Live

„Ta ekipa z Nawrockim, Kaczyńskim i Braunem nie cofnie się przed niczym, byle odzyskać władzę”. Tusk o ułaskawieniu Bąkiewicza

„Ułaskawienie Bąkiewicza przez prezydenta Dudę jest nie tylko skandalem w ludzkim, moralnym wymiarze. Jest też politycznym sygnałem, że cała ta ekipa, razem z Nawrockim, Kaczyńskim i Braunem nie cofnie się przed niczym, byle odzyskać władzę. Czas, aby wszyscy to zrozumieli” – napisał na X premier Donald Tusk.

„Skandalem jest bezprawie, które wprowadza pan od 13 grudnia”. Duda odpowiada Tuskowi

„Skandalem w moralnym, ludzkim wymiarze, panie premierze, jest bezprawie, które wprowadza pan od 13 grudnia 2023. Ludzie pokazali panu, co o tym sądzą, wybierając Karola Nawrockiego na prezydenta. O pana wyczynach napisałem obszernie w książce „To ja”. Będzie co czytać” – napisał na X prezydent Andrzej Duda.

Sikorski: Nie widzę podstaw do przyznania Orderu Orła Białego panu Bąkiewiczowi

– Nie widzę podstaw do przyznania Orderu Orła Białego panu Bąkiewiczowi – powiedział Radosław Sikorski na briefingu prasowym w Brukseli.

Dopytywany o częściowe ułaskawienie Bąkiewicza przez prezydenta Andrzeja Dudę, powtórzył: – Nie popieram przyznania Orderu Orła Białego panu Bąkiewiczowi, tak jak nie popierałem przyznania tego orderu konfabulantowi, partaczowi Macierewiczowi.

„Ostatnie szlify”. Szłapka o ustawie dot. asystencji osobistej

– To jest bardzo ważny projekt, minister Krasoń nad tym pracuje […] z tego, co sprawdzałem ostatnio, on jest na etapie Komitetu Stałego Rady Ministrów, czyli już są, że tak się wyrażę, ostatnie szlify – powiedział Adam Szłapka na konferencji prasowej, pytany o ustawę o asystencji osobistej.

MSZ protestuje w Watykanie po słowach biskupów. Sikorski: Ingerowanie w politykę partyjną jest niezgodne z konkordatem

– Jak państwo wiecie, MSZ złożyło demarche w Stolicy Apostolskiej, protestujący przeciwko skandalicznym wypowiedziom dwóch polskich biskupów – powiedział Radosław Sikorski na briefingu prasowym w Brukseli.

Chodzi o słowa Wiesława Meringa oraz Antoniego Długosza. – 11 lipca podczas Apelu Jasnogórskiego biskup Antoni Długosz publicznie poparł Ruch Obrony Pogranicza Roberta Bąkiewicza. 13 lipca natomiast biskup Wiesław Mering stwierdził, że „rządzą nami ludzie, którzy określają się jako Niemcy”. […] Biskup Mering odniósł się również do Rządu RP używając sformułowania „polityczni gangsterzy” – czytamy w wystąpieniu MSZ.

Jak mówił dalej Sikorski: – Grzegorz Braun też ma wolność wypowiedzi, ale zaprzeczanie Holokaustowi jest w Polsce karalne. I tak samo ingerowanie w politykę partyjną jest niezgodne z konkordatem.

Ułaskawienie Bąkiewicza? Szłapka: Oburzające, Duda źle kończy swoją prezydenturę

– Pan prezydent Andrzej Duda na koniec swojej prezydentury […] zdecydował się na ułaskawienie człowieka, który jest przepełniony nienawiścią, pogardą dla innych, ale też pogardą dla instytucji państwa, bo ostatnie obrazki, które widzieliśmy utrwalone z granicy, na których było widać Roberta Bąkiewicza, widać było, że on obrażał polskich funkcjonariuszy, lżył polski mundur – powiedział Adam Szłapka na konferencji prasowej.

– Oczywiście sprawa, w której został Robert Bąkiewicz ułaskawiony, nie dotyczy tego. Ja mam nadzieję, że tutaj prokuratura będzie jak najszybciej prowadzić w tych innych sprawach postępowanie, natomiast to jest haniebne po prostu, inaczej się nie da tego określić i to pokazuje bardzo wyraźnie, że to wszystko to jest jedna ekipa, Prawo i Sprawiedliwość, Bąkiewicz, i myślę, że spokojnie możemy powiedzieć, że Braun, bo pamiętamy też, co mówili politycy Prawa i Sprawiedliwości przed II turą wyborów prezydenckich […] źle kończy pan prezydent swoją prezydenturę, bo to jest oburzające – kontynuował.

„Tytuł jest z mojej perspektywy nieakceptowalny”. Szłapka o wystawie „Nasi chłopcy”

– Tytuł tej wystawy jest oczywiście z mojej perspektywy nieakceptowalny i jakby trudno mi jest się zgodzić na tak niefortunne nazwanie, ale ważnego tematu, bo dramatem bardzo wielu polskich obywateli było wcielanie ich siłą do różnych zadań przez nazistowskie Niemcy – powiedział Adam Szłapka na konferencji prasowej, pytany o wystawę „Nasi chłopcy”.

