Live

Schetyna: Joński musi zamknąć funkcjonowanie komisji ds. wyborów kopertowych do 9 czerwca

Musi zamknąć [Joński] to przed 9 czerwca. Wiem, że ostatnie przesłuchanie miesiące temu jak zaczynała komisja, zresztą prezesa Kaczyńskiego nota bene, było sytuowane w maju, czyli to jakby nie wyklucza jego kandydowania, prowadzenia później końca kampanii wyborczej. To jest jego zobowiązanie i to było elementem postanowienia, musi zakończyć raport i go przedstawić, zamknąć funkcjonowanie komisji – powiedział Grzegorz Schetyna w RMF FM.

Kosiniak-Kamysz: Sienkiewicz jest doświadczonym zawodnikiem, wykona każde zadanie

– Nikt nie jest pewny swojego losu w partii politycznej, która podejmuje decyzje ostateczne dzisiaj, jak słyszymy. Może też było takie zadanie i dostał [Bartłomiej Sienkiewicz] na końcu drogi zadanie kandydowania [do PE]. Jest zawodnikiem już doświadczonym, więc każde zadanie wykona – powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz w „Gościu Wydarzeń” Polsat News.

Kosiniak-Kamysz: Hetman miał do wykonania misję, w dużej części ten etap został zakończony

– On [Krzysztof Hetman] wystartował do parlamentu polskiego, żeby wesprzeć formację […]. Oddał się do dyspozycji, ale też jasno mi mówił wtedy, że on się sprawdza w Europarlamencie, to jest jego miejsce. Miał misję do wykonania z wakacjami ZUS-owskimi, pierwszym pakietem deregulacyjnym, uspokojeniem sytuacji gospodarczej, pobudzeniem sytuacji gospodarczej, docenieniem przedsiębiorców. W dużej części ten etap został zakończony – powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz w „Gościu Wydarzeń” Polsat News.

Pytany, kto mógłby zastąpić Hetmana na stanowisku ministra, odparł: Na pewno jesteśmy na to przygotowani.

– Ja zostaję, minister [Czesław] Siekierki zostaje i z Trzeciej Drogi, Polski 2050, zgodnie z deklaracją dzisiaj publiczną pana marszałka, żadna z pań minister nie będzie kandydować – kontynuował.

Kosiniak-Kamysz: Jeśli nie będzie rozpoznawalnych nazwisk na listach do PE, nikt nie pójdzie głosować

– Jest kilka powodów, dlaczego wiele osób decyduje się czy jest poproszonych o start [w wyborach do PE]. Będę mówił o PSL-u, bo za to jestem odpowiedzialny. To są bardzo trudne wybory pod względem frekwencji. Po serii wyborów, gdzie ludzie już są zmęczeni, wybory samorządowe to dobrze pokazały, coraz niższa frekwencja, od 75% do około 40% […]. Wybory europejskie [to] przeważnie frekwencja 25-30%. Po serii wyborów obawiam się, że może być jeszcze niższa – powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w „Gościu Wydarzeń” Polsat News.

– Brak rozpoznawalnych nazwisk na listach, to zupełnie nikt już nie pójdzie głosować. A wynik procentowy jest ważny na końcu drogi – stwierdził.

– Tutaj nie grają roli tylko i wyłącznie osobiste ambicje czy chęci. To jest pewna strategia partii politycznych, którą musimy przyjmować, żeby dostawać dobre wyniki. Spotkamy się po wyborach, pan nie będzie mnie pytał, czy startował ten czy tamten, tylko jaki mieliśmy wynik – kontynuował.

Schetyna: Sienkiewicz będzie ważnym elementem klubu parlamentarnego EPP

Mogę powiedzieć – Sienkiewicz będzie ważnym elementem klubu parlamentarnego EPP – stwierdził Grzegorz Schetyna w RMF FM.

