Kto wie, może przed nami też piękne lata dwudzieste? Życzę tego wszystkim bez wyjątku. Uśmiechnij się, Jarosławie, o północy – wzniosę wtedy toast też za twoje zdrowie. PS. Po raporcie Anodiny przerwałem urlop natychmiast, chociaż też kocham narty😀.
— Donald Tusk (@donaldtusk) December 31, 2019
– Prezydent Andrzej Duda z rozczarowaniem przyjmuje reakcje strony rosyjskiej na przedstawione, w uzgodnieniu z nim, oświadczenie premiera Polski Mateusza Morawieckiego. Zarówno forma odpowiedzi na niskim poziomie dyplomatycznym jak i jej treść nie sprzyjają powadze dyskusji i nie pozwalają na jej rzeczowa kontynuację. Także komentarze z ostatnich godzin do opinii wyrażonych przez Ambasador USA w Warszawie Georgette Mosbacher, wskazują na rosnący poziom negatywnych emocji. Prezydent uważa, że czas przerwać tę drogę wymiany opinii, która w jego przekonaniu, prowadzi donikąd. Dlatego też nie należy spodziewać się w najbliższym czasie żadnych nowych oficjalnych wypowiedzi strony polskiej – przekazał 300POLITYCE szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.
– Prezydent w odpowiednim czasie i miejscu, to znaczy podczas styczniowych uroczystych obchodów 75 rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau odda hołd i przywoła właściwą pamięć o ludzkiej tragedii jaką przyniosła II wojna światowa. Prezydent uważa, że słowa prawdy ze strony najwyższych przedstawicieli państw powinny być wyrażane z szacunkiem i w sytuacjach dla tego właściwych. Powaga tematu, szacunek dla ofiar i troska o zachowanie prawdy o tamtych czasach nakazują zatem zamknąć dziś wymianę zdań w formie i stylu, w jakim była ona prowadzona w ostatnich tygodniach, pozostawiając prawo do obrony dobrego imienia Polski i Polaków – zaznaczył prezydencki minister.
– Jednocześnie prezydent wyraża podziękowanie wszystkim przedstawicielom państw oraz instytucji i organizacji polskich i zagranicznych, które w ostatnich dniach wsparły polski głos w obronie prawdy. Wsparcie to wskazuje, że przyjęta strategia naszej reakcji na kampanię kłamstwa, wypracowana po konsultacjach. w rezultacie decyzji prezydenta podjętych w końcu zeszłego tygodnia, była właściwa. W związku z nadchodzącym Nowym Rokiem, wyrażamy nadzieję i oczekiwanie, że rok 2020 – kolejny rok wielkich rocznic historycznych będzie obchodzony przez władze wszystkich państw tak, by sprzyjał on pojednaniu i prawdzie – dodał Szczerski.
Życzymy sobie, aby w Nowym Roku zostały przywołane to opamiętania te media, które służą oszustom, kłamią i przedstawiają fałszywy obraz polityki, kultury i gospodarki.
— Ryszard Terlecki (@RyszardTerlecki) December 31, 2019
Kancelaria Premiera podsumowuje w sieci rok 2019 – z tej okazji przygotowała specjalny spot z obrazkami z 2019 roku i fragmentem expose Mateusza Morawieckiego. Od rana w kanałach społecznościowych rządu publikowane są grafiki z hasłem #2019naPlus – przedstawiające sukcesy rządu w ostatnich 12 miesiącach.
– Politycznym symbolem 2019 roku będzie liczba 5. To w tym czasie rząd zrealizował piątkę Kaczyńskiego – pas startowy do sukcesu w dwóch wyborach z 2019 roku – do PE i parlamentarnych – mówi jeden z naszych rozmówców zbliżonych do KPRM.
– To rozszerzenie 500+ na każde dziecko, 13. emerytura, 0% PIT dla młodych, powszechna obniżka podatku PIT i połączenia autobusowe były znaczącym wsparciem dla potwierdzenia sprawczości i efektywności rządu Mateusza Morawieckiego i całego obozu Zjednoczonej Prawicy – zaznacza nasz rozmówca.
KPRM wymienia także inne sukcesy poszczególnych resortów, m.in. wprowadzanie eRecepty, zakupy wojskowe, wojska amerykańskie w Polsce, rozpoczęcie przekopu Mierzei Wiślanej czy otwarcie blisko 450 km nowych dróg ekspresowych.
– To będzie ciekawe starcie [w wyborach prezydenckich]. Chciałbym zaprosić teraz w ostatni dzień roku. Kilkanaście dni tego roku próbowałem zaprosić panią marszałek [Małgorzatę Kidawę-Błońską] do debaty. Do tej pory nie udało się to, więc mam nadzieję, że szybko, po nowym roku już w takiej atmosferze pozytywnej rywalizacji staniemy do debaty i chciałbym do tej debaty wezwać. Jestem zainteresowany wszystkimi kandydatami, żebyśmy stanęli do wspólnej debaty. Mówię o pani marszałek, ponieważ była kandydatką na premiera. Wtedy nie było okazji z nią podyskutować w debatach telewizyjnych. Była jedna, druga, trzecia, debaty radiowe, nie była w żadnej tej debacie. Nie udało mi się z nią podebatować jako szefowi konkurującej z nią partii, to mam nadzieję, że teraz z kandydatką na prezydenta do tej debaty dojdzie, dlatego będę do niej wzywał. Uważam że pierwszy temat, który trzeba podjąć, to służba zdrowia, bo tu jest potrzeb niezwykle dużo. Jest sprawa związana z bezpieczeństwem Polski, ona wychodzi nawet na pierwszy plan po tych oświadczeniach prezydenta Putina i jest wiele innych kwestii, które warto poruszyć – stwierdził Władysław Kosiniak-Kamysz w rozmowie z Piotrem Goćkiem w „Sygnałach dnia” PR1.
