Live

Błaszczak: Rząd koalicji 13 grudnia wyróżnia się znieczulicą społeczną

Zwracamy uwagę na to, żeby projekt obywatelski złożony w czerwcu tego roku uzupełnić o przepisy chroniące finanse w roku przyszłym. To proste rozwiazanie, które daje gwarancję tego, że samorządy będą wypłacalne. Jeśli takie rozwiazanie nie zostanie przyjęte, to musimy liczyć się z tym, że zostaną ograniczone np. Zajęcia w szkołach, bo nie będzie samorządów stać na pokrycie kosztów związanych z energią – stwierdził Mariusz Błaszczak na konferencji prasowej w Sejmie.

Rząd PiS wyróżniał się wrażliwością społeczną, my reagowaliśmy w takich sytuacjach. My nie pozwalaliśmy na to, żeby były drążone kieszenie Polaków. Rząd koalicji 13 grudnia wyróżnia się znieczulicą społeczną, dlatego że nie reaguje w sytuacji, w której taka reakcja jest niezbędna – mówił dalej.

„Wyrównanie krzywd i niesprawiedliwości”. Tusk o wsparciu finansowym dla polskich uczelni wyższych

– Podjąłem decyzję o przeznaczeniu, tu jest mowa o obligacjach wartości 1,5 miliarda złotych na rzecz polskich uczelni wyższych. Te pieniądze oczywiście nie rozwiążą wszystkich problemów polskiej nauki i środowiska akademickiego, ale to jest na pewno bardzo poważne wsparcie – powiedział premier Donald Tusk w trakcie posiedzenia rządu.

– Chodzi też o inwestycje strategiczne, które umożliwią realizację badań naukowych, inwestycje prostudenckie, tzw. inwestycje wyższej konieczności, to są projekty aparaturowe m.in. czy modernizacje budynków. Też nie ukrywam, że w porozumieniu z panem ministrem nauki i szkolnictwa wyższego podjęliśmy decyzję, aby wyrównać chociaż trochę krzywdy i niesprawiedliwości, jakie spotkało środowisko akademickie, uniwersyteckie, naukowe za poprzedniej władzy – kontynuował.

– Ci, którzy byli traktowani w sposób bardzo niesprawiedliwy, mają w ten sposób szansę, chociaż częściowo wyrównać straty i to złe traktowanie przez rządy naszych poprzedników i siłą rzeczy ci, którzy żyli jak pączki w maśle w czasie rządów naszych poprzedników, mają dzisiaj mniej powodów do satysfakcji, do radości – mówił dalej.

Tusk: Polska nie zaakceptuje porozumienia z grupą Mercosur w obszarze rolnictwa

– Coś, co powinno przeciąć spekulacje, niepokoje, wielogodzinne dyskusje także w parlamencie w odniesieniu do porozumienia z tzw. grupą Mercosur, porozumienia handlowego Unii Europejskiej, mówimy tutaj o wolnym handlu między Unią Europejską a państwami Ameryki Południowej, mówiąc w pewnym uproszczeniu – powiedział premier Donald Tusk w trakcie posiedzenia rządu.

– Przyjmiemy dzisiaj na wniosek pana ministra Paszyka, ale rozmawiałem o tym z panem premierem Kosiniakiem-Kamyszem i ministrem Siekierskim wcześniej, ponieważ sprawa dotyczy nie tylko oczywiście, ale w dużej mierze polskich rolników, więc taka była rekomendacja pana premiera, panów ministrów, abyśmy dzisiaj przyjęli uchwałę Rady Ministrów w sprawie naszego stanowiska – kontynuował.

– Paragraf pierwszy tej uchwały: Rada Ministrów wyraża sprzeciw wobec dotychczasowych wyników negocjacji z Mercosur w obszarze rolnictwa, w szczególności wobec podwyższenia kontyngentów celnych na mięso drobiowe na ostatnim etapie wymiany ofert taryfowych – mówił dalej.

– Chodzi o polityczny komunikat, Polska nie zaakceptuje i oczywiście nie jesteśmy sami, wiele państw członkowskich ma podobną opinię, nie zaakceptujemy w tym kształcie porozumienia z państwami Ameryki Południowej, czyli z grupą Mercosur – dodał.

„Kolejne finansowanie tego przedsięwzięcia”. Tusk zapowiada przekazanie dodatkowych 3,5 mld na CPK

– Podjąłem decyzję o przekazaniu 3,5 mld zł, to są papiery skarbowe i te pieniądze dofinansują spółkę. Będzie to związane z pracami projektowymi dla terminala, dworca kolejowego i węzła przesiadkowego, transportu publicznego, stref, ora sieci przyłączy i prace przygotowawcze dla budowy portu lotniczego CPK – stwierdził premier Donald Tusk w trakcie posiedzenia rządu.

Mówię to, ponieważ ciągle jest bardzo dużo zamieszania w przestrzeni publicznej i to jest zamieszanie, które bardzo często wytwarzają ci, którzy dużo mówili o CPK, ale nic nie zrobili. My jesteśmy być może mniej sprawni w propagandzie tego projektu, natomiast ludzie odpowiedzialni za ten projekt podejmują po prostu prace, a ja zapewniam tą decyzję kolejne finansowanie tego przedsięwzięcia – mówił dalej szef rządu.

Jak powiedział Tusk: – Dzisiaj ws. CPK podejmiemy na wniosek MAP o przeniesieniu Polskiej Grupy Lotniczej LOT do Ministerstwa Infrastruktury. Ma to związek z potrzebą konsolidacji naszych działań, integracji naszych działań związanych właśnie z tym wielkim projektem infrastrukturalnym.

