„Mam nadzieję, że wybory 10 maja nie zostaną przeprowadzone, że ta procedura, usługa pocztowa czy roznoszenie bezadresowych druków typu ulotka się nie odbędzie. Jeżeli one miałyby jakimś cudem jednak odbyć się 10 maja, to przyłączam się do tego, co mówi premier Tusk, że nie będzie sensu brania w tym udziału” – mówił w rozmowie z Moniką Olejnik w „Kropce nad i” w TVN24 marszałek Senatu Tomasz Grodzki.
„Rozmawiałem z premierem Gowinem i byliśmy całkowicie zgodni, że wybory nie powinny się odbyć 10 maja i powinna te wybory organizować Państwowa Komisja Wyborcza. Nie sądzę, żeby pan Gowin zmienił w tej materii zdanie. Te nerwowe próby przeciągnięcia posłów Porozumienia, a wiem z PSL-u, że były tzw. Podchody pod posłów PSL-u, wiem od przewodniczącego Budki, że były podchody pod naszych posłów, to świadczy o tym, że jest nerwowość w szeregach PiS-u, że to przeciągnie posłów Porozumienia nie bardzo wychodzi” – mówił w TVN24 marszałek Senatu Tomasz Grodzki.
„Pani marszałek [Kidawa-Błońska] wierzy, że doprowadzimy do tego, że wybory odbędą się w normalnym, konstytucyjnym, demokratycznym trybie w terminie, który będzie bezpieczny dla zdrowia, życia Polaków” – mówił w TVN24 marszałek Senatu Tomasz Grodzki.
– My chcemy powiedzieć wprost. Jeżeli jest pandemia, jeżeli musimy czekać, zgadzam się z tym. Trzeba wiedzieć, kiedy się tam pandemia zakończy. Jeżeli zakończy się w perspektywie kilku miesięcy, to jest najlepszy czas, żeby wrócić do kampanii wyborczej i przeprowadzić wybory parlamentarne. Jeżeli to jest niemożliwe, to mówię nie, to jest możliwe. Ogłoszenie stanu klęski żywiołowej i wprowadzenie kalendarza, który zaakceptują wszystkie strony. I rządzący, i opozycja. Proste, tylko realizować. Tylko trzeba mieć dobrą wolę i chcieć to zrobić, a nie kolanem i łokciem wpychać Polaków dzisiaj w głosowanie organizowane przez urzędy pocztowe – mówił Grzegorz Schetyna w rozmowie z Dorotą Gawryluk w programie „Gość Wydarzeń” Polsat News.
– Opozycja chce awantury. Cały czas chce podgrzewać atmosferę, chce się awanturować. Chce także wymienić pewnie kandydatkę, bo nie bardzo wyszło. To po prostu niepoważne. My nie możemy pozwolić na to, żeby Polska wpadła w stan anarchii – stwierdził Piotr Gliński w rozmowie z Piotrem Witwickim w programie „Wydarzenia i opinie” Polsat News.
– Opozycja od 4,5 roku próbuje robić awantury, podważać mandat wielokrotnie powtórzony, potwierdzony w wyborach obecnej władzy. My chcemy w sposób stabilny, spokojny spełnić obowiązki wobec Polaków. Polska potrzebuje władzy. Nie możemy doprowadzić do tego, żeby nie było prezydenta. Przecież prezydent wieńczy proces legislacji, stanowienia prawa. Bylibyśmy w stanie anarchii – stwierdził Piotr Gliński w rozmowie z Piotrem Witwickim w programie „Wydarzenia i opinie” Polsat News.
– W Polsce jest wybrana legalnie władza, demokratyczna. My mamy konstytucyjny termin wyborczy i poważną sytuacją związaną oczywiście z epidemią, ale polskie państwo działa sprawnie. Jesteśmy w stanie nie tylko przeprowadzić Polaków przez epidemię, walczyć z kryzysem ekonomicznym, który nadchodzi i jest związany właśnie z pandemią, a także spełnić swoje obowiązki demokratyczne, podstawowe, czyli przeprowadzić wybory – stwierdził Piotr Gliński w rozmowie z Piotrem Witwickim w programie „Wydarzenia i opinie” Polsat News.
– Słyszałem parę miesięcy temu z ust ministra Szumowskiego, że szczyt będzie pod koniec kwietnia. Dzisiaj słyszę, że to będzie maj, czerwiec. Za chwilę słyszymy, że to będzie jesień. Ja wiem, że to jest świetny pretekst do tego, żeby powiedzieć: jest pandemia, walczymy z epidemią, musimy wszystko wygasić i najlepiej, żeby polityka, a najlepiej opozycja w ogóle nie istniała. Przyjmowała to, co zdalnie ustali Sejm i otrzyma to, co ustali Rada Ministrów, która też jest organizowana zdalnie. To ja się nie zgadzam na taką demokrację – mówił Grzegorz Schetyna w rozmowie z Dorotą Gawryluk w programie „Gość Wydarzeń” Polsat News.
– Nie jestem ojcem kandydatury Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, to jest decyzja konwencji, kilkuset członków Platformy Obywatelskiej, szefów struktur. Przypomnę, że były prawybory, w których Małgorzata Kidawa-Błońska pokonała Jacka Jaśkowiaka, prezydenta Poznania. Ja byłem zwolennikiem całej procedury wyborczej, prawyborów wtedy jesienią, żeby wszyscy członkowie Platformy, Koalicji Obywatelskiej mogli oddać swój głos i wybrać kandydata na prezydenta. Uważałem, że jest potrzebna pełna debata między kandydatami PO. Decyzja była inna. Skróciliśmy ten termin i wtedy wybraliśmy Małgorzatę Kidawę-Błońską i tak, czuję się odpowiedzialny, bo byłem wtedy przewodniczącym. Będę trwał przy kandydaturze Małgorzaty Kidawy-Błońskiej – mówił Grzegorz Schetyna w rozmowie z Dorotą Gawryluk w programie „Gość Wydarzeń” Polsat News.
– To nie zależy od Jarosława Gowina, ale od większości, którą, jestem przekonany, zbudujemy. Mam nadzieję, że także z posłami Porozumienia do 7 maja. Jeżeli nam się to uda, to wybory skutecznie przesuniemy na jesień lub wiosnę przyszłego roku – mówił Grzegorz Schetyna w rozmowie z Dorotą Gawryluk w programie „Gość Wydarzeń” Polsat News.
Nazwijmy wreszcie rzecz po imieniu: to władza bojkotuje dziś zasadę uczciwych i legalnych wyborów, nie obywatele odmawiający udziału w ich parodii.
— Donald Tusk (@donaldtusk) April 28, 2020
– Kliknąłem na to orędzie. Zobaczyłem pierwsze kilka sekund. Jak zobaczyłem, że trwa prawie sześć minut, to dałem sobie spokój. Donald Tusk nie jest dzisiaj na tyle ważną postacią na polskiej scenie politycznej, żebym to całe przesłuchał – mówił Adam Bielan w rozmowie z Adrianem Klarenbachem w Polskim Radiu 24.