Live

Ruch Obrony Granic i Bąkiewicz w Sejmie. Błaszczak: Dziękuję za służbę i patriotyzm. Wasze działania są godne najwyższego szacunku

W Sejmie odbyło się posiedzenie Parlamentarnego Zespołu Ruchu Obrony Granic stworzonego przez posłów PiS. W spotkaniu wziął udział lider Ruchu Obrony Granic Robert Bąkiewicz.

– Chciałbym państwu podziękować za państwa służbę na granicy RP, za państwa zaangażowanie i patriotyzm, który się wyraża w ten sposób. Te podziękowania składam na ręce Roberta Bąkiewicza, każdego z państwa też bardzo serdecznie witam w polskim Sejmie i dziękuję – mówił Mariusz Błaszczak.

– Serdecznie dziękuję moim koleżankom i kolegom z KP PiS za aktywność. W ubiegłym tygodniu […] byliśmy na zachodniej granicy Polski. […] Przeprowadzaliśmy kontrole w Straży Granicznej. Wniosek z tych kontroli jest jeden: SG pod rządami koalicji 13 grudnia nie jest w dobrej formie. Mnóstwo wakatów. Kiedy usłyszałem, że po drugiej stronie granicy jest trzy razy więcej etatów niż po stronie polskiej […], to z czym do ludzi? – spytał.

– Pytałem, jakie rozkazy ma SG. Czy SG ma nie przyjmować tych, którzy są podrzucani przez Niemców? No nie. Ma przyjmować. Ja nie mam pretensji do SG, to są funkcjonariusze, służba, oni działają na rozkaz. Ale kto wydaje ten rozkaz? Rząd, szef MSWiA, premier – wskazał.

– Ale czy premier Tusk, który jest tak uległy wobec Niemiec, może wydać rozkaz SG, żeby odsyłała migrantów podrzucanych przez służby niemieckie? No nie może, bo to jest istota jego funkcjonowania. On jest uległy wobec Niemców – stwierdził.

– Ja ze swojej strony chciałem państwa zapewnić, że KP PiS jest gotowy wspierać państwa, jeśli będzie potrzebne wsparcie prawne. […] Te działania, które państwo podjęliście, są godne najwyższego uznania, najwyższego szacunku. Proszę państwa o to, żeby nie ustawać w tych działaniach, żeby być aktywnym dalej – apelował.

Duda: Zostało 28 dni. Odliczam, oni jakoś przestali odliczać

Na pewno jeden z ostatnich [wywiadów], bo zostało 28 dni. Byli tacy [co odliczali], teraz ja odliczam. Oni przestali jakoś dziwny trafem – stwierdził prezydent Andrzej Duda we wspólnym wywiadzie dla Otwartej Konserwy, Nowego Ładu i Klubu Jagiellońskiego.

Siemoniak: Jeżeli Niemcy zniosą kontrole na granicy, to i my będziemy do tego gotowi

– Dziś Niemcy prowadzą swoje kontrole, my prowadzimy swoje kontrole, ten system jest po prostu skuteczny. Tak, jak mówiliśmy, jeżeli Niemcy zniosą swoje kontrole na granicy wewnętrznej, to i my będziemy do tego gotowi, na razie jesteśmy w trzeciej dobie działania i oceniamy skuteczność po stronie polskiej – powiedział Tomasz Siemoniak na konferencji prasowej.

Kosiniak-Kamysz: Polskie państwo działa skutecznie, granice polskie są skutecznie chronione

Polskie państwo działa skutecznie, granice polskie są skutecznie chronione przez służby mundurowe, przez Straż Graniczną, wojsko, policję, przez te służby, które są powołane i uprawnione do ochrony granic państwowych, do zadbania o bezpieczeństwo na terytorium naszej ojczyzny i wywiązują się z tej powierzonej przez państwo funkcji w bardzo godny, dobry, profesjonalny sposób – stwierdził Władysław Kosiniak-Kamysz na konferencji prasowej.

Siemoniak: Do tej pory skontrolowano 25 tys. osób, zatrzymano ludzi nielegalnie przekraczających granicę

– Stwierdzamy, że sytuacja jest pod pełną kontrolą, że Straż Graniczna wspierana przez wojsko, wspierana przez policję, realizuje swoje zadania. Do tej pory skontrolowanych zostało 25 tysięcy osób, w tym na obydwu granicach zatrzymane zostały osoby, które dopuszczały się nielegalnego przekraczania granicy – powiedział Tomasz Siemoniak na konferencji prasowej.

Zawisza: Jak nie widzą, że koalicja powołana 13 grudnia będzie robić rekonstrukcję 22 lipca, to im żaden rzecznik nie pomoże

Włodzimierz Czarzasty podał nowy termin rekonstrukcji rządu. To 22 lipca 2025 roku.

„Jak oni nie widzą, że koalicja powołana do życia 13 grudnia będzie robić rekonstrukcję 22 lipca, to im żaden rzecznik nie pomoże” – skomentowała na X Marcelina Zawisza.

„Dobra współpraca to gwarancja bezpiecznej przyszłości”. Prezydent-elekt po rozmowie z prezydentem Finlandii

Bardzo dziękuję Prezydentowi Finlandii Alexandrowi Stubbowi za złożone mi gratulacje z okazji wyboru na urząd prezydenta RP i dobrą rozmowę – napisał Karol Nawrocki w social media.

