Live

Gowin: Opowiadamy się za tym, żeby wszystkie projekty obywatelskie były kierowane do komisji. Uważam, że dotychczasowy kompromis jest co do zasady słuszny. Sprawą, nad którą bym się zastanawiał, jest aborcja eugeniczna

Moje stanowisko jest bardzo proste. Wynika z programu Porozumienia. Opowiadamy się za tym, żeby wszystkie projekty obywatelskie były kierowane do komisji. Tak głosowałem też w przypadku projektu odwrotnego do projektu pani Kai Godek. Nie jest tajemnicą, że jestem konserwatysta, że w sprawach życia mam inne stanowisko niż prezentowała pani marszałek Kidawa-Błońska, ale co do zasady będę głosował za tym, żeby projekty obywatelskie były w Sejmie traktowane poważnie, czyli przeszły procedurę pracy w komisji” – mówił w rozmowie z Piotrem Witwickim w „Wydarzeniach i opiniach” w Polsat News szef Porozumienia Jarosław Gowin. 

Nie jestem zwolennikiem całkowitego zakazu aborcji. Uważam, że dotychczasowy kompromis jest co do zasady słuszny. Sprawą, nad którą bym się zastanawiał, jest aborcja eugeniczna, bo w praktyce dotyczy dzieci z zespołem Downa” – dodawał

Szumowski: Podpisałem się pod propozycją przedłużenia kadencji prezydenta o 2 lata

Podpisałem się pod tą propozycją przedłużenia kadencji [prezydenta] o 2 lata. Uważam że to z punktu widzenia medycznego i ludzkiego bardzo taka dobra propozycja. Na pewno będzie [koronawirus] wczesną wiosną przyszłego roku, bo wszystkie dane wskazują na to, że szczepionka będzie prawdopodobnie na samym początku przyszłego roku wynaleziona, jeżeli w ogóle. To są naprawdę takie bardzo prognozy łagodne, jeżeli mogę tego słowa użyć, bo zwykle taka szczepionka powstaje w latach, a tutaj chcemy w ciągu 18, 15 miesięcy ją uzyskać – stwierdził Łukasz Szumowski w rozmowie z Justyną Pochanke w „Faktach po faktach” TVN24.

Wójcik: Prof. Zoll, którego państwo cytujecie wielokrotnie mówił, że aborcja eugeniczna jest niezgodna z Konstytucją

– Jestem za tym, żeby projektu obywatelskiego nie odrzucać, tylko odesłać do komisji i zapoznać się z ekspertyzami. Prof. Zoll, którego państwo cytujecie wielokrotnie mówił, że aborcja eugeniczna jest niezgodna z Konstytucją – mówił Michał Wójcik, którego prowadząca skontrowała wypowiedziami Zolla na temat głosowania korespondencyjnego.

Wójcik: Uważam, że aborcja eugeniczna jest czymś, co niedopuszczalne, bo od razu kojarzą mi się czasy, kiedy eugenikę wykorzystano do mordowania jednego z narodów

– Zastrzegam, że ja nikogo nie potępiam za światopogląd, ale mam swoje stanowisko ws aborcji eugenicznej, w której TK się wielokrotnie wypowiadał. Moment poczęcia człowieka, nie urodzenia. Uważam, że aborcja eugeniczna jest czymś, co niedopuszczalne, bo od razu kojarzą mi się czasy, kiedy eugenikę wykorzystano do mordowania jednego z narodów – mówił Michał Wójcik w Kropce nad I.

– U państwa w stacji pojawiają się często dokumenty pokazujące dzieci z rodzoną łamliwością kości. To jest jedna z wad, przy której niektórzy lekarze dają wskazanie do aborcji – mówił Wójcik.

Szumowski o rekomendacji ws. wyborów: Jak przekażę ją premierowi, to państw o tym poinformuję. To koniec tego tygodnia, początek przyszłego. Myślę, że koniec tego tygodnia

Jak przekażę tę rekomendację [w sprawie wyborów 10 maja] premierowi, to państwa o tym poinformuję oczywiście – stwierdził Łukasz Szumowski w rozmowie z Justyną Pochanke w „Faktach po faktach” TVN24.

Niezwłocznie to jest, jak tylko dam premierowi, to tego samego dnia ją państwu przedstawię. To koniec tego tygodnia, początek przyszłego. Myślę, że koniec tego tygodnia – mówił dalej.

Szumowski: Niestety będziemy z tą epidemią i z tym wirusem żyć przez co najmniej rok, półtora roku, może dłużej. Dopóki nie będziemy mieli szczepionki

Na pewno nie będzie to gwałtowny krok, to raz. Dwa – będziemy te kroki rozkładali na naprawdę drobne kroczki, powiedziałbym tak. Natomiast takie, które również w pewnym reżimie sanitarnym musimy podejmować. Bo mamy też taką sytuację, że Polacy już bardzo długo będąc w takiej izolacji, w kwarantannie nauczyli się, że to nie jest sytuacja jakaś niezrozumiała. Wiemy już, jak postępować, jak zachowywać się. To wręcz wchodzi w nawyki. Coraz częściej widzę, że ludzie witając się, kłaniają się, a nie podają sobie rąk. Myślę, że to też jest dobre, że mieliśmy czas na to, żeby trochę nauczyć się z wirusem, z epidemią, bo tak, jak powiedziałem, niestety będziemy z tą epidemią i z tym wirusem żyć przez co najmniej rok, półtora roku, może dłużej. Dopóki nie będziemy mieli szczepionki – stwierdził Łukasz Szumowski w rozmowie z Justyną Pochanke w „Faktach po faktach” TVN24.

