Live

Biedroń: Źle, że prezydent rozpoczął kampanię PiS-u

Źle, że pan prezydent rozpoczął kampanię PiS-u i to wpisywanie się w narrację prezesa Kaczyńskiego w tym orędziu było bardzo widoczne. Szkoda tylko, że w tym orędziu jak i na co dzień pan prezydent tak rzadko wspomina o rzeczy fundamentalnej dla przyszłości Polski i Europy, czyli bezpieczeństwie. W tym orędziu o bezpieczeństwu, trwającej wojnie w Ukrainie, o tym największym zagrożeniu dla naszej wspólnoty, nie było ani słowa. To jest na pewno bardzo rozczarowujące – stwierdził Robert Biedroń w TVP Info.


Biedroń: Obiecaliśmy sprawną prokuraturę, która będzie niezależna

Myślę, że obiecaliśmy sprawną prokuraturę, która będzie niezależna od nacisków politycznych. Myślę, że tę stajnię Eugiasza, którą odziedziczyło państwo polskie po rządach prokuratury partyjnej PiS-u, nadal należy ją porządkować w szybszym tempie, bo umówiliśmy się z Polkami i Polakami na szybsze porządki tej stajni – stwierdził Robert Biedroń w TVP Info.


Prezydent Duda w orędziu: Nasza obecność w Unii to polska racja stanu, ale opowiadamy się za Europą wolnych narodów, Europą Ojczyzn. Interesy unijnej biurokracji oraz niektórych państw członkowskich nieraz bywają sprzeczne z polskimi

„Będąc w Unii, możemy wpływać na jej kształt, nadawać kluczowe kierunki. Nasz głos ma znaczenie. Dlatego każdego dnia musimy zabiegać o polskie sprawy w Unii Europejskiej” – mówił prezydent Andrzej Duda w orędziu.

„Nasza obecność w Unii Europejskiej to polska racja stanu, ale opowiadamy się za Europą wolnych narodów! Europą Ojczyzn”

„Nasz wielki rodak – papież święty Jan Paweł II mówił do nas: „Europa potrzebuje Polski, a Polska potrzebuje Europy”. Te słowa są ciągle aktualne. Dlatego musimy aktywnie uczestniczyć w kształtowaniu Wspólnoty, zgodnie z wartościami wyznawanymi przez nas od ponad tysiąca lat. Od momentu, kiedy dołączyliśmy do rodziny chrześcijańskich narodów Europy. Dzisiaj jesteśmy świadkami wielkiego sporu o przyszły kształt Unii Europejskiej. Pojawiają się niepokojące tendencje do federalizacji, mówi się o zmianach traktatów, które ograniczą suwerenność państw członkowskich. Nasza obecność w Unii Europejskiej to polska racja stanu, ale opowiadamy się za Europą wolnych narodów! Europą Ojczyzn!” – mówił prezydent Duda.

„Politycy i urzędnicy unijni bywają czasem trudnym partnerem – przekonywaliśmy się o tym w ostatnich latach wielokrotnie. Interesy unijnej biurokracji oraz niektórych państw członkowskich nieraz bywają sprzeczne z polskimi”

„Wiemy, że politycy i urzędnicy unijni bywają czasem trudnym partnerem – przekonywaliśmy się o tym w ostatnich latach wielokrotnie. Interesy unijnej biurokracji oraz niektórych państw członkowskich nieraz bywają sprzeczne z polskimi. W Unii każdego dnia trwa walka, twarda walka o interesy poszczególnych krajów i trzeba o nie skutecznie zabiegać. Dlatego tak ważne będą wybory do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się 9 czerwca. Od tego, jakich reprezentantów wybierzemy, będzie zależał kierunek, w którym będzie podążała Unia, oraz jak polskie sprawy w Unii będą prowadzone. Zachęcam Państwa do udziału w tych wyborach” – mówił prezydent.

„Polska jest dziś bezpieczna, dynamicznie się rozwija, ma dobre perspektywy, ale właśnie nasza historia uczy nas, że nic nie jest dane raz na zawsze”

„Nasza obecność w Unii Europejskiej jest częścią naszej wielkiej wspaniałej historii. Historii Polski, która jest historią wolności. Polska jest dziś bezpieczna, dynamicznie się rozwija, ma dobre perspektywy, ale właśnie nasza historia uczy nas, że nic nie jest dane raz na zawsze. Dlatego o pomyślność i dobrą przyszłość naszej Ojczyzny należy nieustannie zabiegać” – mówił prezydent w orędziu.

