Live

„Sprawne sądy to jeden z najważniejszych priorytetów”. Bodnar prezentuje 10 filarów

– 
Dla nas sprawne sądy, sprawne sądy dla obywateli to jeden z najważniejszych priorytetów, jeżeli chodzi o reformę wymiaru sprawiedliwości. Chcemy doprowadzić do tego, aby obywatele faktycznie mieli poczucie, że coś się zmienia w sądach, że sądy lepiej działają, że nie ma trwa tylko i wyłącznie dyskusja ustrojowa, tylko sądy zaczynają lepiej funkcjonować – stwierdził Adam Bodnar na konferencji prasowej.

1 filar – „certyfikowani” biegli sądowi (nowa ustawa)

2 filar – digitalizacja przyspieszy i obejmie szerzej rejestry

3 filar – reforma ustawy o skardze na przewlekłość postępowania

4 filar – strategia rozwoju mediacji

5 filar – jeden asystent na dwóch sędziów

6 filar – frankowicze – program progam pilotażowy oraz zmiany ustawowe

7 filar – rozszerzenie funkcjonalności portalu informacyjnego

8 filar – powrót wizytatorów do orzekania do czasu wyłonienia nowej KRS

9 filar – praktyczne przepisy wykonawcze dla prawa rodzinnego

10 filar – szkolenie zarządcze dla prezesów sądów

Sejm o składce zdrowotnej. Domański: Te zmiany to rozsądny kompromis

– Pragnę państwu przedstawić dwa projekty zmian, mające na celu przywrócenie korzystnych warunków do rozwoju działalności gospodarczej w Polsce. Zmiany te to rozsądny kompromis między oczekiwaniami przedsiębiorców, możliwościami budżetowymi oraz zachowaniem proporcjonalności oskładkowania różnych form działalności zarobkowej – powiedział Andrzej Domański podczas posiedzenia Sejmu.

Wyłączenie przychodów ze sprzedaży środków trwałych, obniżenie minimalnej podstawy wymiaru składki

– Pierwszy projekt ustawy zawiera zmiany, które wejdą w życie już od początku 2025 roku. […] Proponowana zmiana przewiduje wyłączenie z podstawy oskładkowania przychodów ze sprzedaży środków trwałych, co doprowadzi do obniżenia należnej składki na ubezpieczenie zdrowotne – kontynuował minister finansów.

– Proponujemy również obniżenie tzw. minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców opłacających podatek dochodowy według skali podatkowej, podatku liniowego lub karty podatkowej. Minimalna podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne zostanie obniżona ze 100 na 75% minimalnego wynagrodzenia. Na zmianie tej skorzysta ponad 900 tysięcy podatników, ale właśnie tych o najniższych dochodach – mówił dalej.

„Nie jest prawdą, że najwięcej zyskują najbogatsi”

– W kolejnym kroku, wprowadzanym już odrębną ustawą przewidujemy od 2026 roku dalsze istotne zmiany systemowe […]. Dla przedsiębiorców rozliczających się według skali podatkowej oraz w formie podatku liniowego proponuje się wprowadzenie dwuelementowej podstawy wymiaru składki zdrowotnej – dodał minister finansów.

– Proponowane zmiany […] nie wpłyną na poziom środków będących w dyspozycji Narodowego Funduszu Zdrowia. Koszty związane z tą reformą w całości pokryje budżet państwa. Na zmianach […] skorzysta 94% polskich przedsiębiorców. […] Zachowamy progresję dla najlepiej zarabiających, bo nie jest prawdą, że na proponowanych zmianach najwięcej zyskują najbogatsi – zaznaczył.

„Krąg jest szeroki”. Suski o wyborze kandydata PiS na prezydenta i możliwych nazwiskach

– Krąg kandydatów jest szeroki, Prawo i Sprawiedliwość ma wielu ludzi, którzy mogą kompetentnie pełnić funkcję prezydenta, mogą godnie reprezentować nasz kraj, a ponieważ poważnie traktujemy politykę, chcemy dać osobę, która będzie bardzo dobrym kandydatem […]. Bardzo poważnie poszukujemy najlepszego kandydata spośród kilku wspaniałych ludzi – powiedział Marek Suski w TVP Info.