Gawryluk: Dlaczego pani nazwisko nie pada jako wspólnego kandydata koalicyjnego, tylko Kosiniaka-Kamysza? Kidawa-Błońska: Dlatego, że jestem kobietą. To naturalne, że panowie nie widzą kobiety w tym miejscu

Pani marszałek, kiedy pojawiają się te pomysły, to dlaczego pani nazwisko nie pada jako tego wspólnego kandydata koalicyjnego, tylko pada nazwisko Władysława Kosiniaka-Kamysza? – pytała Dorota Gawryluk Małgorzatę Kidawę-Błońską w programie „Gość Wydarzeń” Polsat News.

Wie pani, dlatego że jestem kobietą. To jest naturalne, że panowie nie widzą kobiety w tym miejscu. Prowadzą własną politykę. Ja w taką zabawę się nie bawię – odparła wicemarszałek.

Szumowski o odmrażaniu gospodarki: To musi być zrobione w sposób etapowy. Musimy między kolejnymi etapami mieć możliwość oceny sytuacji, jak szybko czy jak wolno te etapy będą następowały

To będziemy jutro komunikowali [co jutro zostanie odmrożone]. Premier będzie komunikował cały plan, jak będzie to postępowało. To oczywiście musi być zrobione w sposób etapowy. Musimy między kolejnymi etapami mieć możliwość oceny sytuacji, jak szybko czy jak wolno te etapy będą następowały. To musimy oceniać z punktu widzenia ilości chorych, wzrastających, bo będą wzrastały liczby zachorowań. W związku z tym te konkrety oczywiście jutro będziemy przedstawiali – stwierdził Łukasz Szumowski w rozmowie z Justyną Pochanke w „Faktach po faktach” TVN24.

Na pewno trochę oddechu dla nas wszystkich w tym pewnym poluzowaniu będzie, ale pamiętajcie państwo, że to nasz etap epidemii jeszcze stosunkowo wczesny, więc tutaj z jednej strony mamy zagrożenie epidemiczne, z drugiej strony mamy zagrożenie, o którym zresztą dzisiaj u państwa na antenie była mowa o tym, że gospodarka ma wpływ również na zdrowie ludzi i im gorzej dzieje się w gospodarce, tym większe ryzyko dla pacjentów również – mówił dalej minister zdrowia.

Kidawa-Błońska: Jestem za głosowaniem korespondencyjnym, ale dobrze przygotowanym

Ja jestem za głosowaniem korespondencyjnym, ale dobrze przygotowanym. Tak, żebyśmy wiedzieli jak te wybory będą się odbywały, żebyśmy wiedzieli kto będzie te wybory przeprowadzał. W tej chwili PKW tak naprawdę została pozbawiona możliwości przeprowadzania wyborów – mówiła Małgorzata Kidawa-Błońska w rozmowie z Dorotą Gawryluk w programie „Gość Wydarzeń” Polsat News.

Kidawa-Błońska: Wierzę, że premier wreszcie podejmie męską decyzję, ogłosi stan klęski żywiołowej

Na razie nie wiemy czy wybory będą w maju i ja chciałabym, żeby Polacy, moi wyborcy, wzięli udział w pełni demokratycznych, bezpiecznych wyborach. Wszystko przed nami. Wierzę, i mówię to codziennie, nie wiemy co będzie jutro czy pojutrze, ale że premier wreszcie podejmie męską decyzję, ogłosi stan klęski żywiołowej i powie po prostu w jakiej jesteśmy sytuacji – mówiła Małgorzata Kidawa-Błońska w rozmowie z Dorotą Gawryluk w programie „Gość Wydarzeń” Polsat News.

Kidawa-Błońska: Musiałam powiedzieć, że nie ma kampanii, bo przecież nie mogę jeździć, nie mogę się spotykać z Polakami. Nie można fikcji nazywać normalnością. Ja chcę normalnych, prawdziwych wyborów

Chciałabym, żeby wybory były normalne i wszyscy chcą, i Polacy bardzo na te wybory oczekują. Ale jest coś takiego jak odpowiedzialność. Ale mówię, wszystko przed nami. Wierzę, że te wybory będą, że odbędą się normalne wybory w naszym kraju. Natomiast naprawdę musiałam powiedzieć, że nie ma kampanii, bo przecież nie mogę jeździć, nie mogę się spotykać z Polakami. Nasze życie zostało ograniczone do siedzenia w domy czy pobytu w Sejmie, więc to jest po prostu fikcja. Nie można fikcji nazywać normalnością. Ja chcę normalnych, prawdziwych wyborów – mówiła Małgorzata Kidawa-Błońska w rozmowie z Dorotą Gawryluk w programie „Gość Wydarzeń” Polsat News.

Gowin: Jeżeli stan zamrożenia gospodarki będzie kontynuowany, to za kilka tygodni nie będzie z czego finansować szpitali, w których leczymy chorych na koronawirusa, wypłatę emerytur czy wynagrodzeń

Od kilku tygodni mówiłem o potrzebie jak najszybszego uruchomienia drugiego etapu walki z epidemią. Drugi etap nie może polegać jak do tej pory już tylko na izolowaniu Polaków, chronieniu grup najbardziej narażonych na chorobę, ale musi polegać także na wyprowadzeniu polskiej gospodarki ze stanu hibernacji. Dzisiaj jako społeczeństwo straciliśmy miliard złotych, jutro też stracimy miliard i przez kolejne dni. Jeżeli stan zamrożenia gospodarki będzie kontynuowany, to za kilka tygodni nie będzie z czego finansować szpitali, w których leczymy chorych na koronawirusa, wypłatę emerytur czy wynagrodzeń” – mówił w rozmowie z Piotrem Witwickim w „Wydarzeniach i opiniach” w Polsat News szef Porozumienia Jarosław Gowin.