– Informowaliśmy kilkakrotnie, że prowadzone są audyty, kontrole dotyczące innych wydatków publicznych w Kancelarii Premiera i chciałem dziś powiedzieć bardzo krótko […] jakie ustalenia, jakie zarzuty, jakie wnioski do prokuratury zostały skierowane – powiedział Jan Grabiec na konferencji prasowej.

– Zlikwidowaliśmy dwa instytuty, Instytut De Republica i Instytut Pokolenia w związku z istotnymi podejrzeniami właśnie o łamaniu prawa i wyprowadzaniu środków publicznych przez te instytuty. W sprawie Instytutu De Republica skierowanych zostało 5 wniosków do prokuratury, m.in. dotyczące wypłacania nienależnych wynagrodzeń dyrektorowi tego instytutu – kontynuował.

– W sprawie Instytutu Pokolenia 7 wniosków do prokuratury zostało skierowanych, również dotyczące kwestii finansowych, ale również np. świadomego niszczenia danych w komputerach po tym, jak przejęty został nadzór nad instytutami przez likwidatora wskazanego przez KPRM – mówił dalej.

– Kontroli podlegają również dotacje udzielane przez premiera Morawieckiego z rezerw, którymi dysponuje premier. Do tej pory skierowanych zostało co najmniej 6 zawiadomień do prokuratury, pozostałe są w opracowaniu, kwoty środków, których defraudacje czy wydanie niezgodnie z prawem zarzucamy w tych zawiadomieniach do prokuratury, to 48 milionów złotych – dodał.

– Jednocześnie zażądaliśmy zwrotu aż 63 milionów 800 tysięcy złotych przez instytucje, podmioty, które były obdzielane przez premiera Morawieckiego środkami publicznymi i otrzymały te dotacje w sposób nielegalny bądź wydatkowały je niezgodnie z polskim prawem – zaznaczył.