– Tak, oczywiście – kontynuował, pytany, czy Karol Nawrocki nadal jest w grze.

– Też – odpowiadał, gdy prowadzący wymieniał nazwiska: Przemysława Czarnka, Mariusza Błaszczaka, Mateusza Morawieckiego i Beaty Szydło.

Kwaśniewski poparł Sikorskiego. Czarzasty: W ogóle nie jestem w szoku

– W ogóle nie jestem w szoku [poparciem Radosława Sikorskiego przez Aleksandra Kwaśniewskiego]. Przypominam, że to są prawybory w PO – powiedział Włodzimierz Czarzasty w „Gościu Radia ZET”.

– Aleksander Kwaśniewski lubi ludzi i kocha ludzi. W związku z tym powiedział dobre słowo o Radku Sikorskim. Ale zaskoczę pana: myślę, że jakby go zapytać o opinię na temat Trzaskowskiego – też by miał dobre słowo o nim – ocenił.

Kto będzie kandydatem Lewicy? Czarzasty: Wyniki badań dzisiaj-jutro

– Wyniki badań mamy dzisiaj-jutro. Mówiliśmy, że zrobimy obszerne badania. Po zapoznaniu się z tymi wynikami badań, będziemy podejmowali decyzję. Ta decyzja […] będzie na przełomie grudnia i stycznia – powiedział Włodzimierz Czarzasty w „Gościu Radia ZET”.

– Jeśli będą 2 albo 3 osoby na tym samym poziomie [w badaniach Lewicy], będziemy podejmowali decyzję. Takie decyzje w każdej demokratycznej partii podejmuje rada krajowa. U nas ma 250 osób – kontynuował.

„Prędzej czy później nastąpi jego dymisja”. Petru o Sutryku

– W przypadku pana Sutryka uważam, że prędzej czy później nastąpi jego dymisja – powiedział Ryszard Petru w RMF FM.

„Nie będzie”. Petru o kredycie 0%

– Nie będzie tego kredytu [0%], natomiast wiem o tym, że minister Paszyk pracuje nad nowym rozwiązaniem, które uwzględnia postulaty Polski 2050 i, jak rozumiem, Lewicy, ale tego rozwiązania nie widziałem, rozumiem, że jest to swego rodzaju kompromis – powiedział Ryszard Petru w RMF FM.

– Można powiedzieć tak, że ten kredyt 0% nie będzie 0%, że będzie tylko dla niektórych na przykład […] ja mówię o tym, co ja myślę, nie widziałem tego projektu, pan minister Paszyk obiecał, że niedługo go złoży i go jeszcze nie złożył – kontynuował.

Czarzasty o składce zdrowotnej: Nie obrażając partnerów z KO i PL2050 – to jest po prostu nielogiczne

– Wicepremier Gawkowski i ministrowie ze strony Lewicy zgłosili uwagi [do zmian w składce zdrowotnej]. Ustaliśmy, że na komisjach ta sprawa będzie nadal dyskutowana – powiedział Włodzimierz Czarzasty w „Gościu Radia ZET”.

– Do czego dążą uwagi zgłoszone przez Lewicę? Do spłaszczenia tego. [Jeżeli nie zostaną uwzględnione, to] będziemy przeciwko, jeśli chodzi o rok 2026, bo wtedy to ma wejść – zadeklarował.

„Nie obrażając naszych partnerów – to po prostu jest nielogiczne”
– Nie może być tak, że pracownicy etatowi będą płacili 2 albo 3 razy większą składkę zdrowotną i ponosili odpowiedzialność za służbę zdrowia tylko pracownicy etatowi. To jest po ludzku nieuczciwe – stwierdził.

– To doprowadzi do tego, że ci najbogatsi będą uciekali na działalność gospodarczą. […] To tym bardziej zmniejszy wpływy na służbę zdrowia. Bo jeżeli ktoś ma płacić 5 tysięcy, a może płacić 2 tysiące, to wpływy będą mniejsze. To według nas, nie obrażając naszych partnerów z KO czy z Polski 2050, po prostu jest nielogiczne i tyle – wskazał.

