Live

„Nie będzie w stanie się pozbierać”. Bodnar o kolejnych wnioskach o uchylenie immunitetu Braunowi

– Dzisiaj wieczorem podpisałem kolejny, trzeci wniosek o uchylenie immunitetu [Grzegorzowi Braunowi] i tym razem dotyczy to czterech historii. To są te dwie historie z flagami Ukraińską oraz Unii Europejskiej, oraz historia zniszczenia wystawy LGBT w Sejmie, oraz historia, kiedy on obrażał organizatorów akcji Żonkile w czasie debaty prezydenckiej, cztery czyny, poszedł kolejny wniosek do Parlamentu Europejskiego – powiedział Adam Bodnar w TVN24.

– I będzie czwarty wniosek, tak zakładam, bo zostało wszczęte śledztwo dot. kwestionowania holokaustu, czyli tych absolutnie haniebnych, skandalicznych słów […] w poniedziałek oddział krakowski prokuratorów IPN-u wszczął śledztwo – kontynuował.

– Mam nadzieję, że już szybko doprowadzimy do tego, że te sprawy będą przed sądem i on nie ucieknie przed odpowiedzialnością, wręcz przeciwnie, będzie miał tyle problemów prawnych, że nie będzie w stanie się pozbierać jeżeli chodzi o to, jak często będzie musiał się stawiać w sądzie – mówił dalej.

Bielan: Tusk obiecywał koalicjantom już 1,5 roku temu, że zostaje premierem tylko na rok

Według moich informacji, Tusk obiecywał koalicjantom już 1,5 roku temu, że zostaje premierem tylko na rok i słowa nie dotrzymał. Więc nawet jeżeli mówi w tej chwili, a podobno mówi, że chce kolejnego roku, to trudno mu wierzyć – stwierdził Adam Bielan w programie „Rymanowski Live”.

„Czy nie lepiej, żeby to mieszkańcy wspólnoty lokalnej mieli możliwość dokonania decyzji?”. Pawlak o zniesieniu dwukadencyjności

– Kolejny przykład taki, który warto sprawdzić, to jest też na przykład ważne dla samorządowców wycofanie się z dwukadencyjności, z tych ograniczeń na lokalne społeczności. Jeżeli mają, bo zrobiono też badania i tam, gdzie są dobrzy gospodarze, dobrze zarządzają tą lokalną wspólnotą, to oni dłużej rządzą i wyniki w tych gminach są lepsze. Natomiast tam, gdzie jest taka szatkownica… – stwierdził Waldemar Pawlak w „Gościu Wydarzeń” w Polsat News.

– No ale jak pan redaktor sądzi? Lepiej, żeby to mieszkańcy wspólnoty lokalnej mieli możliwość dokonania tej decyzji, czy tak pan sądzi, że przychodzi jeden czy drugi taki zakapior centralny i mówi: „nie, dobra…” – odpowiedział, pytany o celowość proponowanego przez PSL rozwiązania.

„A wie pan, że bym się zgodził”. Pawlak o zniesieniu limitu dwóch kadencji prezydenta

– A wie pan, że bym się zgodził – odpowiedział Waldemar Pawlak w „Gościu Wydarzeń” w Polsat News, zapytany – w kontekście pomysłu zniesienia dwukadencyjności w samorządach – o to, czy przeszkadza mu brak możliwości wyboru Andrzeja Dudy na trzecią kadencję prezydencką.

– Jeżeli byśmy popatrzyli na rolę prezydenta, to niewątpliwie w polskim systemie prezydent mógłby pełnić rolę takiego podmiotu, który łączy znacznie dłużej niż na jedną kadencję, bo to też można sobie wyobrazić. Jeżeli weźmiemy przykład z historii ostatnich kilkudziesięciu lat, to weźmy przykład Aleksandra Kwaśniewskiego. On do dzisiaj jest dość popularny i pewnie gdyby była możliwość startowania w kolejnych kadencjach, to… [pewnie by startował] – stwierdził.

„O takich sprawach się nie mówi, tylko się je po prostu robi”. Pawlak o rekonstrukcji rządu

– Recepta z perspektywy takiego doświadczonego polityka jest bardzo prosta: o takich sprawach się nie mówi, tylko się je po prostu robi – stwierdził Waldemar Pawlak w „Gościu Wydarzeń” w Polsat News, pytany o ocenę przebiegu rekonstrukcji rządu.

– Z tego, co się w tej chwili wyłania taki kształt, że będzie mocniejsze centrum gospodarcze, w którym minister finansów będzie łączył także sprawy gospodarcze. […] Taki model jest we Francji, gdzie ministerstwo finansów jest połączone z ministerstwem gospodarki i wtedy minister finansów ma nie tylko dbać o wydawanie kasy, ale ma też dbać o bazę podatkową, czyli wspierać też przedsiębiorców, którzy do tego budżetu płacą – mówił dalej.

