– Prezydent Andrzej Duda odbył półgodzinną rozmowę telefonicznem z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Rozmowa odbyła się z inicjatywy prezydenta Donalda Trumpa. Dotyczyła trzech zagadnień. Po pierwsze, współpracy polsko-amerykańskiej w dobie epidemii koronawirusa, tej dwustronnej. Po drugie, zaangażowania NATO w obecnej sytuacji i w wyzwaniach na przyszłość i po trzecie współpracy gospodarczej w zwalczaniu z kolei ekonomicznych konsekwencji epidemii koronawirusa – stwierdził Krzysztof Szczerski po rozmowie prezydenta Dudy z prezydentem Trumpem.
– Jeśli chodzi o współpracę dwustronną, trzy ważne tematy. Po pierwsze, kwestia współpracy instytutów badawczych Polski i USA, jeśli chodzi o badania nad szczepionką i lekiem na koronawirusa. Tutaj jest deklaracja otwartości strony amerykańskiej do współpracy z polskimi ekspertami i wspólnych badań nad szczepionką i lekiem na tę chorobę. Po drugie, kwestia nowoczesnych testów, szybkich testów na koronawirusa, które Polska chce pozyskać z USA. To również otwartość USA na taką współpracę w dostarczeniu do Polski tych nowoczesnych testów, a po trzecie, bardzo ważna informacja, którą prezydent przekazał prezydentowi Trumpowi, że Polska wysyła misję wojskową, medyczną do Chicago, do stanu Illinois, żeby wesprzeć tamtejszą służbę zdrowia, ale także żeby wspólnie polscy lekarze i lekarze amerykańscy nabywali praktykę w konkretnym dzisiaj, na bieżąco, leczeniu pacjentów zarażonych koronawirusem, więc będą trzy takie przykłady bardzo praktyczne współpracy polsko-amerykańskie dzisiaj w dobie pandemii, która dotyka zarówno Polskę, jak i w ogromnej mierze także USA – mówił dalej.
– Prezydenci także podkreślili, że dzisiaj jest potrzeba także silnej i jasnej roli NATO w tej sytuacji, że trzeba przedyskutować możliwości większego zaangażowania sił NATO jeśli chodzi o możliwości wojskowej medycyny, ale także innych zasobów, które są do dyspozycji NATO, tak żeby także w tej sytuacji, jaka jest dzisiaj, z którą dzisiaj się zmagamy, pokazać silną więź transatlantycką także w wymiarze bezpieczeństwa. Tutaj jest gotowość także do rozmów na temat tego, w jaki sposób można byłoby zwiększyć obecność i działania NATO w zakresie pandemii i oczywiście po trzecie, jak powiedziałem, kwestia rozwoju gospodarczego. Zarówno USA jak i Polska w podobny sposób swoje gospodarki zamroziło w sytuacji pandemii. Dzisiaj oba kraje przygotowują plan wyjścia z tego zamrożenia gospodarczego. Oba kraje na pewno będą także odczuwały skutki ekonomiczne tej pandemii, więc także prezydenci rozmawiali na temat tego, w jaki sposób we współpracy ekonomicznej, w dwustronnych kontaktach biznesowych, inwestycyjnych, handlowych wspomóc obie gospodarki w szybkim powrocie na ścieżkę rozwoju po tym, jak zakończy się ten najgorszy okres pandemii – zaznaczył prezydencki minister.