
Polityczny plan środy: Sejm o finansowaniu kampanii Trzaskowskiego, Duda z organizacjami humanitarnymi
O 8:30 w Sejmie odbędzie się konferencja prasowa posłów PiS Andrzeja Śliwki i Michała Wosia.
Na 10:30 w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaplanowano konferencję prasową dot. podsumowania prac ekshumacyjnych w Puźnikach. Udział wezmą szefowa resortu kultury Hanna Wróblewska, a także przedstawiciele Fundacji Wolność i Demokracja, Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego oraz IPN.
O 11:00 w Sejmie odbędzie się konferencja prasowa Sławomira Mentzena.
Także o 11:00 na stacji Warszawa zachodnia rozpocznie się briefing prasowy z udziałem ministra infrastruktury Dariusza Klimczaka w związku z uruchomieniem przez PKP Intercity nowego połączenia z Warszawy do Rijeki.
O 11:30 w gmachu Ministerstwa Edukacji Narodowej odbędzie się konferencja prasowa szefowej resortu Barbary Nowackiej i sekretarz stanu Katarzyny Lubnauer na temat kierunków polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2025/2026.
Także na 11:30, tyle że w Sejmie, zaplanowano konferencję prasową PSL-u. Głos zabiorą posłowie Miłosz Motyka i Jakub Stefaniak.
O 13:00 w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką wezmą udział w uroczystości wręczenia odznaczeń państwowych oraz przekazania godła i flag państwowych organizacjom humanitarnym z okazji Dnia Pomocy Humanitarnej. Planowane jest wystąpienie głowy państwa.
Sejm o finansowaniu kampanii Trzaskowskiego
Środa to drugi i jednocześnie ostatni dzień 35. posiedzenia Sejmu. Na 9:00 zaplanowano głosowania, a na 9:05 pytania w sprawach bieżących. Politycy PiS zapytają premiera o „ingerencję w wybory poprzez nielegalne finansowanie kampanii Rafała Trzaskowskiego”.
Z kolei posłowie Polski 2050 zadadzą ministrowi aktywów państwowych pytanie związane z odpolitycznieniem spółek Skarbu Państwa. Pojawią się też pytania ze strony PiS o sprawy kamienicy przy ul. Marszałkowskiej 66 oraz podniesienia kwoty wolnej od podatku.
O 11:15 Sejm zajmie się informacją bieżącą „w sprawie możliwych nieprawidłowości w finansowaniu kampanii wyborczej przed wyborami prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2025 roku, których przejawem były reklamy polityczne, które mogły zostać opłacone z zagranicy i posiadać znamiona dezinformacji” złożoną przez Konfederację do ministra cyfryzacji.
Na 12:45 zaplanowano drugie czytanie rządowego projektu dot. wprowadzania centralnego systemu informacji rynku energii. O 14:00 przewidziano pierwsze czytania rządowych projektów ustaw dot. podatku dochodowego, podatku od towarów i usług, ordynacji podatkowej, KAS, a także Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.
O 16:30 odbędzie się pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o Rzeczniku Rolników. Na 18:00 zaplanowano głosowania, w tym to nad informacją premiera na temat udziału Polski w mechanizmie solidarności określonym przez pakt migracyjny.
Ministrowie na Polskim Kongresie Gospodarczym
O 9:00 w Warsaw Presidential Hotel rozpocznie się Polski Kongres Gospodarczy. Na 9:15 zaplanowano dyskusję, w której wezmą udział m.in. wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz oraz minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak. Z kolei o 10:00 minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar wygłosi wystąpienie „Sprawny wymiar sprawiedliwości – silna gospodarka”.
Na Polskim Kongresie Gospodarczym pojawią się też m.in. minister zdrowia Izabela Leszczyna, minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz, szef MRiT Krzysztof Paszyk, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Maciej Berek oraz szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.