przede wszystkim dla obywateli. Wszyscy pragniemy, by Polska była krajem spokoju i dobrobytu, krajem silnym i bezpiecznym”.

Jak wspomina dalej o pluralizmie i znaczeniu dialogu w demokracji:

„Mamy wspólne cele i dążenia, chociaż różne poglądy. Żyjemy jednak w demokracji, a swoboda wypowiedzi to jedna z jej wielu zalet. Możemy się różnic w opiniach, lecz musimy ze sobą rozmawiać, słuchając i szanując się nawzajem.

Prezydent zwraca się bezpośrednio do rodzin i polskich przedsiębiorców:

„Serdeczne życzenia noworoczne składam wszystkim polskim rodzinom. Chce wyrazić szczególny szacunek i podziw dla polskich matek, to wszak na ich ramionach spoczywa największy ciężar i największa odpowiedzialność za to, jakie będą przyszłe pokolenia. Przekazuje także najlpsze życzenia przedsiębiorcom, swoim codziennym trudem przyczyniacie się państwo do budowania dobrobytu całego społeczeństwa. Filarem naszej gospodarki są przecież małe i średnie firmy, często rodzinne, tworzone wysiłkiem kilku pokoleń, dynamiczne i innowacyjne. Obowiązkiem władz jest kreowanie przyjaznych warunków dla rodzinnych przedsiębiorców i zagwarantowanie im równych szans w rywalizacji ze światowymi potentatami”.

Wspomina też o systemie emerytalnym i pozostawieniu ludziom wolnego wyboru:

„W ten wieczór kieruje swoje myśli także ku rodakom o długim stażu pracy. Wiem, że czekają państwo na sprawiedliwy system emerytalny, w którym każdy rozstrzygnie kiedy chce zakończyć swoją zawodową drogę. Uważam, że tę niezwykle ważną decyzję należy powierzyć obywatelom, należy ufać mądrości Polaków”.

Duda w orędziu mówi też o powrotach z emigracji:

„Polska to nasz rodzinny dom, chciałbym aby nasza wspólnota obejmowała coraz liczniejszych Polaków wracających z Ojczyzny. Mam nadzieję, że władze państwowe i samorządowe zadbają o to, by owe powroty były łatwiejsze i mniej uciążliwe. Wierzę też, że poprawa perspektyw w Polsce skłoni do powrotu tych, którzy wyjechali w ostatnich latach na Zachód”.

Duda kilka chwil poświęca też sprawom bezpieczeństwa i priorytetach zagranicznych swojej prezydentury:

„Życzę wszystkim obywatelom, by we współczesnym niespokojnym świecie nasz kraj pozostawał obszarem pokoju i bezpieczeństwa. Jako głowa państwa i Najwyższy Zwierzchnik Sił Zbrojnych zapewniam, że będę dążył do zwiększenia naszego potencjału obronnego. W świecie liczą się ci, którzy dobitnie przedstawiają swoje cele i śmiało je realizują. Nadal więc będę prowadził aktywną politykę zagraniczną, broniąc politycznych i gospodarczych interesów RP, broniąc jej wizerunku i dobrego imienia na świecie, oraz dbając o przebywających za granicą Polaków”.

W ostatniej części orędzia prezydent życzy też sukcesów sportowcom, wielu odkryć naukowcom i inspiracji ludziom kultury. Jak mówi też:

„Wszystkim Polakom gorąco życzę by spełnili wszystkie swoje marzenia, by uwierzyli w siebie i spojrzeli w przyszłość z optymizmem”.