Ułatwienie dla przedsiębiorców i wyeliminowanie nadużyć w aresztach tymczasowych. Szłapka o tematach posiedzenia rządu

– Kontynuujemy deregulację, dziś na posiedzeniu Rady Ministrów omawiany był jeden projekt deregulacyjny […] omawialiśmy projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, zlikwidowany zostaje obowiązek przechowywania przez przedsiębiorców papierowych zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych ZUS – powiedział Adam Szłapka na konferencji prasowej.

– Druga sprawa, o której rozmawialiśmy, to jest projekt ustawy o zmianie Kodeksu postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw […] zasadniczą częścią tego projektu ustawy jest wyeliminowanie tych najbardziej kontrowersyjnych zapisów, które zostały wprowadzone przez zmiany Zbigniewa Ziobry. Chodzi np. o nadużywanie aresztu tymczasowego, chodzi o wykorzystywanie […] dowodów w postępowaniu karnym zdobytych nielegalnie – kontynuował.

– Trzecim projektem ustawy jest projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym […] te rozwiązania są przedłużane regularnie, także teraz chodzi o przedłużenie. […] Kolejnym projektem jest projekt ustawy o zmianie systemu informacji w ochronie zdrowia oraz ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej […] powstanie nowy centralny system teleinformatyczny, który pozwoli na lepszą koordynację i sprawniejsze działanie całego systemu ochrony zdrowia […] cała ta zmiana jest finansowana ze środków unijnych – mówił dalej.

Adam Szłapka poinformował też, że rząd zajmował się projektami dot. zbiorowego zaopatrzenia w wodę oraz ochrony roślin przed agrofagami.

„Sytuacja jest absolutnie opanowana”. Szłapka podaje liczby dot. kontroli na granicach z Litwą i Niemcami

– Już ponad tydzień obowiązuje tymczasowa kontrola na granicy z Litwą i z Niemcami. Od 7 do 14 lipca skontrolowano […] dokładnie 127 200 osób obu tych granicach, na obu tych granicach sytuacja jest opanowana […] jeżeli sytuacja tego wymaga, Straż Graniczna odmawia wjazdu, na granicy z Niemcami odmówiono wjazdu na terytorium RP 24 osobom – powiedział Adam Szłapka na konferencji prasowej.

– Granica Polski z Białorusią […] jest szczelna, sytuacja na granicy z Litwą […] i na granicy z Niemcami jest absolutnie opanowana i jest pełna kontrola ze strony służb państwowych – kontynuował.

Deportacja obywateli Gruzji i Mołdawii z Polski. Rzecznik rządu o szczegółach

– Kolejna operacja powrotowa przeprowadzona przez Straż Graniczną we współpracy z agencją Frontex, dzisiaj na pokładzie samolotu, który wystartował z Radomia, Polskę przymusowo opuściło 27 obywateli Gruzji, 13 obywateli Mołdawii, to jest kolejna tego typu operacja, która jest deportacją z Polski osób, które zagrażają porządkowi bezpieczeństwa – powiedział Adam Szłapka na konferencji prasowej.

– To są osoby, które uzyskały takie decyzje zobowiązujące do powrotu, ponieważ wymagały tego względy obronności. Cały czas ten proceder trwa, będziemy informować o kolejnych – kontynuował.

Sikorski: Bardzo się cieszę, że prezydent USA doszedł do wniosków, do których jako UE doszliśmy wcześniej

– Bardzo się cieszę z tego, że prezydent USA doszedł do tych wniosków, do których jako UE doszliśmy wcześniej – mianowicie, że Putin nie chce pokoju, to Ukraina godzi się na bezwarunkowe zawieszenie broni i że jedyny język, jaki Putin rozumie, to język nacisku – powiedział Radosław Sikorski na briefingu prasowym w Brukseli.

Sikorski: Za amerykański sprzęt dla Ukrainy powinna płacić Rosja, a nie europejscy podatnicy

– Od briefingu, tym razem zdalnego, ministra spraw zagranicznych Ukrainy, wiemy że prezydent Trump ogłosił, iż USA wyprodukują sprzęt dla Ukrainy. Zapytałem kolegów ministrów o to, kto ma za ten sprzęt zapłacić: czy europejscy podatnicy, czy lepiej – moim zdaniem – żeby zapłacił za to agresor z zamrożonych środków – powiedział Radosław Sikorski na briefingu prasowym w Brukseli.

– Sytuacja Ukrainy jest dramatyczna. Putin zwiększył ataki na cele cywilne i mamy nadzieję, że ten okres 50 dni przed wejściem ewentualnych amerykańskich sankcji to jest okres na zwiększanie nacisku na Federację Rosyjską, aby się wreszcie opamiętała – mówił dalej.