Live

Dworczyk o tzw. aferze podkarpackiej: Aktywność mecenasa Giertycha nie jest niczym nowym przy głośnych, medialnych sprawach

Aktywność pana mecenasa Giertycha nie jest niczym nowym przy głośnych, medialnych sprawach. Teraz jeszcze trudno uciec od takiego komentarza czy takiej refleksji, że w kontkeście pojawiających się informacji o starcie pana mecenas w zbliżających się wyborach, ten wymiar medialny może być szczególnie istotny – mówił Michał Dworczyk w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w programie „Wydarzenia i Opinie” Polsat News.

Zwracam uwagę, że przy tego rodzaju głośnych, medialnych sprawach pan mecenas Giertych się pojawia, a kontekst wyborczy jest bez wątpienia istotny – dodał Dworczyk.
Dworczyk:

Dworczyk o liście osób towarzyszącym w lotach VIP-ów: Informacja jest rozproszona. Przygotowanie tego wykazu byłoby bardzo pracochłonne

Informacje są, tak jak powiedziałem, nie wszystkie, bo ta informacja jest rozproszona i to jest jeden z powodów, dla których w przygotowywanej ustawie będzie opisany precyzyjnie rejestr lotów, który będzie prowadziła KPRM. W tej chwili przygotowanie tego wykazu byłoby bardzo pracochłonne. Jeśli się zwracają obywatele w ramach dostępu do informacji publicznej czy w ramach interpelacji poselskiej parlamentarzyści, to oczywiście te wszystkie informacje, które można podać będą podawane – mówił Michał Dworczyk w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w programie „Wydarzenia i Opinie” Polsat News.

Kamiński: Jeżeli ktoś w sposób świadomy obraża uczucia religijne innych osób, dopuszcza się profanacji, musi liczyć się z reakcją państwa. Jeśli ktoś gloryfikuje faszyzm, musi się liczyć z kontrofensywą państwa

Każdy ma prawo głosić swoje poglądy, swój światopogląd. Możemy ze sobą polemizować, ale w sposób cywilizowany. Nie może być przemocy, zastraszania kogokolwiek. Służby państwowe muszą nad tym czuwać” – mówił w rozmowie z Danutą Holecką w „Gościu Wiadomości” w TVP Info minister Mariusz Kamiński.

Jeżeli ktoś w sposób świadomy obraża uczucia religijne innych osób, dopuszcza się profanacji świętych dla wielu Polaków symboli, musi liczyć się z reakcją państwa. Jeśli ktoś głosi hasła gloryfikujące faszyzm czy komunizm, musi liczyć się z kontrofensywą państwa. Nie możemy tolerować tego typu haseł w przestrzeni publicznej. Nie ma przyzwolenia na antysemityzm głoszony publicznie, na rasizm. Państwo musi i będzie reagować” – dodawał.

Kamiński o powołaniu na szefa MSWiA: To ogromne zobowiązanie, wielka odpowiedzialność, ale jako koordynator służb przez ostatnie 4 lata zajmowałem się sprawami bezpieczeństwa państwa

To ogromne zobowiązanie, wielka odpowiedzialność, ale jako koordynator służb specjalnych przez ostatnie 4 lata zajmowałem się sprawami bezpieczeństwa państwa, dlatego też w sposób płynny będę mógł przyjąć dodatkowe obowiązki związane ze służbami MSWiA. Znam specyfikę pracy tych służb, bo tak naprawdę przez te 4 lata ostatnie lata współpracowaliśmy” – mówił w rozmowie z Danutą Holecką w „Gościu Wiadomości” w TVP Info minister Mariusz Kamiński.

Żukowska: Lewica będzie startowała we wspólnym bloku

Komitet wyborczy SLD został dzisiaj zarejestrowany. Pełnomocnikiem tego komitetu jest Marcelina Zawisza, jedna z liderek Lewicy Razem. Lewica będzie startowała we wspólnym bloku. Pierwszy raz się trak chyba zdarzy, żę nie będzie kontrlisty lewicowej w wyborach do parlamentu – stwierdziła Anna-Maria Żukowska w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w „Wydarzenia i opinie” Polsat News.

Żukowska pytana o kandydaturę Giertycha do Senatu: Znalazły się na pewno w dokumencie pt. „protokół rozbieżności”

Znalazły się na pewno w dokumencie pt. „protokół rozbieżności”. Jest problem zdecydowanie z Romanem Giertychem. Jednak zakładał Młodzież Wszechpolską, która to rzuca teraz, obecnie kamieniami na ulicach w osoby uczestniczące w marszach równości. Jednak to on wpuścił tych ludzi jako pierwszy do Sejmu, dał im trybunę sejmową – stwierdziła Anna-Maria Żukowska w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w „Wydarzenia i opinie” Polsat News, pytany czy Roman Girtych mógł być wspólnym kandydatem PO i SLD do Senatu.

