Live

„Ze szkodą dla Polski”. Duda o decyzji Bidena oraz „bliskich związkach koalicji Tuska z demokratami”

Decyzja Joe Bidena o wprowadzeniu przez USA ograniczenia eksportu amerykańskich czipów sztucznej inteligencji dla Polski jest rozczarowująca – powiedział Andrzej Duda w wywiadzie dla amerykańskiej stacji Fox Business. Fragment opublikowano na stronie Kancelarii Prezydenta.

Prezydent podkreślił, że zeszłoroczne wybory parlamentarne w Polsce wygrała koalicja partii liberalnych pod przewodnictwem Donalda Tuska, które mają bliskie związki z amerykańskimi demokratami. – Mimo to administracja Joe Bidena podjęła taką decyzję. Nie znaleźliśmy się w gronie najbliższych sojuszników, trafiliśmy do drugiego koszyka krajów, które nie są uznawane za najbardziej przyjazne i bezpieczne, najbardziej zaufane przez USA. Moje osobiste zdanie jest takie, że to będzie ze szkodą dla Polski – dodał.

Noclegi w pokojach w muzeum. Nawrocki: Niech to już wyjaśni prokuratura

– Nigdy [nie byłem w tych pokojach w muzeum] dłużej, niż 10 dni, niech to już wyjaśni prokuratura, bo wiem, że jeden z posłów, chyba pan Giertych jest nadal posłem, choć nie traktuję go nadzwyczaj poważnie, zgłosił to do prokuratury, także niech już się sprawą zajmie prokuratura, myślę, że pojawi się w tym jeszcze kilka nowych wątków dotykających moich poprzedników – powiedział Karol Nawrocki w TV Republika.

„Narusza trójpodział władzy”. Nawrocki o ustawie incydentalnej

– To jest przerażające, że zmienia się reguły gry na cztery miesiące przed najważniejszymi w Polsce, na pewno w tej części Europy wyborami, wyborami prezydenckimi, to pokazuje pewną bardzo niepokojącą tendencję w polskim wymiarze sprawiedliwości, pogłębia tylko kolejny chaos w wymiarze sprawiedliwości – powiedział Karol Nawrocki w TV Republika, pytany o ustawę incydentalną.

– To w ogóle narusza trójpodział władzy w jakimś głębszym sensie prawnym, bo to władza ustawodawcza wskazuje konkretnych sędziów do rozstrzygnięcia konkretnej sprawy, to nie brzmi tak, jak w państwie demokratycznym – kontynuował.

„Sędziowie mianowani przez komunistyczny organ będą musieli orzec, że prezydentem został prezes IPN”

– Fakt, że będzie to 15 sędziów najstarszych swoim stażem, to uruchamia już moją wyobraźnię […] jeśli to będzie 15 najstarszych sędziów, którzy będą decydować, a ja zostanę wybrany Prezydentem Rzeczpospolitej Polskiej, to o prawidłowości tych wyborów będzie decydować 15 sędziów, najprawdopodobniej, którzy byli mianowani przez Radę Państwa w czasie czy Stanu Wojennego, czy lat ’80 – mówił dalej.

– Ja nie znam tych życiorysów i ich nie analizowałem […] ale orzekać będą ci, którzy właściwie byli mianowani przez Radę Państwa, komunistyczny organ sprzed roku ’89, a będą musieli orzec, że Prezydentem Rzeczpospolitej został prezes Instytutu Pamięci Narodowej – dodał.

„Bardzo się cieszę, że zainspirował się projektami opozycji”. Nawrocki o Trzaskowskim i 800+ dla Ukraińców

– Ja się bardzo cieszę, że wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej zainspirował się projektami opozycji w polskim parlamencie i widzę, że je adaptuje także do swojego programu wyborczego. […] Nie widzę kontrowersji w tym, aby ci [Ukraińcy], którzy nie pracują, z wyłączeniem kobiet, które […] mają swoją czwórkę dzieci w szkole, aby ci, którzy nie pracują, nie płacą podatków w Polsce, nie widzę potrzeby, aby pozostawali na zasiłkach społecznych opłacanych z podatków Polaków – powiedział Karol Nawrocki w TV Republika.

Nawrocki: Jak zostanę Prezydentem RP będę wspierał zwycięstwo Ukrainy w wojnie z Rosją

Jak zostanę prezydentem, to będę wspierał zwycięstwo Ukrainy z Federacją Rosyjską, o ile do tego czasu to się nie rozwiąże w inny sposób. Natomiast mamy prawo stawiać swoją agendę i swoje interesy na arenie międzynarodowej, nie ma narodów wybranych do załatwiania swoich interesów – powiedział Karol Nawrocki w TV Republika.

„Dostrzegam polski interes geopolityczny, ale nie będziemy traktowani jako junior partner”. Nawrocki o warunkach akcesji Ukrainy do UE

Tak, uważam, że państwo, które nie rozliczyło się z przerażającą zbrodnią ludobójstwa, nie może tworzyć rodziny państw, które są oparte jednak na fundamencie cywilizacyjnym. W ogóle rozpoczęcie rozmów akcesyjnych powinno zacząć się od tego, że Ukraina potrafi rozliczyć się także ze swoją przeszłością – stwierdził Karol Nawrocki w TV Republika.

Ja dostrzegam interes strategiczny, geopolityczny państwa polskiego, ale nie będziemy traktowani jako junior partner. W polityce obowiązuje wzajemność i chcielibyśmy, aby także los polskich rolników, nieuczciwa konkurencja ze strony Ukrainy, zalewanie Polski ukraińskim zbożem i też dotykanie innych sektorów, pochowania naszych obywateli, to są jednak rzeczy, których załatwienia mamy prawo się domagać – kontynuował.