Architektura bezpieczeństwa, współpraca sojusznicza w ramach struktur NATO, polityka wschodnia i relacje transatlantyckie, a także współdziałanie w regionie Morza Bałtyckiego to główne tematy naszej rzeczowej rozmowy. Warto podkreślić, że niedawne dołączenie Finlandii do NATO zwiększa nasze wspólne bezpieczeństwo – podkreślił prezydent-elekt.

Jak napisał Nawrocki: – Na marginesie spraw bieżących rozmawialiśmy także o historii – między innymi o wojnie zimowej, w trakcie której dzielna armia fińska skutecznie stawiła opór przeważającym siłom agresora, Związku Sowieckiego. Pan Prezydent zaprosił mnie do złożenia wizyty w Finlandii. Mam nadzieję, że Alexander Stubb odwiedzi Polskę w najbliższym czasie.

Dobra współpraca to gwarancja bezpiecznej przyszłości! – dodał.

Błaszczak na konferencji o Obławie Augustowskiej o podważaniu wyniku wyborów, „metodach stosowanych wobec Żołnierzy Wyklętych” i niepodległości

– Mówię o tej nadziei związanej z tym, że Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej został dr Karol Nawrocki, mimo tego, że przecież obecnie rządzący próbowali już nawet po wyborach unieważnić wolę narodu, próbowali podważyć wybór, jakiego nasi rodacy dokonali – powiedział Mariusz Błaszczak podczas otwarcia konferencji „Prawda i Pamięć o Obławie Augustowskiej”.

– Mówię o tym, żeby też pokazać metody, to są te same metody, może mniej drastyczne, do tych, jakie zostały zastosowane w ’45 roku i jakie później były stosowane wobec Żołnierzy Wyklętych, wobec polskich patriotów, wobec polskich bohaterów – kontynuował.

– Można powiedzieć w ten sposób, że dziś doświadczamy znowu tego samego sporu. Tego samego sporu dot. naszej przyszłości, czy Polska będzie niepodległa, czy Polska będzie suwerenna, czy decyzje na temat naszej przyszłości będą tu podejmowane, w tym gmachu, czy też w Berlinie, a może w Brukseli – mówił dalej.

– To jest ten wybór, przed którym stajemy codziennie, przed którym stanęliśmy 1 czerwca i ja jestem dumny z tego, że 1 czerwca wybraliśmy tak właśnie, że prezes Instytutu Pamięci Narodowej będzie Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej – dodał.

„Będą kumulowały sprawy porozrzucane w 4 czy 5 resortach”. Czarzasty o silnych resortach

Raczej idzie w tym kierunku, że to będą silne resorty i to nawet nie chodzi o to, że one będą super. Chodzi o to, że one będą kumulowały sprawy porozrzucane w tej chwili w 4 czy 5 resortach. Będzie to bardziej przejrzyste – stwierdził Włodzimierz Czarzasty w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie.

Czarzasty: Nie ma dyskusji nt. zmiany umowy koalicyjnej i nie będzie


Nie ma w tej chwili dyskusji na temat zmiany umowy koalicyjnej i nie będzie – stwierdził Włodzimierz Czarzasty w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie.

„Na wniosek Hołowni”. Czarzasty podaje nowy termin rekonstrukcji rządu

Motywował to koniecznością uporządkowania różnych spraw, które ma w swoim środowisku. Termin ogłoszenia tego [rekonstrukcji rządu] o tydzień zostanie przesunięty. Jasno mówię, na wniosek marszałka Hołowni. Oczywiście ten wniosek został przez nas zaakceptowany. Raczej tak [22 lipca] – stwierdził Włodzimierz Czarzasty w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie.

„Gdybym miał jeszcze raz się zastanawiać nad tą decyzją, byłaby ona taka sama”. Błaszczak o ujawnieniu planu obrony Polski

– Właśnie dowiedziałem się, że znów prokuratura wojskowa, takie wzmożenie dzisiaj nastąpiło odnośnie linii Wisły. Że pewnie się przygotowują do przekazania tych materiałów do sądu. Ja usłyszałem zarzuty za to, że odtajniłem właśnie te materiały archiwalne dot. obrony Polski dopiero na Wiśle i upubliczniłem […] zrobiłem to dlatego, żeby obecna władza nie mogła powrócić do swojego rozwiązania, do swojego pomysłu z 2011 roku – powiedział Mariusz Błaszczak podczas otwarcia konferencji „Prawda i Pamięć o Obławie Augustowskiej”.

– Kiedy prokurator wojskowy stawiał mi zarzuty, to wiecie państwo, jak ten zarzut brzmiał, że ja miałem korzyść polityczną z tego […]. Jeżeli ktoś miał z tego korzyść, to państwo, mieszkańcy tej części naszej ojczyzny, która jest położona na wschód od Wisły – kontynuował.

– Ja z godnością i dumą będę stawał, kiedy mnie będą wzywać i będę mówił, że gdybym miał jeszcze raz zastanawiać się nad podjęciem decyzji, to ta decyzja byłaby taka sama – mówił dalej.