
W petycji do marszałek Sejmu, ponad 1000 organizacji społecznych prosi o możliwość zabrania głosu w Sejmie przez obywatelską kandydatkę na RPO przed wtorkowym głosowaniem
“Przedstawiamy Pani Marszałek petycję zarządzenia bezzwłocznego wysłuchania p. mec. Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz na plenarnym posiedzeniu Wysokiej Izby. Uważamy, że rola tego konstytucyjnego organu powołanego do ochrony praw obywatelek i obywateli Polski wymaga poważnego potraktowania jedynej zgłoszonej w ustawowym terminie kandydatury na Rzecznika Praw Obywatelskich” – pisze ponad 1000 organizacji społecznych w petycji do marszałek Sejmu Elżbiety Witek przed planowanym na wtorek rozstrzygnięciu Sejmu w sprawie kandydatury Zuzanny Ruszińskiej-Bluszcz. 300POLITYKA publikuje list jako pierwsza, tuż po doręczeniu go do gabinetu marszałek.
“Oczekujemy, że debata w Sejmie nad kandydaturą p. mec. Rudzińskiej-Bluszcz odbędzie w porze, która pozwoli śledzić ją szerokiej opinii publicznej. Obywatele mają prawo poznać program kandydatki na obrońcę ich praw i wolności. Szczególnie dziś, gdy w obliczu pandemii, ochrona praw podstawowych (rozdział II Konstytucji) – w tym prawa do zdrowia i życia – staje się palącą potrzebą” – piszą organizacje.
Organizacje zwracają uwagę na potrzebę współpracy, której wyborcy oczekują w dramatycznej sytuacji pandemii: “Znajdujemy się w dramatycznym miejscu historii Rzeczypospolitej, naszej wspólnoty, w każdym wymiarze jej istnienia i funkcjonowania. Wszyscy potrzebujemy dzisiaj i w kolejnych latach rzetelnych i sprawnych w działaniu instytucji ustanowionych w Konstytucji. Także powołanego przez Sejm i Senat, przy współudziale społeczeństwa, a więc z silnym poparciem ludzi – czynnych społecznie obywateli – Rzecznika Praw Obywatelskich. Każdy dzień ma obecnie, w pandemii, znaczenie. To jest ten czas, w którym politycy wspólnie, większości i mniejszości, powinni pozwolić zwyciężyć demokracji. Tego oczekują ich wyborcy”.
Sygnatariusze listu zwracają uwagę na niecodzienną skalę swojego wystąpienia: “Mówimy to w imieniu ponad 1000 organizacji społecznych w Polsce – kilkudziesięciu tysięcy członków, pracowników i wolontariuszy, miliona obywateli, z którymi i dla których na co dzień pracujemy. Mówimy to w imieniu ponad 1000 organizacji społecznych reprezentujących wszystkie okręgi wyborcze, wszystkie województwa, działających we wszystkich obszarach aktywności społecznej. Organizacji, które na co dzień nie angażują się politycznie, ale które dzisiaj, ponad środowiskami w których działają, ramię w ramię popierają kandydatkę na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich”.
Wśród organizacji, które sygnowały petycję znajduje się 1050 organizacji od Federacji Konsumentów, WWF, czy FOB po takie lokalne inicjatywy jak Stowarzyszenie Zielone Dzieci z Mrągowa, czy Stowarzyszenie Aktywnych Animatorów Kultury z Hrubieszowa.
Dowiedz się więcej z: Live

Hołownia: Sformułowania „zamach stanu” użyłem w „Gościu Wydarzeń”, nie w znaczeniu prawnym a politycznej diagnozy, opisu sytuacji w której dochodzi do poważnej destabilizacji

Morawiecki: Jeszcze w tym roku przekroczymy próg 60% długu finansów publicznych. Każdego dnia 2025 r. rząd Tuska zadłużał nas na ponad 661 mln.

„Ma nadzieję, że znowu uda się oszukać Polaków? A może liczy na naszą naiwność?”. Kaczyński komentuje wystąpienie Tuska
