Live

„Musi stanąć za to przed prokuratorem”. Grabiec o liście Kaczyńskiego

To jest ogromy cios dla PiS-u, cios, który może oznaczać największe perturbacje w historii tej partii właściwie, bo po raz pierwszy mamy nie tylko przekonanie o tym, że Jarosław Kaczyński, że PiS wiedział o przestępczej działalności Funduszu Sprawiedliwości. O tym, że te pieniądze, publiczne pieniądze były przeznaczane na kampanię wyborczą, ale mamy w tej sprawie dowód, dowód, który jest własnoręcznie podpisany przez Jarosława Kaczyńskiego. Trudno o coś bardziej bezpośredniego, spektakularnego, coś co może być przedmiotem postępowania sądowego, ale również postępowania przez Państwową Komisję Wyborczą, myślę, że dzisiaj w PiS-ie naprawdę jest duży strach, duży lęk przed tym, co się może wydarzyć – stwierdził Jan Grabiec w programie „Fakty po faktach” w TVN24.

Można powiedzieć robił to w samoobronie, ale udokumentował, że miał taką wiedzę. Jeśli wiedział funkcjonariusz publiczny o przestępstwie musiał o tym zawiadomić, myślę, że prokuratura będzie miała tutaj bardzo duże pole do popisu, jeśli chodzi o zbadanie tej sytuacji być może są jeszcze jakieś inne dowody, świadczące o tym, może znajdą się świadkowie, którzy to potwierdzą, myślę, że Jarosław Kaczyński będzie musiał stanąć przed prokuratorem i wyjaśnić tę sytuację bardzo dokładnie – kontynuował.

Wójcik do Sroki: Dostanie pani zarzuty w momencie, kiedy nastąpi zmiana władzy

Pani poseł [Magdalena Sroka] dostanie zarzuty w momencie, kiedy nastąpi zmiana władzy. Z [artykułu] 231. Może to sobie pani zapisać. Niech sobie to pani dokładnie przeczyta, jakie jest brzmienie tego artykułu. Pani dostanie zarzuty ze względu na to, że nie szanuje pani postanowień zabezpieczających – stwierdził Michał Wójcik w „Kropce nad i” TVN24.

„Powiedzieliśmy, że kontynuujemy naszą współpracę, idziemy dalej razem”. Bartoszewski o dalszych losach Trzeciej Drogi

– Było połączone spotkanie dwóch klubów parlamentarnych, Polski 2050-Trzeciej Drogi i PSL-Trzeciej Drogi, ja na nim nie byłem, bo byłem w Chinach z panem prezydentem Andrzejem Dudą, natomiast wynik tego spotkania był taki, że powiedzieliśmy, że kontynuujemy naszą współpracę, idziemy dalej razem – powiedział Władysław Teofil Bartoszewski w Polsat News.

– Głosowałbym dokładnie tak samo, żeby kontynuować – dodał.

„PiS uparł się, żeby popierać ultra niepopularnego kandydata”. Bartoszewski o Kmicie

– PiS uparł się, żeby popierać ultra niepopularnego kandydata […] którego nie chcą poprzeć jego koledzy, ponieważ się zachowywał w stosunku do nich, z tego co słyszę, w sposób wyjątkowo nieuprzejmy, jak był wojewodą – powiedział Władysław Teofil Bartoszewski w Polsat News, odnosząc się do rywalizacji o fotel marszałka Małopolski i kandydatury Łukasza Kmity.

Klęczar wycofuje się z rywalizacji o fotel marszałka Małopolski i zapowiada nowego kandydata

– Raz jeszcze bardzo serdecznie dziękuję za wszystkie oddane na mnie głosy. Niniejszym oświadczam, że projekt, z którym wyszliśmy, w dniu dzisiejszym został przetestowany. Uzyskał wynik przyzwoity, jednak nie uzyskał akceptacji – powiedział wojewoda małopolski Krzysztof Klęczar podczas sesji sejmiku województwa.

– W związku z powyższym w dalszym ciągu ja ścigał kolegi Kmity nie będę i jestem głęboko przekonany, że już niedługo większość sejmikowa zgłosi kandydata na marszałka, który uzyska szeroką aprobatę i nie będzie to moja skromna osoba – oświadczył kandydat zgłoszony przez KO i PSL.

Bartoszewski: Jeśli list Kaczyńskiego do Ziobry jest prawdziwy, to świadczy to o kryminalnej działalności Suwerennej Polski

– Na razie nie wiadomo, czy ten list [Jarosława Kaczyńskiego do Zbigniewa Ziobry z 2019 roku] jest prawdziwy. Tego typu informacje muszą być sprawdzone i to zresztą podkreślił pan premier Tusk, który zadał odpowiednie pytania w związku z tym listem, bo on też nie ma pewności, czy to jest prawda – powiedział Władysław Teofil Bartoszewski w rozmowie z Dariuszem Ociepą w programie „Gość Wydarzeń” Polsat News.

– O kryminalnej działalności partii pana Zbigniewa Ziobro i o grzechu zaniechania, który jest również karalny w polskim systemie prawnym, tzn. jeżeli urzędnik państwowy, jeżeli osoba publiczna, a pan prezes Kaczyński jest osobą publiczną i był osobą publiczną, w pewnym momencie był nawet wicepremierem, jeżeli taka osoba ma wiedzę o popełnieniu przestępstwa i nie zgłosi tego do prokuratury, to to jest też karalne – kontynuował, dopytywany, o czym świadczy ten list, jeśli jest prawdziwy.

Kolejna nieudana próba wyboru nowego marszałka Małopolski. Jest termin nowej sesji

Kolejna dzisiaj próba wyboru marszałka województwa małopolskiego znów nie przyniosła rozstrzygnięcia.

