Live

Kto z Polski będzie na pogrzebie papieża? Hołownia: Premier chyba raczej nie pojedzie

– Nie wiem, jakie to będą liczby, ale na pewno będzie delegacja posłów, senatorów. To pewnie będzie tak, że będzie pewien parytet przydzielony na kluby parlamentarne. Jeżeli ktoś będzie chciał wziąć udział w tych obchodach [pogrzebie papieża Franciszka], to ze strony Sejmu i Senatu na pewno taka zgoda będzie. Przypuszczam, że pewnie będzie to na poziomie kilkudziesięciu posłów, pewnie kilkunastu senatorów – powiedział Szymon Hołownia na konferencji prasowej w Mielcu.

– Spodziewam się, że skończy się tak, że pojedzie pan prezydent i ja, z tego ścisłego kierownictwa państwa. Z mojej rozmowy z panią marszałek Kidawą-Błońską wynika, że ona zostanie w kraju, bo w takiej sytuacji musi po prostu i to jest też z jej strony bardzo takie też odpowiedzialne działanie – mówił dalej.

– Pan premier chyba decyzji jeszcze nie podjął, ale raczej chyba nie pojedzie – dodał.

„Czas na dyskusję i pytania drastycznie ograniczony”. Fogiel o nagłej zmianie w harmonogramie Sejmu przed tzw. expose szefa MSZ

Od kilku tygodni wiadomo, że jutro w Sejmie ma odbyć się tzw. exposé ministra spraw zagranicznych. I właśnie chwilę temu, na niecałą dobę przed, okazuje się, że debata została skrócona, a czas na dyskusję i pytania drastycznie ograniczony – napisał Radosław Fogiel w social media.

Dzisiejsza władza uznała najwyraźniej, że nie ma co specjalnie zajmować posłów debatą o polityce zagranicznej, bo jeszcze będą zadawać niewygodne pytania – mówił dalej.

„Zastępca Tuska, zastępca Kaczyńskiego, kandydat chaosu”. Hołownia o swoich rywalach

– Zdecydujcie, jakiego dzisiaj potrzebujecie prezydenta. Czy potrzebujecie zastępcy Tuska, czy potrzebujecie zastępcę Kaczyńskiego, czy potrzebujecie kandydata chaosu, który przyjdzie i powie, że wszystko będzie inaczej, on wszystko zmieni, wszystko zniszczy, będzie pchał kij w szprychy i zobaczycie, jak będzie fajnie? – powiedział Szymon Hołownia w Mielcu.

– Nie, nie będzie fajnie. Bo dzisiaj nie potrzebujemy kogoś, kto będzie stoliki wywracał, jak nam wszystkie meble w domu jeżdżą od tych wydarzeń, co się na świecie dzieją – kontynuował.

„Pakiet ustaw wdrażany niezależnie od tego, kto rządzi”. Hołownia o planie poprawy w ochronie zdrowia

– Ochrona zdrowia, zobaczcie. Rządy do tej pory, łącznie z tym rządem, bo on sobie z tym jeszcze nie poradził. Mam nadzieję, że sobie poradzi, ale jeszcze sobie nie poradził, ochrona zdrowia nieustannie do tyłu. Wydajemy trzy razy więcej, niż wydawaliśmy, a kolejki i satysfakcja pacjentów wcale nie jest większa – powiedział Szymon Hołownia w Mielcu.

– Chodzi o to, żeby usiąść i powiedzieć sobie: słuchajcie, to nie zostało zrobione, musi zostać zrobione […] skoro tu się nie uda dogadać, to ja jestem prezydentem, mam długi stół, jestem w stanie posadzić wszystkich i za rok wychodzimy z pakietem ustaw. Z pakietem ustaw, które wdrażamy w życie niezależnie od tego, kto rządzi – kontynuował.

– Nie ma tak, że przychodzi jeden i likwiduje kasy chorych, a następny zakłada kasy chorych. A później następny likwiduje. A ten daje na onkologię, a ten na kardiologię. A ten na dzieci, a ten jeszcze na coś innego – mówił dalej.

Hołownia: Następuje restart kampanii. Do ostatniej minuty zamierzam intensywnie pracować, by wejść do II tury

– Zobaczymy, co przyniosły debaty w Końskich. Tego i tak naprawdę się dowiemy pewnie gdzieś pod koniec tego tygodnia, bo wszystkie badania opinii w takim czasie zawirowania, a on jest ewidentny, oddają rzeczywistość gdzieś 2-3 tygodnie po tym, co się stało – powiedział Szymon Hołownia na konferencji prasowej w Mielcu.

– Widzimy, że przed Wielkanocą coś się stało. Ci topowi kandydaci zaczęli słabnąć, zaczęły się zmiany jeśli chodzi o deklaracje udziału w wyborach, zwiększyła się liczba niezdecydowanych – wskazał.

– Następuje jakiś restart kampanii. Czym to się skończy – nie wiem, ale wiem, że do końca, do ostatniego dnia, do ostatniej minuty przed ciszą wyborczą zamierzam pracować intensywnie nad tym, żeby wejść do II tury i nie zostawiać Polaków z wyborem pomiędzy PiS-em a PO. Ja już mam tego wyboru po dziurki w nosie – podkreślił.

