W środę o 8:45 tradycyjnie, jak przed każdym posiedzeniem Sejmu, briefing marszałka Sejmu.

91. posiedzenie Sejmu to przede wszystkim exposé Grzegorza Schetyny, dwa prezydenckie projekty – ustawa o innowacyjności oraz ustawa rodzinna, a także rządowa propozycja ograniczenia stosowania umów czasowych, podkomisja ws. SKOK-ów i Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej ws. postawienia Zbigniewa Ziobry przed Trybunałem Stanu.

*****

Środa – 22 kwietnia

Tuż po 9:00 ślubowanie złoży nowa GIODO. Kandydaturę Edyty Bielak-Jomaa najpierw zaakceptował Sejm, a potem – w ubiegłym tygodniu – Senat.

O 14:00 zbierze się podkomisja ws. SKOK-ów, która wysłucha informacji na temat współpracy Zachodniopomorskiej SKOK z Krajową SKOK i firmami współpracującymi ze spółdzielczymi kasami oszczędnościowo-kredytowymi.

O 14:15 odbędzie się pierwsze czytanie tzw. ustawy innowacyjności – to jeden z dwóch prezydenckich projektów, rozpatrywanych na tym posiedzeniu. Wcześniej, o 10:00, Bronisław Komorowski na GPW weźmie udział w debacie o innowacyjności.

Ustawa o innowacyjności zakłada m.in. umiędzynarodowienie polskiego szkolnictwa wyższego i otwarcie się na doktorantów niestacjonarnych spoza UE, zwolnienie z CIT przedsiębiorstw inwestujących wyłącznie w innowacyjne przedsięwzięcia czy wprowadzenie ulgi podatkowej na prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej w Polsce.

O 16:00 Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej zajmie się wnioskiem o postawienie Zbigniewa Ziobry przed Trybunałem Stanu. W planie są „końcowe wystąpienia stron postępowania”.

Drugi projekt firmowany przez prezydenta to tzw. ustawa rodzinna, czyli nowelizacja Kodeksu pracy. Pierwsze czytanie zaplanowano na 19:15. Ustawa ma ułatwić ma rodzicom łączenie pracy zawodowej z obowiązkami rodzinnymi. Przykładowo: rodzice będą mogli łączyć urlop rodzicielski z pracą w niepełnym wymiarze maksymalnie przez 64 tygodnie (a nie jak dotychczas przez 32 tygodnie). Zmian jest więcej, całą listą można znaleźć na stronie Kancelarii Prezydenta.

W środę warto jeszcze zwrócić uwagę na dwa projekty: o 15:45 pierwsze czytanie złożonego przez PO projektu ustawy dotyczącego ustanowienia 8 maja dniem Narodowego Dnia Zwycięstwa, a o 20:45 – pierwsze czytanie rządowego projektu zmian w Kodeksie pracy, zakładającego ograniczenie stosowania umów terminowych.

*****

Czwartek – 23 kwietnia

O 11:00 Grzegorz Schetyna przedstawi informację o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w 2015 roku. Pierwotnie wystąpienie było planowane na 13:00, ale przesunięto je z powodu nadzwyczajnego szczytu UE. Posłowie z Komisji Spraw Zagranicznych tezy poznają dzień wcześniej, w środę o 19:00, na zamkniętym posiedzeniu.

To tzw. exposé szefa MSZ – najważniejszy punkt w czwartek, i zapewne także całego posiedzenia. Schetyna, zapowiadając exposé, mówił 300POLITYCE: – Wystąpienie musi być na tyle mocne, czytelne i rzeczywiste, żeby wyznaczyć przestrzeń na roczną aktywność polskiej polityki zagranicznej, ktokolwiek nie odpowiadałby za nią po wyborach parlamentarnych.

Schetyna ma także namawiać opozycję do próby zbudowania wspólnego obrazu polityki zagranicznej. – Polska polityka zagraniczna jest wspólna i nie zależy od partii politycznej czy koalicji, która ma władzę, ale od odpowiedzialności za kraj, za Polskę i polskie miejsce w Europie – tłumaczył 300.

*****

Piątek – 24 kwietnia

Głosowania w tym tygodniu wyjątkowo krótko – od 9:00 do 10:00.

Po bloku głosowań, między 10:00 a 11:30, odbędą się pierwsze czytania dwóch projektów zmian w Kodeksie wyborczym – obywatelskiego oraz posłów z różnych klubów.

Pierwszy projekt zakłada m.in. wprowadzenie transmisji z lokalu wyborczego w dniu głosowania czy kompleksowej regulacji dotyczącej mężów zaufania. Drugi – wprowadza m.in. obowiązek ustalania wzoru kart wyborczych jako pojedynczych, jednostronnie zadrukowanych arkuszy.

W piątek także, jak pisaliśmy na 300POLITYCE, powstanie nadzwyczajna podkomisja ds. in vitro. Komisja Zdrowia w tej sprawie zbierze się po głosowaniach – czyli około 10:00.

Zawsze, kiedy mamy do czynienia z dużym projektem – a tak jest w przypadku in vitro – oraz mamy więcej niż jeden projekt, powołuje się podkomisję, żeby wypracować czytelny projekt. W podkomisji pracujemy nad projektem głównym, czyli rządowym – mówił 300POLITYCE Maciej Orzechowski, wiceprzewodniczący Komisji Zdrowia.

*****

Kolejne posiedzenie odbędzie się dopiero za 3 tygodnie, 13-15 maja, czyli już po I turze wyborów prezydenckich.

Fot. Sejm