– Tu jest bardzo dobra medycyna. Wiem, że ta medycyna sobie poradzi. Ale musi mieć szansę i wsparcie od rządu. Czekałem na konferencję i na to, co chce powiedzieć premier Morawiecki. Jestem ogromnie rozczarowany. Bo to jest nie do przyjęcia, żeby poseł, premier w tak błahy sposób jednak, bo tak to odbieram, podchodził do tematu. Dzisiaj chcę przedstawić swój plan dla tych działań ratunkowych, działań dla służby zdrowia, działań dla szybkiego badania – stwierdził Władysław Kosiniak-Kamysz na briefingu w Katowicach.
„Po pierwsze, musimy uruchomić laboratoria nie tylko w województwie śląskim, ale w okolicznych województwach powinny obsługiwać województwo śląskie, szczególnie Górny Śląsk i być miejscem, gdzie szybko będą wykonywane testy. Nie dość, że te testy są w zbyt małej liczbie wykonywane, to do tego jeszcze dochodzi sytuacja, że bardzo długo czeka się na wynik. Tygodniowe oczekiwanie na wynik jest niedopuszczalne, czy na pobranie badania. To stwarza ogromne zagrożenie, ale to też ogromny niepokój, który wywołuje u rodzin, u najbliższych.
Druga kwestia – uruchamiamy sanepid, który będzie nie tylko z powiatu w województwie śląskim, ale będą dostępne infolinie z całego kraju. Dziś cała Polska musi wesprzeć województwo śląskie. Jeżeli większość przypadków, nawet chociażby dane z dzisiaj, że połowa przypadków ogłoszonych dziś rano pochodzi z województwa śląskiego, Śląsk zdawał wielokrotnie egzamin, województwo śląskie zdawało wielokrotnie egzamin pod względem gospodarczym, społecznym. Potrafi poradzić sobie z trudnymi sytuacjami. Ale wiem, że dzisiaj potrzebuje solidarności z całej Polski i pracowników medycznych i sanepidu. Tak więc przekierowujemy działania sanepidów, Państwowej Inspekcji Sanitarnej z różnych regionów w Polsce do telefonicznej pomocy, żeby nie było sytuacji, w której ktoś nie może się przez wiele godzin dodzwonić”
– Widzieliśmy na początku walki z koronawirusem, jak Andrzej Duda otwierał linie produkcyjne płynu do dezynfekcji na Orlenie. To liczę, że te płyny do dezynfekcji, maseczki trafią w największej możliwej ilości na Śląsk, do województwa śląskiego, nieodpłatnie będą udzielane i przekazywane w dużych firmach, w miejscach publicznych będą dostępne dla mieszkańców województwa śląskiego. Jest taka potrzeba. I maseczki i płyny do dezynfekcji rąk powinny być bezpłatnie. Orlen może się w to włączyć, pomoc państwowa musi w tym mieć swój udział – mówił WKK.