„Kiepski polityk i dyplomata, dobry proboszcz”. Hołownia o papieżu Franciszku

– To był papież, który nie pozostawiał chyba nikogo obojętnym. To był papież, za którym, jak złapał ten swój wiatr w żagle, to ciężko było nadążyć. To był papież bardzo blisko człowieka. Ja nie zapomnę tych wszystkich opowieści o tym, […] jak czytając gazety, […] dzwonił do ludzi, o których historii coś usłyszał, coś przeczytał. Że komuś choruje dziecko, że była jakaś tragedia w rodzinie. Szukał tych ludzi, próbował jakoś do nich dotrzeć, zapraszać ich, okazywać wsparcie – powiedział Szymon Hołownia na konferencji prasowej w Mielcu.

– To on sam dawał przykład, jak powinno się traktować dzieciaki z niesakramentalnych związków, jasno wskazując, że nie może być żadnych wątpliwości u księdza czy chrzcić je, czy nie chrzcić – kontynuował.

– To był dobry proboszcz, dobry proboszcz świata. Moja ocena jest taka, że był to kiepski polityk, bardzo kiepski dyplomata, ale był niesamowitym proboszczem świata, niesamowitym wierzącym księdzem. A to jest, jeżeli jest się papieżem, tak naprawdę najważniejsze – ocenił.

– Kompletnie nie zgadzałem się z nim, jeśli chodzi o ocenę wojny na Ukrainie, kiedy niuansował te sprawy, gdzie trzeba było jasno powiedzieć, gdzie jest dobro i gdzie zło. Ale taki był. Ja mam wrażenie, że on Europy po prostu nie rozumiał, nie czuł. On przyniósł zupełnie nową wrażliwość do Stolicy Apostolskiej […]. Ale na koniec to on przecież wysyłał kardynała Krajewskiego z karetkami wypakowanymi furą pieniędzy, milionami dolarów, po to, żeby wspierał ukraińskie ofiary rosyjskiej agresji i robił to wielokrotnie – mówił dalej.

„Do zobaczenia!”. Tusk ogłasza zmianę terminu warszawskich obchodów 1000-lecia Korony Polskiej

W związku z ogłoszeniem przez Pana Prezydenta żałoby warszawskie obchody 1000-lecia Korony Polskiej, w tym koncert i pokaz dronów, odbędą się w najbliższą niedzielę, a nie, jak planowano, w sobotę. Do zobaczenia! – napisał premier Donald Tusk w social media.

Marszałek Sejmu wraz z częścią posłów weźmie udział w pogrzebie papieża Franciszka. Zgromadzenie w Gnieźnie z nową datą

„Marszałek Sejmu Szymon Hołownia weźmie udział w sobotnim pogrzebie papieża Franciszka. W uroczystościach w Watykanie marszałkowi towarzyszyć będzie delegacja posłów. Skład delegacji jest ustalany z przedstawicielami klubów parlamentarnych i poselskich” – poinformowała Kancelaria Sejmu.

„W związku z organizacją uroczystości pogrzebowych pierwotnie zaplanowane na ten dzień zgromadzenie posłów i senatorów w Gnieźnie odbędzie się w piątek, 25 kwietnia” – czytamy w komunikacie.

Kolarski: Mamy informację, że uroczystości związane z 1000-leciem koronacji Bolesława Chrobrego odbędą się dzień wcześniej

– Mamy informację, że wiadomość o odbywających się 26 kwietnia uroczystościach w Watykanie spowoduje również zmiany w zaplanowanych wydarzeniach rocznicowych, że uroczystości, które miały się odbywać w Gnieźnie [1000-lecie koronacji Bolesława Chrobrego], odbędą się dzień wcześniej – poinformował Wojciech Kolarski na konferencji prasowej.

– W związku z tym prezydent zmienia również swój kalendarz, tak żeby tego dnia razem z władzami RP, z przedstawicielami Kościoła, stowarzyszeń, z Polakami obchodzić ten dzień razem – dodał.

„Wymagana kontrasygnata premiera”. Prezydent Duda ogłasza żałobę narodową w dniu pogrzebu papieża

– W pogrzebie papieża Franciszka weźmie udział prezydent Andrzej Duda wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą – poinformował Wojciech Kolarski na konferencji prasowej.

Jak wskazał szef Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta: – W związku ze śmiercią Ojca Świętego prezydent Andrzej Duda podjął decyzję, aby dzień pogrzebu – 26 kwietnia – ogłosić dniem żałoby narodowej. […] To rozporządzenie prezydenckie wymaga kontrasygnaty premiera i taki dokument zaraz zostanie przez szefa Kancelarii, minister Małgorzatę Paprocką, przekazany do KPRM.

– Żałoba narodowa, która będzie trwała dokładnie jeden dzień od północy do północy 26 kwietnia, nie wprowadza żadnych ograniczeń w przygotowywanych wydarzeniach związanych z obchodami 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego – dodał.

„Tego chce olbrzymia większość”. Trzaskowski o wizji prezydentury

Jestem przekonany, że w Polsce olbrzymia większość z nas właśnie takiego prezydenta chce. Który nie będzie tylko i wyłącznie grał na emocjach, nikogo straszył, tylko będzie się starał myśleć o tym, jak łączyć ludzi – stwierdził Rafał Trzaskowski w Czeladzi.

Trzaskowski: Będę walczył o to, żebyśmy odzyskali podstawową zdolność do dialogu i do tego, żeby odbudowywać wspólnotę

Do tego potrzebne jest to podstawowe porozumienie w sprawach najważniejszych. I ja wam to obiecuję i gwarantuję, że właśnie będę walczył o to, żebyśmy odzyskali podstawową zdolność do dialogu i do tego, żeby odbudowywać wspólnotę – stwierdził Rafał Trzaskowski w Czeladzi.