Petru: Cieszyłbym się, gdyby Czarnek został wybrany jako kandydat PiS-u na prezydenta

– Cieszyłbym się, gdyby [Przemysław Czarnek] został wybrany jako kandydat PiS-u, dlatego, że działa jak płachta na byka na szeroko rozumiany nasz elektorat, mobilizuje go bardzo. On na pewno będzie kandydatem, który zbierze ten bazowy elektorat PiS-u, ale nie jest politykiem centrowym – powiedział Ryszard Petru w RMF FM.

– Pan Bocheński czy podobny kandydat jednak byłby dużo bardziej centrowy i akceptowalny dla takiej grupy wahającej się, pan Czarnek jest jednoznacznie kandydatem, który nie wygląda mi na takiego, żeby centrowy wyborca był w stanie… […] gdyby został wybrany, to jest to szansa na dobry wynik PiS-u oczywiście, ale na przegraną – kontynuował.

„Kierunek jest dobry, natomiast można było zrobić to szybciej”. Petru o obniżce składki zdrowotnej

– Akurat w tej propozycji rządowej, 130 tysięcy podatników na niej traci, co uważam, że jest złym pomysłem, a z rodzinami to jest 300 tysięcy. […] Uważam, że można było wprowadzać to od przyszłego roku. […] Kierunek jest dobry, natomiast można było zrobić to szybciej i uważam, że nie powinno się przy obniżce składki podwyższać jej dla kogokolwiek – powiedział Ryszard Petru w RMF FM, pytany o składkę zdrowotną.

– Jeżeli ktoś słyszy, że jest obniżka składki, a potem się dowiaduje, że ma podwyżkę, to budujemy sobie negatywny elektorat. Nie wiem, po co ten zabieg […] uważam, że na poziomie prac komisji czy sejmowych należałoby to skorygować – kontynuował.

Petru: Wigilia może być dniem wolnym od pracy, pod warunkiem, że kosztem innego wolnego dnia

– Szymon Hołownia prosił mnie o przyspieszenie prac nad tą ustawą [o wolnej Wigilii] […]. Łatwo się rzuca takie prezenty, a potem pytanie: a może są tacy, którzy bardzo na tym dużo stracą […] co więcej, z przerażeniem stwierdzam, że już pojawiły się nowe pomysły, Wielkie Piątek żeby był wolny, 4 czerwca żeby zrobić – powiedział Ryszard Petru w RMF FM.

– Już są trzy dodatkowe dni wolne jakby na liście, bo teraz okazało się, że hulaj dusza – kontynuował.

– Wigilia może być dniem wolnym od pracy, pod warunkiem że to będzie kosztem innego wolnego dnia – mówił dalej.

„Nie ma, do cholery, na to zgody”. Czarzasty o rządowej propozycji zmian w składce zdrowotnej

– Jeżeli chodzi o rok 2025, to będzie składka zdrowotna nie będzie obejmowała sprzedaży majątku trwałego i będzie obejmowała najmniej zarabiających przedsiębiorców. I tu będzie poparcie przez Lewicę – powiedział Włodzimierz Czarzasty w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w „Gościu Radia ZET”.

Jednocześnie zaznaczył: – W 2026 roku została zaproponowana taka formuła składki zdrowotnej, której my nie poprzemy, jeżeli nie będą uwzględnione nasze postulaty.

Jak wyjaśnił: – Problem główny jest w tym, że przedsiębiorcy płacą składkę zdrowotną o wiele mniejszą, niż pracownicy etatowi. Nie ma na to zgody.

Współprzewodniczący Nowej Lewicy jednoznacznie: Nie ma, do cholery, na to zgody
– Mówię do pracowników etatowych – wiedzcie jedną rzecz: przy dochodach miesięcznych brutto 10 tys. złotych, przedsiębiorca będzie płacił 315 zł, pracownik etatowy 777 złotych. Przy 15 tys. – 440 złotych przedsiębiorca, 1165 pracownik etatowy. Przy 20 tys. – przedsiębiorca 685 i pracownik etatowy 1559 – wyliczał.

– Chcielibyśmy – i tak chciał kiedyś rząd – żeby ci, którzy zarabiają najwięcej, pokrywali część składki zdrowotnej. Przy dochodach miesięcznych 50 tys. przedsiębiorca płaci 2155 złotych, a pracownik etatowy 4259 złotych. Nie ma, do cholery, na to zgody – podkreślił.