Kolarski: Prezydent Duda zaprosił premiera Tuska na spotkanie 1 maja w 20. rocznicę wejścia Polski do UE

– Prezydent Andrzej Duda zaprosił premiera Donalda Tuska na spotkanie 1 maja w 20. rocznicę wejścia Polski do UE. Wszyscy widzimy, że premier odbywa już polityczne spotkania. Dla PAD współpraca w sprawach bezpieczeństwa i realizacja naszych interesów w UE są najważniejsze – napisał Wojciech Kolarski w mediach społecznościowych.

Kosiniak-Kamysz: Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie dofinansowanie elektromobilności

– Dla mnie taka decyzja, która w niezwykły sposób zmienia życie Polaków, to jest uwolnienie od podatku, który chciał nałożyć rząd PiS-u, od podatku od aut spalinowych, nie będzie tego podatku. Polacy nie będą płacić podatku za auta spalinowe, będzie co innego, będzie dofinansowanie elektromobilności. Będzie dofinansowanie dla tych, którzy tego potrzebują, nie dla najbogatszych, ale właśnie dla tych, których nie stać dzisiaj na zakup samochodu elektrycznego – powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz na konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Ministrów.

Kosiniak-Kamysz pytany o ew. nieprzedłużanie zgód na pobyt Ukraińcom w wieku poborowym: Jesteśmy zainteresowani rozwiązaniami na poziomie europejskim

– Rozmawialiśmy dzisiaj też o tym na Radzie Ministrów. Jeżeli Ukraina wystąpi o wsparcie, o pomoc, my zawsze w takim zakresie będziemy wsparcia i pomocy udzielać. Bardzo ważne jest to, i o tym rozmawialiśmy, żeby to były rozwiązania na poziomie europejskim i wiem, że rozmowy pomiędzy Ukrainą a Brukselą, pomiędzy Kijowem a Brukselą trwają na ten temat, rozwiązania na poziomie europejskim dadzą pełną efektywność tego działania i takimi rozwiązaniami jesteśmy zainteresowani – powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz na konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Ministrów pytany o to, czy potwierdza, że Polska przychyli się do ew. prośby Ukrainy, by nie przedłużać zgody na pobyt Ukraińcom w wieku poborowym.

Pełczyńska-Nałęcz: Fundusz Elektromobilności, który niektórzy łączą z Izerą, musiał zostać przeniesiony z grantowej części KPO do pożyczkowej

– Takim projektem, który nie tyle nie może się zdarzyć, ile musiał zostać przeniesiony z części grantowej do części pożyczkowej, jest Fundusz Elektromobilności, niektórzy łączą go z Izerą, ale podkreślam, słowo Izera nie pada w KPO. Dlaczego trzeba było przenieść ten fundusz z części grantowej do części pożyczkowej? Dlatego, że w części grantowej wszystkie inwestycje muszą być zrealizowane do połowy 2026 roku. Stan tej inwestycji jest taki, że zakończenie jej, czyli że samochody zjeżdżają z taśmy do połowy 2026 roku, nie rokuje absolutnie i są ograniczone możliwości, żeby czas nadrabiać przy tak poważnej inwestycji – powiedziała Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz na konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Ministrów.

Domański: Obowiązkowy system e-faktur wejdzie w życie od 1 lutego 2026 roku

– Drugim przyjętym dzisiaj projektem przez Radę Ministrów była zmiana w ustawie dot. Krajowego Systemu Faktur, nasi poprzednicy, jak wspomniał premier Kosiniak-Kamysz, de facto podłożyli minę pod polską gospodarkę. Krajowy System Faktur był absolutnie nieprzygotowany do tego, aby być wdrożony od 1 lipca 2024 roku. Z przeprowadzonego przez nas audytu w Ministerstwie Finansów wynika jednoznacznie, że popełniono liczne błędy i zaniechania na etapie projektowania i prac nad Krajowym Systemem Faktur. W związku z tym niezbędne jest de facto rozpoczęcie prac od nowa i stworzenie nowej architektury Krajowego Systemu Faktur, planujemy, iż obowiązkowy system e-faktur wejdzie w życie od 1 lutego 2026 roku – stwierdził Andrzej Domański na konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Ministrów.