Nawrocki: Pracownicy IPN byli dumni, że startuję i jeden z nich postanowił podzielić się takim wpisem

– Pracownicy IPN byli dumni z tego, że prezes IPN będzie walczył o urząd prezydenta Rzeczpospolitej. Jeden z pracowników postanowił takim wpisem się podzielić – powiedział Karol Nawrocki na konferencji prasowej w Sochaczewie, pytany o kontrowersyjny wpis dot. jego startu w wyborach, zamieszczony przez profil IPN na portalu X.

– Myślę, że to na tyle, to nie jest miejsce, w którym powinienem komentować tweety. Rozmawiamy o poważnych rzeczach – stwierdził.

– Powstał taki wpis za sprawą pracownika. Bardzo mnie cieszy wsparcie pracowników, dziękuję wam, drodzy pracownicy IPN – dodał.

„Nie możemy wykluczyć, że doszło do zamachu”. Nawrocki o katastrofie smoleńskiej

– Znam istotę systemu komunistycznego, istotę i Rosji sowieckiej, i Rosji postsowieckiej, a więc dzisiejszej Federacji Rosyjskiej. I Związek Sowiecki, i Federacja Rosyjska z całą pewnością jest państwem, strukturą gotową do zamachów na swoich wrogów, do eksterminacji, do morderstw, mówię o Związku Sowieckim przed rokiem 1989 – powiedział Karol Nawrocki na konferencji prasowej w Sochaczewie.

– Więc drastyczną naiwnością byłoby uważanie, czy niepodejrzewanie co najmniej, że mógłby to [katastrofa smoleńska] być zamach. Jeśli znamy historię Związku Sowieckiego, mentalność dzisiejszych przywódców Federacji Rosyjskiej, to nie możemy wykluczyć, że doszło do zamachu – ocenił.

„Gdy to będzie niezbędne i potrzebne”. Nawrocki pytany o urlop w IPN

– Myślę nad tym [wzięciem urlopu], mam ponad 50 dni urlopu. To były bardzo pracowite trzy lata, nie mogłem przez te trzy lata jako prezes zbytnio odpocząć i pójść na szeroki, regularny urlop – powiedział Karol Nawrocki na konferencji prasowej w Sochaczewie.

– W związku z tym będę na pewno posiłkował się urlopem od pracy w IPN w tych momentach, w których to będzie niezbędne i potrzebne – zapowiedział.

„Da się to połączyć”. Nawrocki o prowadzeniu kampanii i kierowaniu IPN

– Da się to połączyć, jak państwo dzisiaj widzą. O 11 jest kolegium IPN, od 11 do samego wieczora będę wykonywał swoje obowiązki jako prezes IPN. Teraz przyjechałem prywatnym samochodem, bowiem nie mam dzisiaj swoich zadań w Sochaczewie jako prezes IPN, […] przyjechałem jako kandydat na prezydenta – powiedział Karol Nawrocki na konferencji prasowej w Sochaczewie.

– Zapewniam wszystkich państwa, że wyrobię dla IPN nie tylko 8 godzin dzisiaj, ale więcej niż 8 godzin – dodał.

Nawrocki zapowiada: Zamierzam odwiedzić wszystkie powiaty w Polsce

– Mam taki plan – i zachęcam do tego wszystkich kandydatów, jeśli mają na to siłę i wrócą ze swoich urlopów – ja zamierzam odwiedzić wszystkie powiaty w Polsce w nadchodzącej kampanii prezydenckiej – powiedział Karol Nawrocki na konferencji prasowej w Sochaczewie.

– Chcę rozmawiać z Polakami. Spotkania z Polakami, dyskusja z Polakami, poznawanie dzisiejszych problemów Polaków to dla mnie rzecz najważniejsza – dodał.

„Trzy miejscowości”. Nawrocki o planie na najbliższe dni

– Mój plan na najbliższe dni to odwiedzenie trzech miejscowości, spotkania z mieszkańcami. Na Śląsku, na Dolnym Śląsku i w Wielkopolsce. To są najbliższe dni – powiedział Karol Nawrocki na konferencji prasowej w Sochaczewie.

Nawrocki o sztabie: Połączenie ludzi z doświadczeniem politycznym i takich, którzy nadadzą świeżej, pozapartyjnej perspektywy

– Paweł Szefernaker to przede wszystkim człowiek z mojego pokolenia, człowiek urodzony w latach 80. To bardzo ważne, aby kandydat na prezydenta miał wspólną nić porozumienia z osobą, która będzie przez całą kampanię tak blisko niego. Ale to też bardzo doświadczony polityk sztabowy, za którym już wiele kampanii, także kampanii udanych, zwycięskich – powiedział Karol Nawrocki na konferencji prasowej w Sochaczewie.

– Sam sztab, jak państwo wiecie, będzie połączeniem ludzi, którzy mają doświadczenie polityczne i takich, którzy nowemu kandydatowi na prezydenta nadadzą świeżej, pozapolitycznej, pozapartyjnej perspektywy – mówił dalej.

„Bardzo dobry wynik jak na człowieka, który dopiero w niedzielę ogłaszał swój start”. Nawrocki o sondażach

– Sondaży nie zamierzam komentować, choć z tego, co mówi pani redaktor, to bardzo dobry wynik na człowieka, który dopiero w niedzielę ogłaszał, że będzie kandydatem na prezydenta Rzeczpospolitej – powiedział Karol Nawrocki na konferencji prasowej w Sochaczewie.