– Coś się kończy, więc coś się zaczyna. Chcę z Wami o tym porozmawiać. Spotkajmy się w Gdańsku w niedzielę, 8 grudnia – napisał Szymon Hołownia na Facebooku, zapowiadając niedzielne spotkanie w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Można przypuszczać, że wtedy ogłosi swój start w wyborach na prezydenta Polski.
– Jestem przeświadczony, że wygłosiłem takie wystąpienie, jakie w tamtym momencie powinien wygłosić prezydent, który musi uważnie patrzeć na scenę polityczną i dostrzegać problemy, które przekładają się na coś, co nazywamy życiem publicznym. Tak właśnie chciałem, żeby to wystąpienie wybrzmiało. Natomiast, kiedy przyjdzie czas kampanii, wtedy będą ogłaszane decyzje. Dzisiaj wykonuję swoje zadania, w tej chwili tutaj w Wielkiej Brytanii, cieszę się, że z pożytkiem dla Polski wzmacnia się bezpieczeństwo naszego kraju. Mam z tego powody do satysfakcji i mam nadzieję, że i moi rodacy docenią te zadania, które choćby w tych dniach wykonywaliśmy – mówił prezydent Andrzej Duda w Gościu Wiadomości.
– Ja szanuję wszelkie osoby określane jako potencjalni kontrkandydaci, przypomnę, że kiedyś podśmiechiwano się ze mnie, kiedy ogłoszono, że jestem kandydatem w wyborach prezydenckich. Czas pokazał swoje. Dziś sprawuję ten neizwykle zaszczytny urząd starając się działać jak najlepiej dla kraju i dla naszych obywateli, w związku z tym każdy kandydat jest godny szacunku. Mam takie podejście i takie będę prezentował. Ja robię swoje. Zawsze tak do sprawy podchodzę: mam swoje zadania, mam swój punkt widzenia i swoje zapatrywania na polskie prawy i tak je realizuje, zgodnie ze swoimi najlepszymi intencjami i umiejętnościami, wszystkimi siłami jakie jestem w stanie w to włożyć – mówił prezydent Andrzej Duda w Gościu Wiadomości.
– Dzisiaj słyszę, że jest zbieranie podpisów pod wnioskiem do Trybunału Stanu. To też jest pytanie. Jeżeli spojrzymy na przepis konstytucji, to on mówi o ew. działaniach podjętych w związku z pełnioną funkcją. To też jest pytanie czy to należy uznawać – mówił Michał Wójcik w rozmowie z Moniką Olejnik w „Kropce nad i” TVN24.
– Jest ułomność całego systemu, bo powinien ustawodawca przewidzieć taką sytuację. Nie ma takiej sytuacji. Jest kadencja w konstytucji – mówił Michał Wójcik w rozmowie z Moniką Olejnik w „Kropce nad i” TVN24.
– Uważam, że to jest błąd pana prezesa, ponieważ trzeba pamiętać jaką funkcję się pełni. To jest jeden z najważniejszych organów w państwie i chodzi tutaj o interes państwa – mówił Michał Wójcik w rozmowie z Moniką Olejnik w „Kropce nad i” TVN24.
– To [zwolnienie Jakuba Banasia] mogło być też odebrane bardzo osobiście. Pełna zgoda – mówiła Beata Kempa w rozmowie z Dorotą Gawryluk w programie „Gość Wydarzeń” Polsat News.
– Jednak mimo wszystko sytuacja jest bardzo poważna i uważam, że w tym przypadku, jeszcze raz powtarzam, każdy kto pełni funkcję publiczną, też jest kwestia, że może być narażony na wszystkie zarzuty, po to, żeby była chęć usunięcia. Tylko, że jeżeli w tej chwili sprawa od organu trafia do organu, czyli nie jest to jakieś pomówienie czy kwestia doniesień, jeżeli organy zgłaszają do organów, to muszą mieć jakieś podstawy – dodała.
– Oczywiście był pełen poziom zaufania i umiejętności, Ja znałam też pana prezesa Banasia wcześniej. Przecież pracowaliśmy też wspólnie w rządzie w latach 2006-2007 i znałam go od bardzo dobrej strony. Również mnie to zaskoczyło bardzo mocno. Sytuacja jest na pewno sytuacją trudną, patową – mówiła Beata Kempa w rozmowie z Dorotą Gawryluk w programie „Gość Wydarzeń” Polsat News.
– Ten szczyt to jest sukcesu Sojuszu Północnoatlantyckiego, jego rezultaty są sukcesem Sojuszu Północnoatlantyckiego, natomiast jeżeli chodzi o nasze sprawy, o polskie sprawy w Sojuszu Północnoatlantyckim, bezpieczeństwo naszej części Europy, to śmiało można powiedzieć, że szczyt ten jest także i zwycięstwem Polski – mówił prezydent Andrzej Duda po zakończeniu spotkania przywódców państw NATO.
– Jakie przede wszystkim są te rezultaty. No przede wszystkim rezultat jest taki, że wszystkie te czarne przewidywania dotyczące kryzysu głębokiego w Sojuszu Północnoatlantyckim, rozpadu Sojuszu Północnoatlantyckiego czy wyjścia jakichś państw z Sojuszu Północnoatlantyckiego okazały się, rzecz jasna, nieprawdziwe – dodał prezydent.
Podczas Konwentu Seniorów ustaliliśmy, że na najbliższym posiedzeniu sejmowej komisji ds. służb specjalnych min. Mariusz #Kamiński złoży wyjaśnienia dot. działania służb w sprawie Mariana #Banasia. Potem decyzja co do informacji na posiedzeniu Sejmu.#AferaBanasia
— Borys Budka (@bbudka) December 4, 2019
Pierwsze posiedzenie Sejmu w 2020 roku odbędzie się 8-9 stycznia, a kolejne – 29-30 stycznia – wynika z kalendarza posiedzeń Sejmu, który widziała POLITYKA.
Począwszy od lutego, posiedzenia będą odbywać się raz w miesiącu (chyba, że zostanie zwołany dodatkowy Sejm). Dopiero w czerwcu odbędą się dwa posiedzenia: 17-18 i 24-25.
W lipcu także odbędą się dwa posiedzenia, a na 6 sierpnia zaplanowane jest Zgromadzenie Narodowe w celu złożenia przysięgi przez nowo wybranego prezydenta.
Potwierdzają się informacje 300POLITYKI – drugie posiedzenie Sejmu tej kadencji zostało zwołane na 12, 19 i 20 grudnia. W pierwszym dniu obrad – według wstępnego harmonogramu – posłowie zajmą się m.in. projektem ustawy ponownie zawieszającym stosowanie podatku od sprzedaży detalicznej. I czytanie odbędzie się o 10:00. W planie na ten dzień są także zmiany w regulaminie Sejmu (chodzi o wybór nowej PKW) czy II czytanie projektu dot. tzw. małego ZUS-u plus.
19 grudnia Sejm zajmie się m.in. zmianami w Kodeksie postępowania cywilnego, a na 10:50 zaplanowano spotkanie opłatkowe. Z kolei dzień później, 20 grudnia rano, w bloku między 9:00 a 10:30, zajmie się także poprawkami do ustaw o Funduszu Solidarnościowym (chodzi o finansowanie 13. emerytury), a także podniesieniem akcyzy na używki oraz wyborem kolejnego sędziego TK – w miejsce Małgorzaty Pyziak-Szafnickiej, której kadencja upływa 5 stycznia.