Zgłoszony przez PiS Łukasz Kmita uzyskał 16 głosów. Z kolei na kandydaturę Krzysztofa Klęczara z PSL – zaproponowaną przez KO i ludowców – oddano 19 głosów. W związku z tym żaden z kandydatów nie uzyskał wymaganej większości – ale Klęczarowi brakło tylko jednego głosu. 4 głosy były nieważne.

Na jutro na 18:00 zwołano sesję, podczas którego znów dojdzie do próby wyboru nowego marszałka.

Małopolska dalej bez marszałka. Kmita i Klęczar bez wymaganej większości

Trzecia próba wyboru marszałka województwa małopolskiego kolejny raz nie przyniosła rozstrzygnięcia.

Zgłoszony po raz trzeci przez PiS Łukasz Kmita uzyskał 14 głosów. Z kolei na kandydaturę Krzysztofa Klęczara z PSL – zaproponowaną przez KO i ludowców – oddano 18 głosów. W związku z tym żaden z kandydatów nie uzyskał wymaganej większości. Aż 7 spośród 39 wszystkich oddanych głosów było nieważnych.

KO chce, by PKW ponownie sprawdziła sprawozdanie finansowe PiS za 2019 r.

– Pismo, które sformułował Jarosław Kaczyński do Zbigniewa Ziobry przesądza jednoznacznie, że Jarosław Kaczyński wiedział o niedozwolonych, bezprawnych praktykach związanych z finansowaniem kampanii wyborczej kandydatów Solidarnej Polski przy użyciu środków Funduszu Sprawiedliwości – powiedział Michał Szczerba na konferencji prasowej w Sejmie.

– Do tej pory bardzo często podkreślano, że zdarzenia związane z Funduszem Sprawiedliwości obciążają Solidarną Polskę. A my dzisiaj jasno mówimy, i mamy na to dowody, że to, co działo się w Funduszu Sprawiedliwości, obciąża tak samo Zbigniewa Ziobrę, jak i Jarosława Kaczyńskiego, i premiera Morawieckiego. […] Premier Morawiecki również kierował pismo do ministra, prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry z wnioskiem o wyjaśnienie wszelkich wątpliwości dotyczących funkcjonowania Funduszu Sprawiedliwości. Nie mamy żadnych informacji, żeby doczekał się odpowiedzi – mówiła z kolei Agnieszka Pomaska.

– Jarosław Kaczyński potwierdził, że pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości były wydatkowane na nielegalne finansowanie kampanii wyborczej. To powinno po pierwsze skutkować dzisiaj odebraniem subwencji PiS, ale naszym zdaniem […] to być może powinno również prowadzić do konieczności zwrotu dotychczasowo pobranych pieniędzy przez PiS z budżetu państwa – podkreśliła.

Posłanka zapowiedziała, że razem ze Szczerbą złoży do PKW wniosek o zbadanie nie tylko sprawozdania finansowego [PiS] za ten poprzedni, 2023 rok, ale także ponowne […] wszczęcie postępowania i sprawdzenie sprawozdań finansowych zwłaszcza za 2019 rok, czyli poprzedni rol wyborczy.

PSL razem z KO zgłaszają kandydata na marszałka Małopolski

Trwa sesja sejmiku województwa małopolskiego, podczas której dojdzie do trzeciej próby wyboru marszałka. Kandydatem PiS-u jest znów Łukasz Kmita. Swojego kandydata zgłosił także klub PSL razem z KO – Krzysztofa Klęczara z PSL.

Duda zarzuca rządowi brak woli realizacji kluczowych inwestycji

Zaprosiłem państwa do tego gremium, bo wiemy o tym, że ta polityka, która jest realizowana przez ostatnie miesiące przez nowo wybrane władze RP nasuwa wiele wątpliwości. W tym kontekście czy te wielkie inwestycje, które były zaplanowane będą kontynuowane przez obecną władzę czy będzie ona rzeczywiście budowała CPK jako takie lotnisko, które było przewidywane, czyli rzeczywiście wielki hub, wielkie centrum transportowe, które ma nas wznieść na poziom światowy, a nie być kolejnym regionalnym lotniskiem. Ja rozumiem, że lotnisko jest w Berlinie, ale to niech nasi zachodni sąsiedzi mają lotnisko i cieszą się jego istnieniem i funkcjonowaniem. My też chcemy mieć swoje lotnisko – powiedział prezydent Andrzej Duda na posiedzeniu Rady ds. Strategicznych Projektów Rozwojowych.

,,Potrzebujemy inwestycji, które wzniosą nas na wyższy poziom”. Duda o rozwoju Polski

Potrzebujemy dzisiaj inwestycji, które sprawią, że wzniesiemy się na wyższy poziom. Nie ma żadnego powodu do tego byśmy nie realizowali największych inwestycji takich jakie realizowane są na poziomie światowym, takich jakie realizowane są, bardzo często kilka jednocześnie, w państwach rzeczywiście potężnych i w państwach rzeczywiście zamożnych. Wszyscy państwo wiecie o które przede wszystkim inwestycje chodzi. Mówimy o tym ostatnio bardzo często CPK, transformacja energetyczna, którą wymusza na nas UE i świat swoimi regulacjami związanymi z ochroną klimatu, nie mamy wyjścia, musimy realizować transformację energetyczną musimy wybudować na obszarze naszego kraju elektrownie atomowe. Obok tego musimy zrealizować wielkie projekty związane z pozyskiwanie energii odnawialnej. Wreszcie rozbudowa polskich portów, czyli tworzenie bazy do tego byśmy mieli szersze spektrum możliwości handlowych, możliwości transportowych – stwierdził prezydent Andrzej Duda na posiedzeniu Rady ds. Strategicznych Projektów Rozwojowych.