Live

Miller: Przesadne są opinie o utracie możliwości liderskich przez Schetynę

Ja uważam, że przesadne są opinie o utracie możliwości liderskich przez Grzegorza Schetynę. Na pytanie kto rozpoczął demontaż Koalicji Europejskiej, odpowiedź jest jedna. Polskie Stronnictwo Ludowe i pan Kosiniak-Kamysz – mówił Leszek Miller w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w programie „Wydarzenia i Opinie” Polsat News.

Fogiel: Trochę się dziwię Kukizowi. Idzie w mariaż było nie było z partią, która jest jednak symbolem tego z czym Kukiz zmiał walczyć

Trudno cały czas jeszcze mówić coś pewnego, bo nie wiemy jakie ostatecznie konstelacje się utworzą. Szczerze mówiąc trochę się dziwię Pawłowi Kukizowi, bo człowiek, który mówił że idzie do polityki żeby zerwać ze złymi praktykami dotychczasowymi, jest przeciwny partyjniactwu, takiemu najgorzej rozumianemu, idzie w mariaż było nie było z partią, która jest jednak symbolem tego z czym Kukiz zmiał walczyć. Nie bez przyczyny opowiedziało się ten dowcip, że kto wygra wybory? Przyszły koalicjant PSL-u – stwierdził Radosław Fogiel w rozmowie z Danutą Holecką w „Gościu Wiadomości” TVP Info.

Fogiel: Mamy plan kampanii już od dawna zaplanowany. Realizujemy go konsekwentnie

Myślę, że z punktu widzenia opozycji dobrze, że ten serial dobiega końca, tych wzajemnych umizgów. No i też trzymam kciuki za kampanię. Jeśli chodzi o PiS, to my mamy plan kampanii już od dawna zaplanowany. Realizujemy go konsekwentnie, rozmawiamy z Polakami, przedstawimy im program i liczymy na zaufanie na kolejne 4 lata – stwierdził Radosław Fogiel w rozmowie z Danutą Holecką w „Gościu Wiadomości” TVP Info.

Zandberg: Platforma jest sama. Platforma idzie osobno. Platforma nie potrafi się porozumieć z nikim, kogo nie potrafi zhegemonizować

Nam się udało porozumieć, nam się udało dogadać. Sytuacja jest taka, że dzisiaj na lewo od Platformy jest porozumienie, jest koalicja. Platforma jest sama. Platforma idzie osobno. Platforma nie potrafi się porozumieć z nikim, kogo nie potrafi zhegemonizować i podporządkować – mówił Adrian Zandberg w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w programie „Wydarzenia i Opinie” Polsat News.

Zandberg: Według wszystkich badań jedna lewicowa lista zdobędzie kilkanaście procent głosów

Według wszystkich badań jedna lewicowa lista, lista na lewo od Platformy Obywatelskiej, zdobędzie kilkanaście procent głosów. Jest to oczywiste dla każdego, kto umie czytać trendy – mówił Adrian Zandberg w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w programie „Wydarzenia i Opinie” Polsat News.

Zandberg: Gdyby dzisiaj na czele SLD stał Miller, to zbudowanie porozumienia nie byłoby możliwe. Czarzasty jest pragmatykiem

Gdyby dzisiaj na czele SLD stał Leszek Miller to myślę, że zbudowanie takiego porozumienia nie byłoby możliwe. To ze względu na bardzo fajne zalety Włodzimierza Czarzastego – mówił Adrian Zandberg w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w programie „Wydarzenia i Opinie” Polsat
News.

Czarzasty jest pragmatykiem. Niektórym może się to podobać, niektórym mniej. Jest człowiekiem o otwartej głowie – dodał lider Razem.

Miller: Jest w PE niepisana umowa, że nie popiera się przedstawicieli z tych krajów, które są poddane procedurze weryfikacji praworządności. To dotyczy także Polski

Jest w Parlamencie Europejskim niepisana umowa, że nie popiera się przedstawicieli tych rządów, z tych krajów, które są poddane procedurze weryfikacji praworządności. W związku z tym, to dotyczy także Polski – mówił Leszek Miller w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w programie „Wydarzenia i Opinie” Polsat News.

Miller: Oczywiście, że poprę koleżanki i kolegów z SLD

Oczywiście, że poprę koleżanki i kolegów z SLD. Tym bardziej, że pomagali mi w mojej kampanii wyborczej, więc mam dług wdzięczności – mówił Leszek Miller w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w programie „Wydarzenia i Opinie” Polsat News.

„Po takim głosowaniu nie mam dalej co robić w klubie, który zagłosował wbrew mojej rekomendacji”. Jerzy Jachnik sugeruje odejście z Kukiz’15

– Kompromitacja posłów Kukiz’15 w sprawie głosowania nad nowelizacją kodeksu postępowania karnego. 8 posłów Kukiz zagłosowało za procesem karnym prowadzonym pod nieobecność oskarżonego niewłaściwie zawiadomionego, za prekluzją dowodową i za powrotem kontroli prokuratorskiej, a nie sądowej umorzeń spraw. Będziemy mieli produkcję wyroków karnych, a nie dążenie sądu do ustalenia prawdy materialnej. Nie lepiej głosowali posłowie niezależni w tym adwokaci. Po takim głosowaniu nie mam dalej co robić w klubie, który zagłosował wbrew mojej rekomendacji – napisał poseł Kukiz’15 Jerzy Jachnik na Facebooku.

