Live

„Macie robić to, co rozkazuje PO”. Zandberg do Polski 2050 ws. wyborów uzupełniających do Senatu

„Platforma jest Platformą, odcinek 2137. Macie robić to, co rozkazuje PO, gdyż na tym polega „obrona demokracji”. W sumie dobrze, że opinia publiczna obejrzy, jak to w praktyce wygląda” – napisał na X Adrian Zandberg, odnosząc się do wpisu Rafała Komarewicza o „jednostronnej, niekonsultowanej decyzji KO” w sprawie wyborów uzupełniających do Senatu.

Trzaskowski: Żadnych kolesiów partyjnych nie ułaskawię

Mogę wam jedno obiecać. Że na pewno nikogo takiego nie ułaskawię, żadnych kolesiów partyjnych nie ułaskawię i żadnego polityka, który łamał prawo. Nie ma zgody na coś takiego – stwierdził Rafał Trzaskowski w Grudziądzku.

Teraz sobie wyobraźcie, jak po takiej deklaracji, że nikogo nie ułaskawię, jak poszły ceny w górę nieruchomości w Budapeszcie oraz w Mińsku na Białorusi – dodał.

„Nie będzie żadnych zmian”. Trzaskowski o wieku emerytalnym

– Żadnych zmian. Nie będzie żadnych zmian, nikt żadnych zmian nie planuje – powiedział Rafał Trzaskowski w Grudziądzu, odpowiadając na pytanie o wiek emerytalny.

– Prezesie Kaczyński, niech się pan nie boi, pan już jest na emeryturze – kontynuował.

„Prezes tej partii od wielu lat słońca nie widział, bo w parku nie był, na spacerze nie był, w sklepie nie był”. Trzaskowski o kompleksach

Wiecie kto ma kompleksy? Część naszej klasy politycznej, zakompleksiona, zagubiona w tym świecie, zresztą dziwicie się? Jak prezes tej partii od wielu, wielu lat słońca nie widział, bo w parku nie był, na spacerze nie był, w sklepie nie był – stwierdził Rafał Trzaskowski w Grudziądzku.

Mi jest czasami smutno i żal, zamknijcie się na 3 tygodnie w ciemnym pokoju z kotem i oglądajcie rodeo cały czas. Zobaczymy jak się poczujecie – mówił dalej.

Trzaskowski: Część z pomysłów Trumpa to na pewno nie są dobre pomysły

Widzicie, że dzisiaj Donald Trump zgłasza różne pomysły, większość z nich dosyć kontrowersyjne. Ma taki styl, że też lubi wsadzić kij w szprychy, sprawdzić co się dzieje. Lubi w ten sposób pobudzać do myślenia, czasami po prostu chce sprowokować. Część z tych pomysłów to na pewno nie są dobre pomysły, ale do tego, żeby rozmawiać z Trumpem, trzeba mieć argumenty – stwierdził Rafał Trzaskowski w Grudziądzku.

„Politruk, pseudoprezes pseudo-TK”. Trzaskowski o Święczkowskim

– Moi konkurenci polityczni ostatnio wysmażyli fantastyczną nową paranoję, że w Polsce miał miejsce zamach stanu. […] Im się wydaje, że rzeczywiście dokonany został zamach stanu, dlatego że ktoś kwestionuje przyszłość polityczną politruka, bo tak trzeba nazwać tego pseudoprezesa pseudo-Trybunału Konstytucyjnego – powiedział Rafał Trzaskowski w Grudziądzu.

– Kiedyś mieliśmy TK, który stał na straży konstytucji, naszych praw, gdzie byli sędziowie, wielkie autorytety […], ludzie, którzy się nikomu nie kłaniali. […] PiS to zniszczył, wysłał tam politruków, którzy nie mieli nic nigdy wspólnego z jakimkolwiek autorytetem i oni dzisiaj nam będą duby smalone opowiadać o tym, że w Polsce miał miejsce zamach stanu – mówił dalej.

„Jednostronna, niekonsultowana decyzja KO”. Komarewicz o braku poparcia Polski 2050 dla kandydatów w wyborach w Krakowie

„Jako Polska 2050 z zaskoczeniem przyjęliśmy jednostronną, nieskonsultowaną decyzję Koalicji Obywatelskiej o wystawieniu pani Moniki Piątkowskiej jako kandydatki w wyborach uzupełniających do Senatu RP” – napisał na X Rafał Komarewicz.

„Nie jest to wspólna kandydatka Paktu Senackiego, z jakim mieliśmy do czynienia w wyborach 15 października. Wśród zarejestrowanych kandydatów nie ma osoby, której moglibyśmy udzielić poparcia z pełną odpowiedzialnością. Wierzymy również, że nasi Wyborcy doskonale wiedzą, który z kandydatów najlepiej zna problemy Krakowa oraz jego Mieszkańców i będzie ich interesy najlepiej reprezentował w Senacie RP” – zaznaczył.

