– Jeżeli ktoś mógłby dzisiaj w Polsce wezwać Mariana Banasia, prezesa NIK, do dymisji, to powinna robić to osoba posiadająca najbardziej trwały i największy mandat społeczny, bo wynikający z wyboru bezpośredniego, ponad 8,5 mln osób zaufało prezydentowi. Oczekuje wezwania i poważnego traktowania tej sprawy – mówiła Władysław Kosiniak-Kamysz w rozmowie z Dorotą Gawryluk w programie „Gość Wydarzeń” Polsat News.
– Nie kolaboruje się z osobami, które łamią prawo. Tymczasem jeżeli ktoś tutaj udaje, że Banaś jest zły, ale z drugiej strony prosi, żeby Banaś przedłożył kandydatów na zastępców, to przepraszam bardzo, to jest szczyt hipokryzji – mówił Borys Budka w rozmowie z Moniką Olejnik w „Kropce nad i” TVN24.
– Przede wszystkim to jest kompromitacja pana premiera, bo przypomnę, że w zeszły weekend mówił, że zapozna się z tym raportem. Jak widać tę szybką lekcję czytania przeszedł dopiero kiedy Jarosław Kaczyński i Mariusz Kamiński zaprosili pana Banasia na rozmowę ostatniej szansy. Dopiero po tej rozmowie pan premier zabrał głos – mówił Borys Budka w rozmowie z Moniką Olejnik w „Kropce nad i” TVN24.
– Ja akurat nie głosowałem za panem prezesem Marianem Banasiem. Nie brałem udziału w tym głosowaniu i uczyniłem to w sposób świadomy. Miałem wątpliwości. Ale chciałem powiedzieć, że prawie 300 parlamentarzystów PiS w mojej ocenie może czuć no ogromny dyskomfort, ponieważ w dobrej wierze głosowali na kandydata, który wydawał się wręcz idealny – mówił Jan Maria Jackowski w rozmowie z Moniką Olejnik w „Kropce nad i” TVN24.
– Wszystko przed nami. Myślę, że jeszcze przed świętami będę chciał zaprezentować kilka ważnych rzeczy. Jesteśmy już do tego przygotowani – mówiła Władysław Kosiniak-Kamysz w rozmowie z Dorotą Gawryluk w programie „Gość Wydarzeń” Polsat News.
– Platforma wybrała chyba bardziej skręt w lewo i chyba to jest ta przestrzeń, w której dzisiaj Grzegorz Schetyna chce budować swoją formację polityczną, bo ja tam tej konserwatywnej kotwicy raczej nie widzę – mówiła Władysław Kosiniak-Kamysz w rozmowie z Dorotą Gawryluk w programie „Gość Wydarzeń” Polsat News.
– Jesteśmy osobnymi partiami politycznymi, które mogą współpracować, np. współpracujemy w Senacie. Udało się to porozumienie osiągnąć, ale nie jesteśmy w żaden sposób zobowiązani wobec siebie. Nie jesteśmy dzisiaj w koalicji rządzącej. Każda ma swoją podmiotowość – mówiła Władysław Kosiniak-Kamysz w rozmowie z Dorotą Gawryluk w programie „Gość Wydarzeń” Polsat News.
– Umiarkowane centrum już jest. To jest Koalicja Polska i jeżeli ktoś chce ją wesprzeć, bardzo serdecznie zapraszam – dodał lider PSL.
– Cieszę się bardzo jeżeli będzie wyrównana rywalizacja. Gra fair play. To tylko dobrze dla Polaków jeżeli będą mieli ciekawy wybór, spośród różnych kandydatur, opcji politycznych, ale też kandydata, rozumiem spoza polityki – mówiła Władysław Kosiniak-Kamysz w rozmowie z Dorotą Gawryluk w programie „Gość Wydarzeń” Polsat News.
– Przed chwilą usłyszeliśmy o kuriozalnej uchwale Rady Ministrów dot. kwestii związanej z wymiarem sprawiedliwości. Otóż należy podkreślić, że całkowitą odpowiedzialność za ten chaos i to, co dzieje się w wymiarze sprawiedliwości, ponosi obecna większość parlamentarna, czyli PiS z jego przystawkami. Przypomnę, że to PiS Doprowadził do tego, że w TK mamy trzech sędziów dublerów. Że to PiS odpowiada za całkowite upolitycznienie KRS. To PiS doprowadził do tego, że nie mamy niezależnej prokuratury, a struktury całkowicie podległe politykowi, ministrowi sprawiedliwości. Przypomnę, że to na skutek zmian, które forsował minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro i MS, mamy do czynienia z niekonstytucyjnym składem KRS, z niekonstytucyjnymi przepisami dot. postępowania dyscyplinarnego w SN i mamy do czynienia z sytuacja, w której nawet kilkuset sędziów w Polsce może być wybranych wbrew polskiej Konstytucji i wbrew prawu europejskiemu. Próba obciążania polskich sędziów sytuacją, do której doprowadził ten rząd i ta większość, jest całkowitą hipokryzją i obłudą, bo przypomnę, że to PiS wycofywał się rakiem z antyeuropejskich i niekonstytucyjnych zmian dot. SN. Przypomnę, ze to PiS wbrew Konstytucji wybrał do KRS 15 sędziów, nominatów obecnej władzy. Przypomnę, że to PiS doprowadził do tego, że sposób wyboru części sędziów TK jest sprzeczny z prawomocnymi orzeczeniami tego trybunału. Chcę jeszcze raz podkreślić, że zgodnie z orzeczeniem TSUE polscy sędziowie mają nie tylko prawo, ale przede wszystkim obowiązek do tego, by badać czy wyroki w Polsce wydawane są przez osoby, które są niezawisłe i zostały wybrane w konstytucyjnej procedurze – stwierdził Borys Budka na briefingu w Sejmie.