Schreiber o poprawce PO-KO do ustawy o tzw 500+ dla niepełnosprawnych: PJK podjął decyzję, żeby sprawę jeszcze przeanalizować

Pan prezes podjął decyzję, żeby sprawę jeszcze przeanalizować. Teraz projekt trafia do Senatu. Tyle. Zobaczymy czy to akurat w takim kształcie jest możliwe. To jest bardzo poważna zmiana, to wymaga dodatkowych analiz – mówił Łukasz Schreiber w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie. 

PiS rezygnuje ze zmiany Kodeksu wyborczego na tym posiedzeniu Sejmu

Zgłoszony przez PiS projekt zmiany Kodeksu wyborczego nie będzie głosowany na tym posiedzeniu Sejmu, choć partia rządząca jeszcze kilka dni temu planowała ekspresowe tempo prac. I czytanie odbyło się w środę wieczorem, a w czwartek – posiedzenie komisji, która wprowadziła poprawki. Po tym prace się zatrzymały, bo II czytanie nie zostało zaplanowane w harmonogramie.

Być może na przeszkodzie stanął regulamin Sejmu, który w art. 89 mówi iż pierwsze czytanie projektu zmian kodeksu lub projektu zmian przepisów wprowadzających kodeks może się odbyć nie wcześniej niż czternastego dnia od doręczenia posłom druku projektu.

Art. 87 mówi co prawda że to marszałek Sejmu rozstrzyga ostatecznie, czy projekt jest jednym z projektów ustaw kodeksowych, ale po podobnym procedowaniu zmian w Kodeksie karnym w ostatniej kampanii do PE – i powoływaniu się marszałka na ten artykuł – prezydent skierował nowelizację KK do TK, m.in. ze względu na wątpliwości co do procesu legislacyjnego.

Według PiS, projekt dotyczy uregulowań mających na celu wprowadzenie korekt w regulacjach dotyczących składów Sądu Najwyższego rozpoznających sprawy z zakresu prawa wyborczego. W praktyce chodzi o to, by o ważności wyborów, m.in. prezydenckich i do Sejmu, rozstrzygał Sąd Najwyższy w składzie całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.

Wiosna, SLD i Razem tworzą sojusz wyborczy – Lewicę. „To wielki krok dla polskiej lewicy, ale jeszcze większy dla polskiej demokracji”

Zrobiliśmy to. Udało się, daliśmy radę. Jesteśmy dzisiaj, żeby ogłosić historyczny, bardzo ważny moment dla polskiej demokracji. Stoją dzisiaj przedstawiciele i przedstawicielki trzech największych sił politycznych na lewicy – SLD, Partii Razem i Wiosny. Te trzy siły polityczne zdecydowały wczoraj podczas ważnego spotkania, że zrobimy ważny, wielki krok w kierunku wzmacniania polskiej demokracji. Podjęliśmy ważną decyzję, która rzutować będzie na to, jak będzie wyglądał Sejm już za 4 miesiące, kto w nim będzie reprezentował polskie społeczeństwo. Chcieliśmy i chcemy odrobić ważną lekcję demokracji, która nauczyła nas tego, że w Polsce lewica zawsze wygrywa wybory, kiedy jest zjednoczona. Tę dobrą wiadomość, żebyśmy wygrali przyszłe wybory jako zjednoczona lewica, dzisiaj chcielibyśmy przekazać. To wielki krok dla polskiej lewicy, ale jeszcze większy dla polskiej demokracji” – mówił na konferencji prasowej lider Wiosny Robert Biedroń.

Bardzo się cieszę, że zrobiliśmy krok na przód, który prowadzi nas do Sejmu, gdzie za kilka miesięcy będzie silna reprezentacja lewicy. Od dziś ruszamy z konkretnymi pracami, które przybliżają nas do tego celu. Jutro powołujemy wspólny sztab, od jutra rusza z pracami zespół, który dokona ostatnich uzgodnień programowych. Te programy już istnieją i są sobie bliskie, są spójne. Chcemy zbudować państwo dobrobytu, chcemy Polski, która jest demokratyczna i sprawiedliwa, która nikogo nie zostawia z tyłu” – tłumaczył Adrian Zandberg z Razem.

Dogadaliśmy się po to, żeby wygrać, bo chcemy wygrać z PiS-em, chcemy przedstawić lewicową wizję Polkom i Polakom. W przyszłym tygodniu zaprosimy do współpracy wszystkie lewicowe partie polityczne, które chcą z nami współpracować, wszystkie stowarzyszenia, organizacje kobiece, fundacje, ruchy miejskie. To nie jest tak, że mówię puste zdanie i zapraszam wszystkich. Do każdego dotrzemy, do każdego zadzwonię. Z każdym się umówię na kawę i poproszę o współpracę. Przed każdym się pokłonię, przed każdym – jak będzie potrzeba – przeproszę” – mówił szef SLD Włodzimierz Czarzasty.

SLD, Wiosna i Razem nie podjęły jeszcze decyzji, czy wystartują jako koalicja wyborcza, czy pod szyldem jednej partii.