Z drugiej strony jest na przykład Ministerstwo Klimatu i Energii. W tej chwili nie wiem, czy to tak będzie połączone, ale na pewno będzie Ministerstwo Energii, które połączy wszystkie wątki energetyczne w jednym resorcie. Natomiast co do innych zmian, to to dowiemy się w przyszłym tygodniu – kontynuował.

„Bardzo prawdopodobna”. Bielan o wizycie Nawrockiego w Waszyngtonie

Myślę, że jest bardzo, bardzo prawdopodobna [wizyta Karola Nawrockiego w Waszyngtonie]. Mam nadzieję [że jeszcze w tym roku] – stwierdził Adam Bielan w programie „Rymanowski Live”.

Bielan sugeruje wizytę J.D. Vance’a w Polsce


Trudno mi powiedzieć, czy możemy liczyć na obecność samego prezydenta Trumpa. Na pewno znacznie łatwiej będzie zorganizować wizytę jego wiceprezydenta i potencjalnego następcy J.D. Vance’a. Myślę, ze tak [to bardzo prawdopodobne w najbliższym czasie] – stwierdził Adam Bielan w programie „Rymanowski Live”.

„Musimy się lokować ponad sporem politycznym”. Pawlak o roli PSL-u w polskiej polityce

– […] Kandydat PSL-u [nie wygrał ostatnich wyborów prezydenckich, bo] w nich nie uczestniczył. Wspieraliśmy kampanię Szymona Hołowni. I trzeba powiedzieć, że te wybory, pierwsza tura dała ciekawy obraz, bo nie tyle zmniejszyła się polaryzacja, co ta polaryzacja się rozciągnęła, to znaczy na prawo od PiS-u się pojawiła Konfederacja i Grzegorz Braun, a na lewo od Platformy nie tylko Lewica pod przewodnictwem Czarzastego, ale także jeszcze dalej Lewica pod przywództwem Adriana Zandberga – stwierdził Waldemar Pawlak w „Gościu wydarzeń” w Polsat News.

– Myślę, że trzeba zrozumieć jedną prostą prawdę, że nie należy się lokować pomiędzy tymi ścierającymi się skrajnościami, tylko ponad tym. I mamy takie tematy, które są ponad tym sporem i tą bijatyką, bo jeżeli mówimy o tym, czym się zajmuje prezes PSL-u, czyli minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, to sprawy bezpieczeństwa są ponad tym wszystkim – mówił dalej.

Pawlak: Nie rozumiem dlaczego innym tak zależy, żeby rozjechać Kamińskiego

– Nie rozumiem dlaczego innym zależy tak, żeby rozjechać Kamińskiego. Bo wydaje mi się, że tutaj nie ma powodu, żebyśmy się tak bardzo tym zamartwiali – powiedział Waldemar Pawlak w „Gościu Wydarzeń” Polsat News, pytany dlaczego PSL-owi tak zależy na Michale Kamińskim.

– W Senacie akurat teraz mamy dużo bardziej praktyczne zajęcia. Choćby ustawa o energii, która daje możliwość taniej energii dla gospodarstw domowych, przedsiębiorców, mówię o energii wiatrowej – dodał.

Bielan: Wiemy już, że był planowany zamach stanu

Dzisiaj wiemy już, dzięki informacjom portalu Interia, że był planowany zamach stanu, że Tusk naciskał na marszałka Hołownię, żeby nie zorganizował Zgromadzenia Narodowego, albo żeby tuż po otworzeniu ZN, ogłosił kilkutygodniową przerwę. To wprost złamanie Konstytucji, zamach stanu – stwierdził Adam Bielan w programie „Rymanowski Live”.

„Do końca tego miesiąca będzie akt oskarżenia w sądzie”. Bodnar o Braunie i sytuacji z gaśnicą

– Jeżeli weźmiemy ten pierwszy słynny czyn [Grzegorza Brauna], czyli nazywany, nie wiem, gaśnicą […]. Immunitet został skutecznie uchylony, postawiono mu zarzuty i do końca tego miesiąca będzie akt oskarżenia w sądzie – powiedział Adam Bodnar w TVN24.

– Druga rzecz to jest ta historia dot. pani Gizeli […] Oleśnica, to znieważanie, popychanie itd., w tym przypadku poszedł drugi wniosek o uchylenie immunitetu i mam nadzieję, że tym razem może Parlament Europejski szybciej sobie z tym poradzi – kontynuował.

„Informacja została przekazana przez polityków, jestem przekonany że z kręgu Tuska, do nieprzypadkowego medium”. Bielan o kolacji

Nie mówiłem przecież, że funkcjonariusz SOP zadzwonił do jakiegoś pierwszego lepszego paparazzi. Informacja została przekazana przez polityków, jestem przekonany [że] z kręgu Tuska, też do nieprzypadkowego medium, do paparazzi związanego z koncernem Axel Springer, wydającego m.in. dziennik „Fakt” i stąd obecność paparazzi przed północą przed moim blokiem – stwierdził Adam Bielan w programie „Rymanowski Live”.