– Działania rządu PiS-u przyczyniły się do niekontrolowanego napływu migrantów posiadających polskie wizy, w Ministerstwie Spraw Zagranicznych funkcjonował korupcjogenny system umożliwiający załatwianie wiz z pominięciem obowiązujących procedur, politycy PiS-u posiadali wiedzę o tym procederze, jego skali i kierunkach migracji, pomimo to nie podjęli działań, aby zapobiec tej sytuacji – powiedział Marek Sowa podczas obrad Sejmu, przedstawiając sprawozdanie komisji śledczej ds. afery wizowej.

Niemal połowa wiz pracowniczych w UE wydana w Polsce

– W latach 2019-2023 Polska wydała 2 000 872 krajowe wizy pracownicze, co stanowi 47,7% wszystkich takich wiz w Unii Europejskiej. Niemal połowa wiz była wydana przez polskie placówki konsularne. Zmiany legislacyjne miały doprowadzić do powstania fabryki wiz. System przyznawania wiz został stopniowo rozmontowany – kontynuował.

– Listy Wawrzyka i afera Kobosa to jedynie wierzchołek góry lodowej. Dobrze udokumentowanych i opisanych w sprawozdaniu komisji działań korupcjogennych znajdziemy znacznie więcej. […] Polska postrzegana była jako kraj prowadzący najbardziej otwartą i liberalną politykę wizową w strefie Schengen, co negatywnie wpłynęło na międzynarodowy wizerunek Polski – mówił dalej.

Wnioski do prokuratury

– Komisja skierowała wnioski do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa. Wnioski te skierowane zostały w stosunku do 11 osób. Najbardziej obszerne, 80-stronnicowe zawiadomienie i ponad 600 stron załączników dotyczy Zbigniewa Raua, to on ponosi największą odpowiedzialność za to, co się w Ministerstwie Spraw Zagranicznych działo – dodał.

– Ponadto trzy zawiadomienia dotyczą dyrektorów w Ministerstwie Spraw Zagranicznych […] kolejna partia zawiadomień dotyczy programu Poland.Business Harbour i tym zawiadomieniem objęty jest minister Zbigniew Rau, Mateusz Morawiecki, Jadwiga Emilewicz i Justyna Orłowska, Mariusz Kamiński i Andrzej Stróżny za zaniechania działań pomimo posiadanej wiedzy […] oraz Lech Kołakowski ze swoim współpracownikiem […] to w ogóle odrębna historia – zaznaczył.

Skarga do prokuratora krajowego

– Komisja […] złożyła skargę do prokuratora krajowego, celem tej skargi jest zbadanie zasady legalizmu prawidłowości nadzoru nad Centralnym Biurem Antykorupcyjnym, które wykonywało czynności w tej sprawie – podkreślił.