„Tłumaczyłem, że nie widzę logiki w postępowaniu rządu niemieckiego”. Tusk o Tarczy Wschód, granicy i perswazji wobec Scholza

– Od początku tłumaczyłem naszym partnerom, szczególnie kanclerzowi Niemiec, wtedy, kiedy podjął decyzję o ponownym przywróceniu kontroli na granicy polsko-niemieckiej, że nie widzę logiki w postępowaniu rządu niemieckiego wtedy, kiedy odmówił na początku poparcia dla polskiego projektu Tarczy Wschód i zainwestowania w ochronę polskiej granicy na wschodzie, a równocześnie postanowił przywrócić kontrole na granicy polsko-niemieckiej – powiedział premier Donald Tusk w Gdańsku, na wspólnej konferencji z szefową KE.

– Usiłowałem wytłumaczyć rzecz dla mnie oczywistą: jeśli Europa będzie inwestowała w ochronę polskiej granicy z Rosją, Białorusią, tam, gdzie ten strumień był tak intensywny, to nie będzie też potrzeby blokowania granicy z Polską, bo nie będzie tych przejść – kontynuował.

– Po kilku tygodniach tej perswazji to przyniosło efekt, znaczy, kanclerz Scholz przestał blokować, taka była jego pierwsza reakcja […] tę potrzebę inwestowania w ochronę wschodniej granicy Unii Europejskiej – mówił dalej.

– Było tam pewne jakieś nieporozumienie chyba, nie do końca nasi niemieccy przyjaciele rozumieli, o co chodzi tak naprawdę z tymi inwestycjami na wschodniej granicy, była obawa, że tu chodzi o zakup broni, a jak się wyjaśniło, że chodzi o ochronę europejskiej granicy i o infrastrukturę graniczną, to już nikt, włącznie z kanclerzem Niemiec, nie myślał, żeby to blokować – dodał.

Tusk do nowego ambasadora USA: Wyjaśnię, że warto rozpocząć misję w Polsce bez żadnych uprzedzeń i żeby starać się sięgać zawsze do rzetelnych źródeł informacji

Na pewno znajdę czas, żeby też wyjaśnić nowego panu ambasadorowi, że warto rozpocząć misję w Polsce bez żadnych uprzedzeń i żeby starać się sięgać zawsze do rzetelnych źródeł informacji o tym, co w Polsce się dzieje – stwierdził premier Donald Tusk w Gdańsku, na wspólnej konferencji z szefową KE.

„Dla Polski sojusz z USA będzie zawsze jednym z priorytetów”. Tusk pytany o nowego ambasadora

Nie znam się osobiście z nowym ambasadorem USA w Polsce, więc trudno mówić o szorstkich relacjach z kimś, kogo się nie zna osobiście. Mój stosunek do nowego ambasadora będzie cechował się serdecznością i cierpliwością bez dwóch zdań. Reprezentuje państwo, z którym się przyjaźnimy, Polska nie zmieni swoich działań niezależnie od tego, jak wygląda dzisiaj dynamika geopolityczna, co kto mówi, w jakim kraju, dla Polski sojusz z USA będzie zawsze jednym z priorytetów i USA pozostaną, niezależnie od tego, kto jest prezydentem USA, najbliższym i najważniejszym partnerem, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo – stwierdził premier Donald Tusk w Gdańsku, na wspólnej konferencji z szefową KE.

„Powiem, że Polska tego nie będzie realizowała, koniec, kropka”. Tusk o ew. zobowiązaniach migracyjnych w UE

– Polska otworzyła swoje granice i serca dla dwóch milionów uchodźców z Ukrainy. Jeśli komuś do głowy przyjdzie w Europie, żeby uznać, że Polska ma jeszcze wziąć inne ciężary na siebie, to niezależnie od tego, kto to będzie mówił, ja powiem, że Polska tego nie będzie realizowała, koniec, kropka – powiedział premier Donald Tusk w Gdańsku, na wspólnej konferencji z szefową KE.

Tusk: Od początku tłumaczyłem w UE, że relokacja nie jest drogą do ograniczenia nielegalnej migracji

– Jeśli chodzi o pakt migracyjny – jest tam wiele zapisów, które z punktu widzenia państw Południa mogą ułatwić i ułatwią ochronę UE i tych państw przed nielegalną migracją. Jest tam wiele zapisów, które powinny ułatwić wszystkim państwom w polityce powrotów. Nie chcę używać brutalnych słów typu deportacja, ale powrotów – powiedział premier Donald Tusk w Gdańsku, na wspólnej konferencji z szefową KE.

– Wszystkie te mechanizmy, które umożliwią skuteczniejszą ochronę przed nielegalną migracją, będą nie tylko przez Polskę respektowane, ale wspierane. Mechanizm relokacji nie jest mechanizmem, który chroni Europę przed nielegalną migracją – stwierdził.

Wtedy kiedy powstawała idea paktu migracyjnego, to było lata temu, od początku tłumaczyłem i w PE, i ówczesnemu szefowi Komisji, że to nie jest droga do ograniczenia, zredukowania nielegalnej migracji – oświadczył.