– My proponujemy jeszcze coś, co może zwiększyć naszą odpowiedź. Bo jest odpowiedź polityczna, rządu, polityków opozycji, wspólna dzisiaj, bardzo dobrze. Powinna być też wspólna odpowiedź obywateli, dlatego wczoraj zaproponowaliśmy list, który my wysłaliśmy z Piotrem Zgorzelskim, ale z innymi przedstawicielami naszego klubu do ambasadora Rosji tu, w Polsce i zachęcamy również państwa: wysyłajmy ten list, który jest na naszych stronach, portalach społecznościowych, albo swoje własne listy protestu do ambasad Rosji, do przedstawicielstw Federacji Rosyjskiej tu w Polsce, ambasady, konsulatu, ale również chciałbym się zwrócić do Polonii, do wspólnoty polskiej na wschodzie, do wszystkich naszych rodaków w różnych krajach, żeby do ambasad FR na terytoriach krajów, które zamieszkują, wysyłali takie listy potępiające te słowa, odkłamujące, broniące prawdy historycznej i roli Polski w II wojnie światowej – stwierdził Władysław Kosiniak-Kamysz w rozmowie z Piotrem Goćkiem w „Sygnałach dnia” PR1.
„Putin zaczął fałszować historię już kilka lat po dojściu do władzy. Przejął władzę w roku 2000. Rządzi 20 lat i po kilku latach zaczął używać również tej fałszywej historii jako sposobu na budowanie nacjonalizmu rosyjskiego. Tymczasem przez wiele lat wielu polskich polityków udawało, że tego nie słyszy i nie widzi. My zapraszaliśmy ministra spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej na naradę polskich ambasadorów w 2010. Ściskaliśmy się z Putinem na molo, wykonaliśmy różne przyjazne gesty, a trzeba było reagować znacznie wcześniej” – mówił w rozmowie z Janem Wróblem w Poranku Radia TOK FM europoseł PiS Adam Bielan.
– Odbieram to źle, ponieważ spodziewam się z jakim przesłaniem pan marszałek Grodzki udaje się do Brukseli i będzie to niestety kontynuacja tej polityki, którą opozycja prowadziła przez ostatnie cztery lata, czyli polityka donoszenia na Polskę do instytucji europejskich – mówił Jacek Sasin w rozmowie z Beatą Michniewicz w „Salonie politycznym” radiowej Trójki.
– Też wczoraj zabierałem głos w tej sprawie [słów Władimira Putina]. Mieliśmy konferencję. Powiem o naszym pomyśle za chwilę, ale najpierw do tego oświadczenia premiera, pod którym jak najbardziej mogę się podpisać. Jest ono z punktu widzenia informacji, wiedzy historycznej bardzo dobrze przygotowane, ale też bardzo moim zdaniem trafnie odwołujące się do strat narodu rosyjskiego wynikających z działalności komunistów w Rosji, Stalina, wszystkich barbarzyńskich rzeczy, które się tam działy, milionów ofiar obywateli rosyjskich czy ówczesnego Związku Radzieckiego, więc jest to odpowiedź, pod którą myślę, że każdy dzisiaj może się podpisać i dobrze, że jest ze strony premiera – stwierdził Władysław Kosiniak-Kamysz w rozmowie z Piotrem Goćkiem w „Sygnałach dnia” PR1.
„Stanowisko Pałacu Prezydenckiego i pana prezydenta jest słuszne. Nie w każdej sprawie musimy wypowiadać się z najwyższego poziomu, czyli z poziomu prezydenta. Wyższego przedstawiciela RP nie ma. Próba sprowokowania prezydenta jest jakoś przez Władimira Putina, przez kremlowską propagandę próbą wtłoczenia nas w dyskusję na najwyższym poziomie. Odpowiedź premiera, bardzo dobrze przyjęta na świecie, jest adekwatna” – mówił w rozmowie z Michałem Rachoniem w TVP Info wiceminister Marcin Przydacz.
„Myślę, że my wygrywamy to starcie informacyjnie, na poziomie serc i rozumów zwykłych ludzi. Zwykli ludzie na całym globie reagują w adekwatny sposób. Po prostu pukają się trochę w głowę” – mówił w rozmowie z Michałem Rachoniem w TVP Info wiceminister Marcin Przydacz.
– Rekompensata finansowa wyrównująca wzrost cen [prądu] do tego poziomu, który jest poziomem tegorocznym. Tak jak zapowiedziałem i tak jak zapowiedział rząd, pan premier Morawiecki. Jest decyzja, że taki system rekompensat będzie wprowadzony. To jest projekt ustawy. Dla rodzin, dla gospodarstw domowych, tak jak od początku zapowiadaliśmy – mówił Jacek Sasin w rozmowie z Beatą Michniewicz w „Salonie politycznym” radiowej Trójki.