Żukowska o rozmowach opozycji ws. Senatu: rozmowy trwały dzisiaj ponad dwie godziny. Myślę, że były w dobrej atmosferze. Założenie jest takie, że jednak do końca tego tygodnia powinniśmy podjąć jakąś decyzję

Nie będziemy negocjować za pośrednictwem mediów. Szanujemy się nawzajem. Także rozmowy trwały dzisiaj ponad dwie godziny. Myślę, że były w dobrej atmosferze. Spodziewam się że będą kontynuowane. Założenie jest takie, że jednak do końca tego tygodnia powinniśmy podjąć jakąś decyzję czy rzeczywiście to robimy – stwierdziła Anna-Maria Żukowska w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w „Wydarzenia i opinie” Polsat News.

Mucha o rozmowach opozycji ws. Senatu: Dogadamy się

Dogadamy się [opozycja ws. Senatu]. Proszę się nie przejmować. Większość tych okręgów to są już myślę ostatnie przygotowania, ostatnie negocjacje. Mogę powiedzieć o naszym regionie. Jest sześć okręgów wyborczych, a właściwie co do jednego z nich jeszcze czekam na ostateczne potwierdzenie, ale wszystko wskazuje na to, że ono też dość szybko będzie. Również w pozostałych regionach w Polsce wiem, że te prace są zaawansowane. Być jeszcze są jakieś miejsce, gdzie ostateczne negocjacje trwają – stwierdziła Joanna Mucha w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w „Wydarzenia i opinie” Polsat News.

Napieralski: Oczywiście, że Wiosna i Razem tracą podmiotowość i tożsamość

Oczywiście, że Wiosna i Razem tracą podmiotowość i tożsamość. Proszę zwrócić uwagę, że jeżeli byłaby to koalicja wyborcza, to jest ten próg 8%, gdyby tak było, gdyby to była Lewica, Lewica Razem, Zjednoczona Lewica, mniejsza o nazwę, to każda partia ma swoją podmiotowość – mówił Grzegorz Napieralski w rozmowie z Rochem Kowalskim w „Wywiadzie politycznym” TOK FM.

Napieralski: Przyjąłem propozycję startu do Sejmu. Rozmowa nie dotyczyła pierwszego, drugiego ani trzeciego miejsca

Dostałem propozycję startu z listy poselskiej do Sejmu i tę propozycję przyjąłem – mówił Grzegorz Napieralski w rozmowie z Rochem Kowalskim w „Wywiadzie politycznym” TOK FM.

Rozmowa, którą przeprowadziłem z władzami Platformy Obywatelskiej nie dotyczyła ani pierwszego, ani drugiego, ani trzeciego miejsca – dodał Napieralski.

Grabiec: Po rezygnacji prezydenta Ferenca, jedynka w Rzeszowie to Paweł Poncyljusz

Rozmawialiśmy na temat list do Sejmu [na zarządzie PO], list Koalicji Obywatelskiej, rekomendacji Platformy jeśli chodzi o te listy i również na temat toczących się rozmów nt. list do Senatu. Jeśli chodzi o listy do Sejmu, przewodniczący Grzegorz Schetyna zaproponował pewne zmiany zarządowi krajowemu. Jeśli chodzi o te miejsca, które już zostały ogłoszone po poprzednim posiedzeniu zarządu krajowego. I tak jeśli chodzi o zmiany, to przede wszystkim pozycja pierwsza jeśli chodzi o Rzeszów. Po rezygnacji prezydenta Ferenca jest rekomendacja aby pierwszą pozycję na tej liście objął Paweł Poncyljusz. Tak więc jedynka w Rzeszowie to Paweł Poncyljusz. Jeśli chodzi o dwójkę, to przewodniczący zarekomendował Jarosława Wałęsę, zgodnie ze wcześniejszymi deklaracjami. Jeśli chodzi o trójkę w Toruniu, kandydatką jest Iwona Hartwich i piątka w Szczecinie to Magdalena Filiks – stwierdził Jan Grabiec w rozmowie z dziennikarzami.

Grabiec: W poniedziałek Rada Krajowa PO, ale również ciała decyzyjne naszych partnerów koalicyjnych

Jesteśmy po uzgodnieniach z naszymi partnerami koalicyjnymi. W poniedziałek Rada Krajowa PO, ale również ciała decyzyjne naszych partnerów koalicyjnych. Czyli Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Partia Zieloni. Strategia jest jasna. Chcemy poznać oczekiwania lewicy, bo z PSL-em rozmawiamy już od bardzo wielu tygodni, z niezależnymi samorządowcami również. Więc tutaj jest daleko idąca gotowość współpracy. Są już pewne uzgodnienia czy typy. Wiemy gdzie są sytuacje kolizyjne i szukamy sposobu na ich rozwiązanie. Jeśli chodzi o lewicę, to lewica dopiero niedawno dołączyła. Zobaczymy jak pójdą dzisiejsze rozmowy – stwierdził Jan Grabiec w rozmowie z dziennikarzami. O poniedziałkowej Radzie Krajowej PO pisaliśmy w weekend na 300POLITYCE.