„W Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich prowadzone było postępowanie w zakresie prawidłowości traktowania ks. Michała O. przez funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Policji podczas zatrzymania, doprowadzenia do pomieszczeń dla osób zatrzymanych, pobytu w tych pomieszczeniach i realizacji czynności procesowych z jego udziałem, prawidłowości traktowania go przez funkcjonariuszy Służby Więziennej podczas pobytu w areszcie śledczym oraz zapewnienia prawa do obrony” – czytamy w komunikacie Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.
„Czynności przeprowadzone w toku badania sprawy nie dały podstaw do uznania, że ks. Michał O. był poddany torturom w rozumieniu przyjętym w Konstytucji RP i na gruncie prawa międzynarodowego. Wykazały natomiast, że doszło do niehumanitarnego traktowania oraz innych naruszeń praw i wolności” – informuje BRPO.
BRPO zwraca uwagę m.in. na nadmierne prewencyjne stosowanie środków przymusu bezpośredniego w areszcie śledczym, naruszenie prawa do niekrępującego korzystania z urządzeń sanitarnych w celi mieszkalnej oraz niezrealizowanie zalecenia o kontroli lekarskiej raz w miesiącu.
BRPO wyszczególniło 8 aspektów niehumanitarnego traktowania oraz innych naruszeń praw i wolności, jednocześnie zaznaczając, że na podstawie zgromadzonych materiałów nie potwierdzono zasadności 10 zarzutów.
„W odniesieniu do części zarzutów weryfikacja okazała się niemożliwa, głównie z uwagi na brak zapisów monitoringu” – twierdzi BRPO. Te zarzuty to m.in. wydanie w PdOZ wody w używanej butelce oraz niezapewnienia posiłku w dniu przyjęcia do aresztu.
W Biurze #RPO prowadzone było postępowanie w zakresie prawidłowości traktowania ks. Michała O. przez funkcjonariuszy ABW i Policji podczas zatrzymania, doprowadzenia do pomieszczeń dla osób zatrzymanych, pobytu w tych pomieszczeniach i realizacji czynności procesowych z jego… pic.twitter.com/PdvzOWEbfi
— Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich (@BiuroRPO) December 23, 2024