Live

Wiącek: Uchwała SN to nie był wyrok podważający akt powołania prokuratora Korneluka

– Rzeczywiście podstawy prawne powołania Dariusza Korneluka budzą pewne wątpliwości, natomiast ja, jako rzecznik praw obywatelskich […], mam obowiązek utrzymywania relacji z prokuratorem krajowym i ja uważam, że akt powołania prokuratora Dariusza Korneluka – ja nim jestem związany – powiedział Marcin Wiącek w rozmowie z Piotrem Kraśką w „Faktach po Faktach” TVN24.

– On nie został we właściwym trybie podważony, bo uchwała Sądu Najwyższego, która zapadła tydzień temu, to nie był wyrok podważający akt powołania prokuratora Korneluka – podkreślił.

„Jak to wyląduje w Sejmie, może się okazać, że część Lewicy zmięknie”. Petru o obniżeniu składki zdrowotnej

– Składka zdrowotna była obiecana […] również przez Platformę, w związku z tym mamy istotną większość, jak to wyląduje w Sejmie i zacznie być debata, może się okazać, że część Lewicy zmięknie, a może się okaże, że jest większość dla tego – powiedział Ryszard Petru w TVP Info.

„Jeszcze nie powiedzieliśmy ostatniego słowa”. Petru o składce zdrowotnej

– Jeszcze nie powiedzieliśmy ostatniego słowa – powiedział Ryszard Petru w TVP Info, pytany o składkę zdrowotną i brak szans na jej obniżenie w 2025 roku.

– Były pieniądze na „babciowe”, były pieniądze na rentę wdowią […] jestem zwolennikiem tego, żebyśmy procedowali ustawę zgłoszoną przez klub Polska 2050 w formule, która jest zgodna z deklaracją ministra finansów Andrzeja Domańskiego, która przewiduje 4 miliardy złotych w przyszłym roku w budżecie i uważam, że powinniśmy zgłosić tę ustawę do Sejmu i ją procedować i tyle – kontynuował.

– Jest wysoka szansa, że ona zdobędzie większość i w ten sposób składka obniżona w przyszłym roku zostanie, być może, prawdopodobnie nie od 1 stycznia, bo cała reforma wchodząc od 1 stycznia byłaby za droga – mówił dalej.

„Część świadków zgadza się z niektórymi zarzutami”. Petru o wniosku o TS dla Glapińskiego i efektach przesłuchań

– Jestem w komisji odpowiedzialności konstytucyjnej, która zaczęła przesłuchiwania świadków. Robimy to trochę inaczej, niż komisje śledcze, te, które możemy oglądać w telewizji […] zaczynamy od tych, którzy wykonywali te polecenia, a dopiero na końcu będziemy przesłuchiwać te osoby z pierwszych stron gazet i będziemy też bardzo dokładnie analizować materiały, dokumenty, maile, decyzje – powiedział Ryszard Petru w TVP Info.

– Przybliżamy się do prawdy, bo są zarzuty, które są bardzo poważne. Niemniej jednak świadkowie i dokumenty są po to, żeby te zarzuty udokumentować – kontynuował.

– Przesłuchania dowiodły, że tezy postawione w tym wniosku są przez część świadków jakby […] zgadzają się z niektórymi z tych tez […] z zarzutów postawionych, natomiast nie mogę powiedzieć, kto to był, dwa, jeszcze oprócz tych świadków są dokumenty – dodał.

„To jakaś prowokacja ze strony szefa NBP”. Petru o podwyżce dla Glapińskiego

– To jest jakaś prowokacja ze strony szefa NBP, bo akurat dobrze wie, że rozpoczyna pracę komisja odpowiedzialności konstytucyjnej, ma świadomość tego, że inflacja rośnie, w związku z tym, można powiedzieć, na razie jego robota się nie udała i podwyższa sobie pensję z 1,3 miliona rocznie do 1,5 bańki – powiedział Ryszard Petru w TVP Info, pytany o podwyżkę dla Adama Glapińskiego.

Petru: Nie podoba mi się pomysł aresztowania Palikota

– Nie podoba mi się pomysł aresztowania Palikota […] co innego jest zatrzymanie, niech wyjaśni, ale on jest cały czas dostępny, nagrywa filmiki o jedzeniu, w związku z tym można go w każdej chwili wezwać do prokuratury i uważam, że powinniśmy skończyć z tymi takimi pokazówkami i aresztami – powiedział Ryszard Petru w rozmowie z Justyną Dobrosz-Oracz w „Pytaniu Dnia” TVP Info.