Schetyna: Musimy polską politykę wprowadzić na pierwszą linię tworzenia polityki europejskiej

My chcemy, przekonujemy, że frekwencja, wybory są ważne, bo sytuacja bezpieczeństwa Europy, całego kontynentu, obecność sensownej ekipy poważnych, dobrych polityków, odpowiedzialnych polityków za wspólnotę europejską, tam w Strasburgu będzie potrzebna – powiedział Grzegorz Schetyna w RMF FM.

Dzisiaj dobra pozycja Polski po 15 października, po wygraniu przez nas wyborów potrzebuje politycznego spieniężenia, tak bym powiedział, my musimy politykę polską wprowadzić na pierwszą linię tworzenia polityki europejskiej i uważam, że to jest możliwe i te wybory temu będą służyć – kontynuował.

Gasiuk-Pihowicz: Odbieramy TK byłej partii władzy i oddajemy go obywatelom

Odbieramy TK partii władzy, byłej partii władzy i oddajemy go obywatelom. Odbieramy TK politykom, ale oddajemy go Konstytucji – stwierdziła Kamila Gasiuk-Pihowicz w Sejmie.

Sejm o pakiecie dot. TK. Gasiuk-Pihowicz: Oto efekt woli 12 milionów obywateli


Zobowiązaniem koalicji 15 października było naprawienie TK. Oto efekt woli 12 mln obywateli, owoc pracy prawników, specjalistów z zakresu prawa konstytucyjnego, prawa praw człowieka oraz organizacji i stowarzyszeń prawniczych zaangażowanych w obronę praworządności – stwierdziła Kamila Gasiuk-Pihowicz w Sejmie.

Projekt jest popierany przez kilkadziesiąt organizacji pozarządowych, przeszedł konsultacje eksperckie podczas trzech konferencji naukowych zanim trafił w nasze ręce. I dzisiaj z dumą i z zaszczytem jesteśmy przekaźnikami woli obywateli i grona ekspertów prawa konstytucyjnego – mówiła dalej posłanka KO.

Bodnar: Skoro zwracamy uwagę na prawo do prywatności, to nie możemy jako rząd i prokurator generalny po prostu pokazać listy inwigilowanych Pegasusem

– Skoro zwracamy uwagę na prawo do prywatności, to tym bardziej my nie możemy jako rząd, a tym bardziej jako prokurator generalny po prostu wziąć listę i powiedzieć: o, proszę, tu jest lista [inwigilowanych Pegasusem], droga opinio publiczna, dziennikarze, cieszcie się i teraz sprawdzajcie, kto, gdzie, co, jak i dlaczego. Bo po pierwsze byśmy doprowadzili do ujawnienia danych, z których mogłyby skorzystać chociażby obce wywiady, bo jeżeli nawet to oprogramowanie było wadliwe, ale jednak było stosowane, tak zakładam, że w niektórych sytuacjach tak mogło być, że było stosowane w dobrym celu, był ktoś podejrzewany o działalność szpiegowską, zastosowano, coś ustalono, prawda, to tej osoby teraz raczej nie powinniśmy informować o tym „był pan ofiarą Pegasusa” – powiedział Adam Bodnar podczas posiedzenia Sejmu.

– Jeżeli nawet jakaś osoba była ofiarą, z różnych powodów, może ona nie ma ochoty, żeby wszyscy, wszem wobec o niej opowiadali. Czyli to ona sama musi się dowiedzieć. Dlatego tu nie chodzi o to, że prokuratura chce coś dla siebie zachować, tylko raczej chcemy informować te osoby, co do których mamy przekonanie, że doszło do instrumentalizacji prawa, nadużycia, po drugie chcemy dać im szansę, żeby to one podjęły decyzję o tym, czy chcą szerzej o tym mówić, żeby ich przypadki były dyskutowane – kontynuował.

