Live

„Marszałek nadał sprawie najwyższy priorytet”. Jest wniosek o doprowadzenie Ziobry przed komisję

– Prokurator generalny Adam Bodnar przekazał dzisiaj do marszałka Sejmu Szymona Hołowni wniosek o wyrażenie przez Sejm zgody na zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie posła Zbigniewa Ziobry na posiedzenie sejmowej komisji śledczej ds. Pegasusa – poinformowała prok. Anna Adamiak, rzeczniczka prasowa Prokuratora Generalnego.

Jak czytamy w komunikacie Kancelarii Sejmu, wniosek został już przekazany służbom prawnym Kancelarii Sejmu do analizy w trybie pilnym. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia nadał sprawie najwyższy priorytet.

Hołownia podaje termin rozpoczęcia oficjalnej kampanii prezydenckiej

Zdecydowałem, że wybory na prezydenta RP zarządzę praktycznie w pierwszym możliwym terminie, mówię o starcie kampanii wyborczej. To dzisiaj chcę wam powiedzieć, że kampania zacznie się w naszym kraju 8 stycznia. Pierwszy termin, w którym mogłem ja rozpocząć, zarządzić wybory, to 6 stycznia, to święto – stwierdził Szymon Hołownia w Rypinie.

8 stycznia mówimy: zaczyna się kampania, ten proces, w którym kandydaci będą mogli konkurować, zbierać podpisy – mówił dalej.

Hołownia: Podzielona Polska to zaproszenie dla Rosji

Dobrze państwo wiecie, że podzielona Polska to zaproszenie dla Rosji, to zaproszenie dla naszych zewnętrznych wrogów, bo to już wielokrotnie tak w historii było – stwierdził Szymon Hołownia w Rypinie.

„Został wyznaczony w sposób transparentny”. Reynders o Korneluku jako prokuraturze krajowym

Spotkam się po południu z panem prokuratorem krajowym, z panem Kornelukiem, ponieważ on został wyznaczony w sposób transparentny, w sposób, który nie był podważany przez żaden niezależny sąd, ustanowiony zgodnie z prawem. Wiemy, jakie są wątpliwości dotyczące składu Sądu Najwyższego i Trybunału Konstytucyjnego. Oczywiście mamy nadzieję, że uda się rozwiązać problem braku niezależności Krajowej Rady Sądownictwa, ale również Trybunału Konstytucyjnego – stwierdził Didier Reynders, komisarz UE ds. sprawiedliwości na briefingu prasowym.

„Nie możemy mieć obywateli niepodlegających władztwu Sejmu”. Bodnar o unikaniu przez Ziobrę stawienia się na komisji

Skoro niektóre osoby nie stawiają się przed komisją, no to należy uruchomić cały aparat państwa, żeby do tego doprowadzić, bo nie możemy mieć obywateli, którzy są w takiej sytuacji i nie podlegają władztwu Sejmu Rzeczpospolitej. Mam nadzieję, że Sejm Rzeczpospolitej dokona tego, do czego jest teraz w tym momencie zobowiązany. W momencie, kiedy przekazałem wniosek o uchylenie immunitetu, to Sejm teraz musi podjąć decyzję w tym zakresie – stwierdził Adam Bodnar na briefingu prasowym.

„Należy doprowadzić do rozdzielenia funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego”. Bodnar o wyzwaniach ustrojowych stojących przed Polską

Polska prezydencja to jest bardzo wymagający okres dla całego państwa, dla całego rządu, ponieważ w czasie prezydencji musimy doprowadzić do tego, aby realizować politykę w ramach Rady Unii Europejskiej, w tym także politykę w obszarze wymiaru sprawiedliwości – powiedział Adam Bodnar na briefingu prasowym.

Jestem wdzięczny za wspomnienie o opinii Komisji Weneckiej, ponieważ faktycznie po dwóch opiniach Komisji Weneckiej mamy jedno wyzwanie, a mianowicie takie, że należy już wkrótce doprowadzić do przyjęcia ustawy o rozdzieleniu urzędu ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego, w takim kształcie, jaki jest sugerowany przez ekspertów – kontynuował.

– I drugie, większe wyzwanie – przygotowanie ustawy o statusie sędziów, ustawy o Sądzie Najwyższym i zastanowienie się właśnie, w jaki sposób dokonać tej ewaluacji sędziów, tak jak to sugeruje Komisja Wenecka w swojej opinii – mówił dalej.

