„W porównaniu z marcem ubyło zwolenników rządu (z 37% do 31%), a jednocześnie minimalnie wzrosła grupa jego przeciwników (z 29% do 32%). Nie zmienił się istotnie odsetek osób nastawionych do niego obojętnie (32%). Stosunek Polaków do gabinetu Ewy Kopacz jest obecnie taki jak w lutym” – pisze CBOS w swoim comiesięcznym komunikacie.
Zeby spaść do poziomu z końcówki Tuska, rząd PEK musiałby stracić jeszcze 8 punktów wśród zadowolonych i zyskać 12 pp wśród deklarujących się jako niezadowoleni. Jeżeli chodzi o osobiste notowania szefowej rządu, to dziś są one lepsze o 9 punktów wśród zadowolonych wobec odchodzącego Tuska a wskaźnik niezadowolonych jest niższy niż z kończącego urzędowanie PDT aż o 14 pp.
Jak czytamy dalej w komunikacie CBOS: Do przeciwników gabinetu Ewy Kopacz częściej zaliczają się mężczyźni niż kobiety, które z kolei częściej mają do niego stosunek obojętny. Oponenci rządu przeważają nad jego zwolennikami wśród badanych mających od 25 do 34 lat, mieszkańców dużych miast (od 100 tys. do 499 999 ludności), osób z wykształceniem podstawowym / gimnazjalnym lub zasadniczym zawodowym, respondentów źle oceniających własną sytuację materialną, techników i średniego personelu, robotników wykwalifikowanych i niewykwalifikowanych, rolników, a także wśród badanych uczestniczących w praktykach religijnych przynajmniej raz w tygodniu oraz deklarujących prawicowe poglądy polityczne.
Natomiast identyfikujący się z obecnym gabinetem przeważają nad jego przeciwnikami wśród starszych ankietowanych (w wieku 55 lat i więcej), mieszkańców miast średniej wielkości (od 20 tys. do 99 999 ludności), respondentów najlepiej wykształconych, kadry kierowniczej i specjalistów z wyższym wykształceniem, prywatnych przedsiębiorców, badanych z gospodarstw domowych o najwyższych miesięcznych dochodach per capita, zadowolonych z własnej sytuacji materialnej, a także wśród niepraktykujących religijnie oraz identyfikujących się z lewicą lub centrum – twierdzi CBOS.
Zwolennicy rządu dominują w elektoracie PO, stanowią też ponad połowę wyborców PSL.
Zadowolenie z tego, że Ewa Kopacz stoi na czele rządu, wyraża ponad jedna trzecia Polaków (35%, o 2 punkty mniej niż w marcu), natomiast niezadowolenie – niemal połowa.
Obecną premier aprobują przede wszystkim najstarsi respondenci, uczniowie i studenci, robotnicy niewykwalifikowani oraz badani o lewicowych poglądach politycznych.
Natomiast niezadowoleni to najczęściej osoby mające od 25 do 34 lat, respondenci źle sytuowani, rolnicy oraz identyfikujący się z prawicą.
Jak piszą analitycy CBOS: „Kwiecień przyniósł spadek identyfikacji z gabinetem Ewy Kopacz, co koresponduje z malejącym poparciem dla rządzącej partii, a także z pogorszeniem notowań ubiegającego się o reelekcję prezydenta Bronisława Komorowskiego. Obecnie liczba zwolenników rządu jest niemal taka sama jak liczba jego przeciwników czy osób deklarujących obojętność”.
Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” (299) przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (facetoface) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 16–22 kwietnia 2015 roku na liczącej 1027
osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.