Bodnar: CBA, ABW i SKW stosowały Pegasusa wobec 578 osób. W prokuraturze trwa przegląd wszystkich tych spraw, by wychwycić przypadki nadużywania systemu

– Dzisiejsze sprawozdanie ma, myślę, że charakter szczególny, ponieważ uznałem, że w interesie publicznym jest nie tylko przedstawienie danych dotyczących stosowania kontroli operacyjnej, ale także statystyk dotyczących stosowania oprogramowania, które popularnie jest zwane „Pegasus” […]. W 2023 roku wszystkie uprawnione organy skierowały łącznie wobec 5973 osób wnioski o zarządzenie kontroli, utrwalanie rozmów lub wnioski o zarządzenie kontroli operacyjnej, przy czym sądy zarządziły kontrolę i utrwalanie rozmów lub kontrolę operacyjną w stosunku do 5835 osób […] odmówiły […] wobec 22 osób, a wnioski […] nie uzyskały zgody prokuratora w stosunku do 116 osób – powiedział Adam Bodnar podczas posiedzenia Sejmu.

– W porównaniu do lat poprzednich można zaobserwować następujące tendencje: nastąpił lekki spadek, w latach poprzednich to było trochę powyżej 6 tysięcy osób, w 2021 to było w okolicach 7 tysięcy osób, natomiast myślę, że cechą charakterystyczną jest to, że utrzymuje się wysoki poziom zatwierdzania zgód przez sądy oraz prokuraturę i myślę, że jest to czynnik, który powinien budzić refleksję […]. Z informacji, które zostały przekazane przez Centralne Biuro Antykorupcyjne, Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego wynika, że te trzy służby w latach 2017-2022 stosowały kontrolę operacyjną urządzenia końcowego [Pegasusem] łącznie wobec 578 osób, przy czym w 2017 roku było to 6 osób, w 2018 było to 100 osób, w 2019 140 osób, w 2020 161 osób, w 2021 162 osoby i w 2022 roku 9 osób – kontynuował.

– W prokuraturze trwa obecnie przegląd wszystkich spraw, w których doszło do wykorzystania Pegasusa. Celem jest dokonanie weryfikacji, ile z osób objętych tym oprogramowaniem stało się ofiarami naruszeń prawa do prywatności oraz autonomii informacyjnej i prokuratura przy dokonywaniu tej weryfikacji kierować się będzie następującymi kryteriami: po pierwsze jaka była wiarygodność informacji, która stanowiła podstawę wdrożenia kontroli operacyjnej. […] Po drugie […] pod kątem proporcjonalności kontroli operacyjnej, czy środek był wykorzystywany w taki sposób, aby minimalizować ingerencję w prawo do prywatności. […] Trzecia rzecz, adekwatność kontroli operacyjnej […] być może odpowiednią wiedzę można było uzyskać za pomocą sprawdzania bilingów, zwyczajnej obserwacji figuranta – mówił dalej.

– To, co jest celem pracy prokuratury na tym etapie, to jest to, aby wychwycić ewidentne przypadki nadużywania systemu oraz instrumentalizacji systemu dla osiągania innych celów. Zespół śledczy na bieżąco będzie przekazywał ustalenia opinii publicznej, na tyle oczywiście, na ile nie będzie to naruszało dobra śledztwa – dodał.

Sienkiewicz: Złożyłem rezygnację z funkcji ministra kultury

W związku z zatwierdzeniem przez Radę Krajową PO list kandydatów do Parlamentu Europejskiego, złożyłem na ręce premiera Donalda Tuska rezygnację z pełnienia funkcji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – napisał na Twitterze Bartłomiej Sienkiewicz.

Trzaskowski: Jest szansa, że w innych regionach odzyskujemy władzę, a to ważne, bo PiS jest dzisiaj nastawiony na podział pieniędzy

Jest szansa, że w innych regionach odzyskujemy władzę, a to ważne dlatego, że PiS jest dzisiaj nastawiony na podział pieniędzy, na stanowiska. W momencie kiedy wygrywamy wybory samorządowe, to pokazujemy im, że nie ma na to szansy, nie ma szansy na to, żeby wzbogacać kosztem ludzi, nie ma szansy na to, żeby przechować się przez trudne czasy – stwierdził Rafał Trzaskowski w trakcie Rady Krajowej PO.