Bodnar: Polska nie uczestniczy już w procedurze z art. 7

Polska już nie uczestniczy w procedurze wynikającej z art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej. Teraz Polska podlega zwyczajnym, normalnym procedurom z traktatów unijnych, czyli właśnie między innymi raportowaniu czy przeglądowi tych raportów na temat rządów prawa w poszczególnych państwach członkowskich, jak również Polska cały czas podlega, będzie podlegać orzecznictwu Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który to Trybunał nadzoruje przestrzeganie prawa unijnego – stwierdził Adam Bodnar na briefingu prasowym.

„To blamaż bodnarowców i obozu pato-władzy”. Bogucki o zatrzymaniu Romanowskiego

Ta sprawa pana posła Marcina Romanowskiego można powiedzieć, jak w soczewce skupia i pokazuje patologię tej władzy, jej barbarzyńskie metody, bo ta sprawa to jest taki blamaż bodnarowców i obozu pato-władzy w czterech odsłonach – powiedział Zbigniew Bogucki na konferencji prasowej.

Tak naprawdę nie tylko imunnitet poselski, ale taka podstawowa, elementarna godność człowieka została podeptana, bo to są barbarzyńcy ustrojowi i barbarzyńcy prawni. Oni robili to absolutnie świadomie, jak donosiła jedna z rozgłośni radiowych, już miesiąc wcześniej wiedzieli, że jest immunitet, ale na to nie zważali. Zamówili dwie krzywe opinie, które okazały się nic nie warte, za te opinie zapłacili z publicznych pieniędzy, tylko po to, żeby udowadniać, że mają prawo do przeprowadzania czynności – kontynuował.

Romanowski: Wczoraj Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa orzekł, że zatrzymanie mnie było działaniem nielegalnym

Wczoraj Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa poinformował o orzeczeniu wydanym po wczorajszy posiedzeniu. Orzeczeniu, które stwierdza nielegalność działań prokuratury w postaci zatrzymania posła opozycji, czyli mnie w lipcu tego roku. Sąd prawomocnie stwierdził, że doszło do działania o charakterze nielegalnym [nielegalnego pozbawienia wolności] – stwierdził Marcin Romanowski na konferencji prasowej.

Nielegalne pozbawienie wolności to przestępstwo. Przestępstwo, które powinno być ścigane z urzędu, należy w związku z tym zadać pytanie czy Adam Bodnar zlecił już wszczęcie takiego śledztwa, czy Dariusz Korneluk zlecił już wszczęcie takiego śledztwa – dodał.

Tusk: Jutro w południe wszystko będzie jasne

Tusk:

Tak [jestem spokojny o prawybory]. Tak [ma to dla mnie znaczenie] – stwierdził premier Donald Tusk w rozmowie z dziennikarzami.

Nie [prawybory nie doprowadziły do konfliktu], do fajnej konkurencji. Żywe to wszystko, musi aż wibrować – mówił dalej.

Jestem na tak, a dzisiaj jestem bardzo spokojny. Ciężkie czasy, więc trudno być spokojnym, to bardzo fajna szkoła demokracji. jestem bardzo dumny z obu naszych kandydatów i wiem, że dobrze będzie jeśli chodzi o to przygotowanie. Ale później bardzo ciężka walka. Tak, jutro przedstawimy wyniki wyborów, a więc to oznacza automatycznie kandydata. A więc jutro w południe wszystko będzie jasne – podkreślił szef rządu.

Schetyna: Nie było presji na egzekwowanie decyzji, czyli na dostarczenie bezpośrednio pieniędzy do ludzi, którym były one potrzebne

– Tak jak słyszę i widzę, w bardzo twardy sposób rozliczany był ten brak przyspieszenia. Bo to nawet nie jest, tu nikt nie popełnił błędu. Tu nie było presji na egzekwowanie tych decyzji, czyli na dostarczenie bezpośrednio pieniędzy do ludzi, którym były one potrzebne – powiedział Grzegorz Schetyna w „Sednie sprawy” Radia Plus.

– Rząd przekazuje pieniądze, minister finansów, przez urzędy wojewódzkie. To trafia do gmin i urzędnicy gminni, samorządowi nie realizują tego. To nie zdejmuje z nas odpowiedzialności, […] urzędnicy wojewody muszą egzekwować te sprawy. Dlatego to się zaczęło dziać, ale potrzebna była interwencja z góry – kontynuował.

„Oczywisty kandydat”. Schetyna o tym, na kogo oddaje głos w prawyborach

– Tak [oddaję głos na Rafała Trzaskowskiego]. Ja uważam, że on jest oczywistym kandydatem […] i zabrakło mu rzeczywiście niewiele. To nie jest łatwe, zdobywać ponad 10 milionów głosów. On to ma – powiedział Grzegorz Schetyna w „Sednie sprawy” Radia Plus.