„Do przełomu jeszcze długa droga”. Nawrocki o sprawie ekshumacji na Wołyniu

Przełomu nie ma, nie ma przełomu ten tweet Donalda Tuska, były informacje odnoszące się do sukcesów jednej z fundacji. Fundacja te sukcesy miała już w roku 2023, zresztą wówczas moi pracownicy, pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej byli także w tej miejscowości. Podczas gdy mówimy o 1500 miejscach, w których nie są pochowani Polacy czy w których niestety są jeszcze szczątki Polek i Polaków zamordowanych przez ukraińskich nacjonalistów – powiedział Karol Nawrocki w TV Republika.

Mówienie o przełomie, gdy dotyka to jednej miejscowości, która jest znana Instytutowi Pamięci Narodowej i Fundacji Wolność i Demokracja od roku 2023, to do przełomu mamy jeszcze naprawdę długą drogę – kontynuował.

Nawrocki: Chcę po raz pierwszy publicznie powiedzieć, czuję się już politykiem

– Ja chcę […] po raz pierwszy publicznie powiedzieć […] czuję się już politykiem – powiedział Karol Nawrocki w TV Republika.

„Obraził najpotężniejszego człowieka na świecie, odpowiada za to, że Polska nie ma ambasadora w USA”. Nawrocki o Tusku

– Przede wszystkim premier Donald Tusk swoimi wypowiedziami w stosunku do byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych i człowieka, mógł zostać i został prezydentem Stanów Zjednoczonych […] obraził najpotężniejszego dzisiaj człowieka na świecie, nie tylko celując w plecy Donaldowi Trumpowi na jednym ze zdjęć, ale także […] pomawiając o agenturalność w stosunku do Federacji Rosyjskiej – powiedział Karol Nawrocki w TV Republika.

– Donald Tusk odpowiada za to, że Polska nie ma swojego ambasadora w Waszyngtonie, jak my możemy budować relacje transatlantyckie i bilateralne relacje ze Stanami Zjednoczonymi, jeśli pan Bogdan Klich jest kierownikiem placówki w Waszyngtonie […] bardzo trudno jest wytłumaczyć w Stanach Zjednoczonych, czemu Polska nie ma swojego ambasadora – kontynuował.

– To jest cały zestaw zaniechań, słów, insynuacji, które narażają Polskę na niebezpieczeństwo i na brak wykorzystania tej zmiany, w której […] powinniśmy być liderem w Unii Europejskiej, a nie kimś, kto się tłumaczy z nieodpowiedzialnych zachowań polskiego premiera, nie daj Boże także partyjnego zastępcy tego premiera, czyli przyszłego prezydenta – mówił dalej.

„To wprowadzenie ładu, a nie zabieranie elektoratu Konfederacji”. Sienkiewicz o ograniczeniu 800+ dla Ukraińców

– My musimy widzieć kogoś, kto jest na naszym terytorium, znać jego status, żeby móc wypłacać pieniądze [800+]. To jest raczej wprowadzenie ładu w tę całą historię, a nie jakaś historia pt. a my teraz zabieramy konfederacki elektorat – powiedział Bartłomiej Sienkiewicz w „Faktach po Faktach” TVN24 o pomyśle ograniczenia 800+ tylko dla pracujących i płacących w Polsce podatki Ukraińców.

Nawrocki: Nie wyobrażam sobie, żeby prezydentem Polski był ktoś, kto nie nawiąże dobrych relacji z nowym prezydentem USA

Ten wiatr z zachodu musi wyzwalać w nas takie poczucie, że cały świat w kontekście geopolitycznym ekonomicznym, w kontekście bezpieczeństwa będzie się zmieniał i także będzie zmieniać się Unia Europejska i to, co będzie działo się w Unii Europejskiej – stwierdził Karol Nawrocki w TV Republika.

Stajemy przed wielką szansą, podczas której polski prezydent i państwo polskie musi być liderem w budowaniu relacji transatlantyckich ze Stanami Zjednoczonymi. Tylko Polska jest na dzień dzisiejszy w Unii Europejskiej do tego gotowa – kontynuował.

Nie wyobrażam sobie, żeby przyszłym prezydentem Polski mógł być ktoś, kto nie nawiąże udanych relacji z nowym prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem, to bardzo ważne – podkreślił.

Sienkiewicz: Ukraińcy, którzy są niewidoczni dla państwa polskiego, nie powinni dostawać 800+

– Chcę zwrócić uwagę na to, że to jest przywracanie pewnego elementarnego porządku w tej sprawie – powiedział Bartłomiej Sienkiewicz w „Faktach po Faktach” TVN24, pytany o pomysł ograniczenia 800+ tylko dla pracujących i płacących w Polsce podatki Ukraińców.

– Nie widziałem aktu prawnego, trzeba go przeanalizować, ale jeśli ja rozumiem to co rząd mówił – rzecz się sprowadza do tego, że ci, którzy są widoczni dla państwa polskiego, czyli składają deklaracje podatkowe w Polsce, bo pracują, albo nie pracują, są na bezrobociu, ale też muszą składać oświadczenia, że są podatnikami. Ci Ukraińcy, tak samo jak obywatele polscy, mogą otrzymywać 800+ – stwierdził.

– Ale ci, którzy są niewidoczni, którzy nie są odnotowani w Polsce, którzy nie są częścią polskiego systemu prawnego, w tym także skarbowego, nie powinni dostawać tych pieniędzy. Wydaje mi się to skrajnie logiczne – ocenił.