Już na początku sierpnia wystartuje kolejny etap prac nad ustawą o innowacyjności. Wtedy – jak się dowiadujemy – rząd przedstawi opinię w sprawie tego prezydenckiego projektu. Środowisko start-upowców czeka na opinię MF, zarzucając nawet ministerstwu, że jej brak blokuje prace nad ustawą. Z naszych rozmów wynika, że wrześniowy termin jej przyjęcia jest realny.
Ustawa o innowacyjności powstała w Kancelarii Prezydenta przy współpracy z kluczowymi środowiskami startu-upowców i innowatorów w Polsce. Jej najważniejsze założenia to m.in. zniesienie podwójnego opodatkowania dla venture capital, ulgi podatkowe i szereg innych rozwiązań, korzystnych dla przedsiębiorców, którzy chcą inwestować w innowacje. Jak mówi nam poseł Piotr Cieśliński, szef podkomisji nadzwyczajnej, która zajmuje się tym projektem: „Prace nad ustawą ciągle trwają, otrzymaliśmy opinie prawne i merytoryczne, za nami dyskusja ogólna i wysłuchanie głosu środowisk, których zmieniane ustawy dotyczą, przyjęliśmy również zmiany, które dot. sfery nauki, a na następnym posiedzeniu podkomisji spodziewamy się wypracowanego stanowiska Ministerstwa Finansów i jak sądzę, będzie to opinia korzystna dla obecnego kształtu ustawy”.
Jak dodaje: „Być może będą potrzebne tylko niewielkie zmiany, zatem uważam, że jesteśmy na dobrej drodze do rychłego uchwalenia ustawy”.
Harmonogram prac zakłada, że po wyjściu z podkomisji II i III czytanie projektu odbędzie się we wrześniu. W ten sposób ustawę zdąży przyjąć jeszcze obecny Sejm. W przeciwnym razie po wyborach prace nad nią musiałby ruszyć od początku. Jak pisała we wtorek – tuż po kolejnym posiedzeniu podkomisji – Eliza Kruczkowska ze Startup Poland:
„Wszystko wskazuje na to, że polscy inwestorzy będą przenosić się do Luksemburga bo Ministerstwo Finansów wciąż blokuje proinnowacyjne rozwiązania. “Nie ma stanowiska – nie ma stanowiska rządu” – jak litanię powtarzał na wczorajszym posiedzeniu sejmowej podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektu ustawy dotyczącej wspierania innowacyjności wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ten brak stanowiska uderza nie tylko w inwestorów – ale również w startupy!”
Oczekiwanie na opinię MF ma się jednak skończyć. Ustawa o innowacyjności jest kluczowa dla całego środowiska. Będzie to jednocześnie jeden z ostatnich projektów legislacyjnych prezydenta Komorowskiego, który zostanie przyjęty przez Sejm.
for. sejm.gov.pl