– Nie przyjmuję takiego scenariusza w ogóle pod uwagę [że jakiś projekt nie przejdzie]. Po to to było przesuwanie debaty w czasie, po to był pomysł na stworzenie specjalnej komisji, zgłaszanie do niej członków i po to Szymon Hołownia powiedział robimy to, dlatego, żeby te dyskusje w komisji się odbyły, żeby nie było sytuacji, w której jakikolwiek z projektów zostanie odrzucony. Ja się mogę z projektem TD nie zgadzać, dla mnie jest zbyt zachowawczy. Dla mnie już nie ma powrotu do kompromisu tzw., który obowiązywał, ale zagłosuję za nim z szacunku do koalicjantów, do ich opinii i do tego, żebyśmy wszyscy mogli zgodnie o tych projektach porozmawiać – powiedziała Monika Rosa w TVN24.
– Cieszę się, że mam ministrę zdrowia Izabelę Leszczynę, która też wiele zrobiła, żeby chociaż nie zmieniło się prawo, zmienił się klimat. Nikt już nie straszy lekarzy, że wyśle na nich prokuratorów, nikt – tak jak Ziobro – nie próbuje kontrolować ciąży każdej kobiety – powiedziała Barbara Nowacka w „Pytaniu dnia” TVP Info.
– Oczywiście ja jestem zwolenniczką liberalnego prawa i nie zgadzam się z pomysłem referendum. Natomiast jestem w stanie zgodzić się na to, żeby debatować o tym na poziomie komisji – powiedziała Barbara Nowacka w rozmowie z Justyną Dobrosz-Oracz w „Pytaniu dnia” TVP Info.
– Mi się wydaję, że te prace oczywiście nie będą łatwe. To będzie bardzo duża komisja […], dlatego uważam, że powinien być zakreślony czas trwania tej komisji, która sobie powie, że udało się, albo się nie udało. Myślę, że to będzie kwestia paru miesięcy, też wiemy kto siedzi oczywiście na urzędzie prezydenta, jaki ma stosunek do prawa aborcyjnego. Natomiast tak, czy inaczej naszym obowiązkiem jest taki projekt ustawy stworzyć, takim planem minimum pewnie będzie dekryminalizacja aborcji w Polsce – stwierdziła Monika Rosa w TVN24.
– Pierwszy raz od wielu lat, tak naprawdę mamy prawdziwą debatę o aborcji, właściwie czas nie był ograniczony, każdy klub miał po 20 min, żeby opowiedzieć o swoim stanowisku. Pierwsza taka od 8 lat, bo to była debata, której domagały się też Polki, które i protestowały na ulicach i rodziny kobiet, które historie zakończyły się tragicznie – stwierdziła Monika Rosa w programie „Fakty po faktach” w TVN24.
– Mamy lepsze rozwiązanie, dekryminalizację pomocy w aborcji, to jest pierwszy krok. My chcemy wreszcie spowodować, żeby bliscy nie byli zamykani w więzieniu na trzy lata. Rozumiem, że dzisiaj odbyła się dyskusja, w której pani zabierała głos, więc i ta dyskusja była ważna dla pani Pasławskiej – stwierdziła Anna Maria Żukowska w programie „Kropka nad I” TVN24.
– Uważam, że Polki i Polacy powinni głosować w wyborach prezydenckich ze świadomością, kto naprawdę i konkretnie zdeklaruje wątpliwości czy podpisze czy nie podpiszę ustawy liberalizujące aborcję – stwierdziła Anna Maria Żukowska w programie „Kropka nad I” TVN24.
– Tak, ja namawiam do tego, aby otworzyć się na dyskusję. Mądry polityk słucha różnych głosów i lewej i prawej strony. Dyskusja jest dzisiaj bardzo potrzebna. Walorem PSL jest wolność światopoglądowa, nie mniej moi koledzy zapewnili, że w przypadku wyniku referendum, które zliberalizuje prawo aborcyjne, schowają swoje poglądy do kieszeni i zagłosują tak, jaki będzie wynik referendum – stwierdziła Urszula Pasławska w rozmowie z Moniką Olejnik w programie „Kropka nad I” TVN24.
– Przed Dniem Matki będzie gotowy do zaprezentowania projekt wydłużający urlopy macierzyńskie dla rodziców wcześniaków i dzieci hospitalizowanych po narodzinach, to jest dla mnie osobiście bardzo ważny projekt – powiedziała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w Radiu ZET.
– My jako ministerstwo zakończymy nad nim prace, projekt będzie gotowy, ujrzy światło dzienne – kontynuowała.
– Masywne, ogromne inwestycje w budowę tanich mieszkań na wynajem. To jest wkład Lewicy w koalicyjne projekty, jeżeli chodzi o politykę mieszkaniową. Tak może się zdarzyć [że Lewica poprze kredyt na start, tzw. 0%, a reszta rządu poprze propozycję Lewicy dot. budowy mieszkań na wynajem], nie ma jeszcze ostatecznej decyzji klubu Lewicy ws. kredytu na start, ale na tym polega koalicja, że czasami trzeba poprzeć projekt, który w naszej ocenie nie idzie w dobrym kierunku, po to, żeby zyskać poparcie do projektu, który jest naszym sztandarowym postulatem. Mam nadzieję, że w toku współpracy koalicyjnej będziemy w stanie przekonywać naszych koalicjantów, że lepszą drogą do zażegnania kryzysu mieszkaniowego jest budowa mieszkań komunalnych – powiedziała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w Radiu ZET.
– Jeszcze w 2024 roku w budżecie mamy zaplanowane środki, żeby pod koniec tego roku renta wdowia mogła już wejść w życie jako świadczenie, mogło rozpocząć się jej wdrażanie. Jeśli ustawa, projekt obywatelski, który w tej chwili przechodzi przez prace parlamentarne, zostanie przyjęty, niezwłocznie Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpocznie prace nad systemem teleinformatycznym, który takie świadczenie będzie mógł wypłacać i mam nadzieję […] że uda się już ten projekt wprowadzić w tym roku – powiedziała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w Radiu ZET.
– To była decyzja ministra finansów [o rezygnacji z zerowego VAT-u na żywność], która oczywiście może budzić wątpliwości, ale którą ja rozumiem, dlatego, że takie działania, jak obniżanie VAT-u na żywność, one są potrzebne w trudnej sytuacji gospodarczej czy w trudnej sytuacji inflacyjnej […] jako działania interwencyjne […]. Jeśli takie rozwiązania funkcjonują na stałe, to przestają chronić konsumentów, tylko są prezentem dla sieci handlowych, prezentem dla dużych korporacji – powiedziała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w Radiu ZET.