Sejm w środę ma zająć się m.in. rządowym projektem ustawy o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa CARS-CoV-2 – wynika z harmonogramu posiedzenia, który widziała 300POLITYKA. I czytanie ma odbyć się o 12:00, a II czytanie – o 21:00. Projekt zostanie przyjęty następnego dnia, w bloku głosowań między 13:30 a 15:30.
W porządku jest też m.in. informacja rządu na temat podejmowanych działań w celu umożliwienia wykonywania pracy na terenie Polski i w krajach sąsiadujących, Polakom zamieszkującym obszary przygraniczne na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz poza jej granicami, a także I czytanie rządowego projektu ustawy o udzielaniu pomocy publicznej w celu ratowania lub restrukturyzacji przedsiębiorców.
Następnie w czwartek zostanie ogłoszona przerwa do 5 maja, kiedy odbędzie się I czytanie kolejnego rządowego projektu ustawy – o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19. II czytanie zaplanowano na 6 maja, wtedy też w bloku głosowań między 16:00 a 18:00 Sejm będzie głosować poprawki/wniosek o odrzucenie do ustawy o głosowaniu korespondencyjnym.
Warto zwrócić uwagę, że posiedzenie Sejmu zostało podzielone na dwie części – dwa dni w tym tygodniu (środa i czwartek, 29-30 kwietnia) i dwa dni w przyszłym (wtorek i środa, 5-6 maja). PiS dzięki temu może, przynajmniej na jakiś czas, zablokować ewentualną wymianę marszałka Sejmu – regulamin mówi bowiem, że rozpatrzenie wniosku i poddanie go pod głosowanie następuje na najbliższym posiedzeniu Sejmu przypadającym po upływie 7 dni od dnia jego złożenia, nie później jednak niż w terminie 45 dni od dnia złożenia wniosku. W ten sposób do głosowania (gdyby taki wniosek został złożony) doszłoby dopiero na kolejnym posiedzeniu, a przerwa może być przecież ogłoszona na kolejne dni.
AKTUALIZACJA: W obecnej wersji harmonogramu punkt dot. głosowania korespondencyjnego nadal jest planowany na 6 maja, ale 7 maja także może odbyć się blok głosowań, jeżeli Senat prześle uchwałę w ostatniej chwili.