Domański: Będziemy naprawiać finanse publiczne systematycznie i działać na rzecz tego, aby znajdowały się w stabilnej i dobrej kondycji

-W wieloletnim planie finansowym przedstawiliśmy również założenia dot. zmian, a właściwie aktualizacji stabilizującej reguły wydatkowej. Wiemy, że nasi poprzednicy zrobili dużo, aby omijać stabilizującą regułę wydatkową, co sprawiło, iż finanse publiczne znalazły się na niebezpiecznej ścieżce. Zgodnie z przyjętą przez jeszcze poprzedni rząd strategią zarządzania długiem publicznym, prawdziwa trajektoria długu publicznego wskazywała na przekroczenie poziomu 60% długu do PKB już w roku 2026. Będziemy naprawiać finanse publiczne systematycznie, krok po kroku, zwiększamy transparentność, mówiłem o Radzie Fiskalnej, poprawiliśmy transparentność raportowania finansowego i będziemy działać nadal na rzecz tego, aby finanse publiczne znajdowały się w stabilnej i dobrej kondycji – powiedział Andrzej Domański na konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Ministrów.

Domański: Rząd przyjął dziś wieloletni plan finansowy na lata 2024-2027, oczekujemy, iż w tym roku polska gospodarka będzie rosła w tempie 3,1%

– Rząd przyjął dziś wieloletni plan finansowy na lata 2024-2027, kluczowe parametry makroekonomiczne to naturalnie dynamika wzrostu gospodarczego. Oczekujemy, iż w tym roku polska gospodarka będzie rosła w tempie 3,1%, w przyszłym roku oczekujemy, że wzrost gospodarczy w Polsce dodatkowo przyśpieszy do poziomu 3,7%. Tym samym Polska gospodarka będzie należała do najszybciej rosnących gospodarek UE. Przypomnę tylko, że w roku 2023 Polska gospodarka praktycznie nie rosła, dynamika wzrostu wyniosła zaledwie 0,2% – stwierdził Andrzej Domański na konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Ministrów.

– W wieloletnim planie finansowym znalazły się założenia, myślę, dwóch istotnych z punktu widzenia transparentności i stabilności finansów publicznych nowych regulacji. Pierwszą z nich jest regulacja dot. powołania Rady Fiskalnej. Rada Fiskalna, która ma opiniować i monitorować przestrzeganie realizacji budżetu oraz opiniować prognozy i założenia makroekonomiczne. Polska jest ostatnim państwem UE, które takiej Rady Fiskalnej do tej pory nie powołało – kontynuował.

Kosiniak-Kamysz: To zmiana rządu i przywrócenie praworządności zdecydowały o tym, że do Polski dotarły już pierwsze pieniądze z KPO

– To zmiana rządu, to przywrócenie praworządności, to postawienie na fachowość zdecydowało o tym, że do Polski dotarły już pierwsze pieniądze z KPO, niebagatelna suma, najwyższy w historii jednorazowy przelew 27 miliardów trafił już do Polski, 600 miliardów trafia do Polski, dzięki rządom naszej koalicji, dzięki naszym decyzjom jest to po prostu możliwe. Musimy naprawiać finanse publiczne, będzie o tym mówił minister, będzie prezentował, to co było efektem rządów naszych poprzedników, zadłużanie się, szukanie pieniędzy często w miejscach, które bardzo dużo kosztują, zaciąganie kredytów emitowanie obligacji, brak zabezpieczenia wielu z tych przedsięwzięć a dzisiaj ogromne koszty funkcjonowania – stwierdził Władysław Kosiniak-Kamysz na konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Ministrów.

Tusk: Nie jestem mścicielem. Moim celem jest, aby niezależne sądy i prokuratura skutecznie rozliczyły polityków

– Nie jestem mścicielem. Jestem premierem demokratycznego rządu w dużym europejskim kraju. Moim zadaniem jest zapewnienie niezależności sądu i prokuratury. Moim celem jest, aby niezależne sądy i prokuratura skutecznie rozliczyły polityków. Nie na mój rozkaz, ale na podstawie prawa – napisał w mediach społecznościowych premier Donald Tusk.