– Uważam, że było za bardzo, bo to jest w takim stylu też pisowskim, niemniej jednak uważam, że zarzuty są poważne, bo sprawa jest od dłuższego czasu znana, media o tym pisały […] dziwię się tylko temu, że to tak długo trwało, bo od ponad roku wiadomo, że problem poważny istnieje – kontynuował, pytany, czy prokuratura zrobiła medialną pokazówkę.

„Niezgodna z konstytucją, powinna być wyeliminowana”. Wiącek o jednej z przesłanek tymczasowego aresztowania

– Zagrożenie surową karą jest przesłanką tymczasowego aresztowania, która powinna być wyeliminowana. Wynika to z orzecznictwa TK, orzecznictwa ETPC. Zagrożenie surową karą jako wyłączna przesłanka tymczasowego aresztowania to jest rozwiązanie, które jest niezgodne z konstytucją i z traktatami, konwencjami europejskimi – powiedział Marcin Wiącek w „Faktach po Faktach” TVN24.

Wiącek: W Polsce istnieje systemowy problem dot. tymczasowego aresztowania

– W Polsce istnieje systemowy problem odnoszący się do tymczasowego aresztowania. Przepisy i praktyka ich stosowania nie odpowiadają standardom ochrony praw człowieka, które wynikają z wieloletniego orzecznictwa polskiego TK, jak też z orzecznictwa ETPC. To jest fakt – powiedział Marcin Wiącek w „Faktach po Faktach” TVN24.

„Nie każde wątpliwości dot. powołania organu państwa oznaczają, że on nie istnieje”. Wiącek o Korneluku

– Wątpliwości dotyczące tego powołania istnieją, natomiast sam fakt istnienia tych wątpliwości mnie, jako rzecznika, nie uprawnia do tego, że ja mogę kwestionować decyzję premiera o powołaniu prokuratora krajowego – powiedział Marcin Wiącek w „Faktach po Faktach” TVN24.

Jak mówił RPO: – Nie każde wątpliwości dotyczące powołania organu państwa oznaczają, że ten organ państwa nie istnieje, czy że nie doszło do skutecznego powołania. Są stosowne tryby, procedury, które umożliwiają zweryfikowanie tych wątpliwości.

– Natomiast nie jest tak, że jeżeli w przestrzeni publicznej pojawiają się zarzuty dotyczące legalności któregoś z kroków poprzedzających powołanie, to od razu oznacza to, że tej instytucji nie ma. Podobne rozumowanie odnoszę również do sędziów powołanych przez prezydenta po 2018 roku – zaznaczył.

„To jest wszystko manipulacją”. Błaszczak odpowiada Kosiniakowi-Kamyszowi

– Ciekawe, czy śmieszyć się, tumanić i przestraszać kazał Kosiniakowi-Kamyszowi nadminister Tomczyk, to jest chyba najbliższe prawdzie rozwiązanie tej zagadki – powiedział Mariusz Błaszczak na konferencji prasowej, pytany o słowa Władysława Kosiniaka-Kamysza o „dziurze Błaszczaka”.

– Jeżeli z jednej strony mówi Kosiniak-Kamysz o tym, że brakuje 500 milionów złotych, a z drugiej strony mówi, że podpisał umowy na 120 miliardów złotych, to dziurę pogłębił, powiększył czy ją zmniejszył? To jest manipulacja, to jest wszystko manipulacją – kontynuował.

Błaszczak: To bardzo charakterystyczne, że wniosek o uchylenie immunitetu Romanowskiemu nie został podpisany przez uzurpatora Korneluka

– Prokuratura działa nielegalnie, uchwała Sądu Najwyższego jest dowodem tego, że Dariusz Korneluk nie jest prokuratorem krajowym – powiedział Mariusz Błaszczak na konferencji prasowej.

– To jest bardzo charakterystyczne, że wniosek o uchylenie immunitetu dla ministra Romanowskiego do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy nie został podpisany przez uzurpatora Dariusza Korneluka, a więc ci, którzy dziś Polską rządzą, też mają świadomość tego, że gdyby podpisał Korneluk, to byłoby to łatwe do podważenia – kontynuował.

„Dokonali skoku do koryta władzy”. PiS zapowiada listę działaczy koalicji rządzącej w zarządach państwowych spółek

– Kryterium wyboru do zarządów spółek Skarbu Państwa można by sprowadzić do dwóch argumentów: po pierwsze osiem gwiazdek i po drugie koligacje z politykami koalicji 13 grudnia, tylko te dwa kryteria stanowią o tym, kto dziś zarządza spółkami Skarbu Państwa – powiedział Mariusz Błaszczak na konferencji prasowej.

– Klub Parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości już niedługo przedstawi całą listę tych działaczy, tych ludzi związanych z koalicją 13 grudnia, którzy właśnie dokonali tego skoku, spadochronowego skoku do koryta władzy – kontynuował.