– Jeżeli teraz ten rząd podejmuje tego typu uchwały, to tylko udowadnia, że nie rozumie czym jest prawo europejskie, czym jest orzeczenie TSUE i niestety idzie na zwarcie z organami UE i przede wszystkim narusza polską konstytucję, która w art. 173 gwarantuje odrębność władzy sądowniczej od władzy wykonawczej i ustawodawczej – mówił dalej szef klubu PO-KO.
🔴 #PILNE | Marszałek Senatu po zasięgnięciu opinii Prezydium Senatu oraz Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich powołał Pana Piotra Świąteckiego na stanowisko Szefa Kancelarii Senatu. 🇵🇱🇪🇺
Gratulacje, Panie Ministrze! 👏 pic.twitter.com/Qsn29sfNTS
— Senat RP 🇵🇱 (@PolskiSenat) December 3, 2019
– Państwo prawa to niezależne sądy. To niezawiśli sędziowie, którzy podlegają tylko ustawom i Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Podważanie statusu sędziów i prawomocności wydawanych przez nich orzeczeń uderza w konstytucyjne podstawy państwa prawa. Prowadzi do chaosu prawnego w Polsce. Budzi wśród Polaków niepokój co do ważności wyroków sądów, które w każdym roku rozstrzygają kilkanaście milionów spraw – poinformowało Centrum Informacyjne Rządu w komunikacie, informując o przyjęciu przez rząd stanowiska w sprawie sytuacji w wymiarze sprawiedliwości przedłożone przez ministra sprawiedliwości.
„Dlatego Rada Ministrów wyraża zaniepokojenie postępowaniem tych sędziów, którzy poprzez swoje publiczne wypowiedzi i działania kwestionują status innych sędziów, manipulując w ten sposób wydanym 19 listopada br. wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Kierowanie przez jednych sędziów pod adresem drugich apeli o wstrzymanie się od orzekania jest działaniem bezprecedensowym, które godzi w niezawisłość sędziowską i podważa zaufanie do wymiaru sprawiedliwości. Z brzmienia art. 179 Konstytucji RP wprost wynika, że akt powołania na stanowisko sędziego nie podlega kontroli sądowej. Analogiczne wnioski wypływają z wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Rada Ministrów stoi na stanowisku, że podstawą konstytucyjnego porządku w Polsce jest i musi być niezależne sądownictwo oparte na niezawisłych sędziach. Zaprzeczeniem sędziowskiej niezawisłości jest podejmowanie przez nich działań podważających konstytucyjny porządek i wpisujących się w kontekst politycznych sporów.
Dbałość o zaufanie do wymiaru sprawiedliwości w postaci przyjęcia postawy apolityczności wyrażonej w art. 178 ust. 3 Konstytucji RP jest jednym z najważniejszych obowiązków osób sprawujących urząd sędziego. Rada Ministrów z niepokojem przyjmuje niektóre zdarzenia, do których doszło podczas organizowanych przez samych sędziów w ostatnich dniach wiecach, w szczególności dopuszczenie do formułowania podczas nich postulatów o charakterze politycznym czy też nie licującymi ze standardami języka debaty publicznej niecenzuralnymi sformułowaniami.
Sądy muszą być niezawisłe, uczciwe, bezstronne i cieszyć się niekwestionowanym autorytetem. Polacy zaś muszą odzyskać wiarę, że do sądów idzie się po sprawiedliwość i nie czeka się na nią latami. Dlatego intencją rządu jest kontynuowanie reform, które mają usprawnić funkcjonowanie sądów i służyć odbudowie zaufania do nich, gwarantując sędziom faktyczną niezależność od korporacyjnych nacisków ich własnego środowiska, a także od politycznych presji”
– Przedstawiam Państwu kandydatkę na urząd Ministra Sportu. Utytułowana szpadzistka, silna i zdecydowana kobieta sukcesu, błyskotliwa rozmówczyni. Można śmiało zaryzykować stwierdzenie, że Danuta Dmowska-Andrzejuk jak mało kto ma złote ręce do sportu. I oby tak pozostało! Cieszę się, że będziemy mogli współpracować w ramach Rady Ministrów – poinformował premier Mateusz Morawiecki w social media.