– Jak wczoraj zobaczyłem ten sztab, to przepraszam, ale trochę pół żartem, pół serio powiem sztab smutasów, bo naprawdę to był smutny obraz. Brak energii, nie rozumiem tego kompletnie – mówił Piotr Müller w rozmowie z Danutą Holecką w programie „Gość Wiadomości” TVP Info.
– To jest bardzo zła informacja. Też pokazuje pewną hipokryzję przedstawicieli niektórych krajów europejskich, które mówią o standardach demokratycznych, które mówią, że należy dbać o suwerenność krajów – mówił Piotr Müller w rozmowie z Danutą Holecką w programie „Gość Wiadomości” TVP Info.
„Ten Trybunał [Konstytucyjny] przestał posługiwać się prawem, tylko uprawia politykę. 8 lat byłem I Prezesem Sądu Najwyższego. Nigdy mi się nie zdarzyło spotkać z ministrem sprawiedliwości, premierem, jakimś innym przedstawicielem organów władzy poza sytuacjami oficjalnymi. Kiedy byłem przewodniczącym KRS i jeden z moich zastępców zaczął się bardzo przyjaźnić z politykami, postawiłem sprawę ostro. Albo złożę rezygnację z przewodnictwa, albo on odejdzie ze stanowiska mojego zastępcy. Jego KRS zwolniła” – mówił w rozmowie z Moniką Olejnik w „Kropce nad i” w TVN24 prof. Adam Strzembosz.
– Grzegorz Schetyna codziennie ma inny program wyborczy, a właściwe pokazuje, że go nie ma. Gdy mają szeroką koalicję europejską, tak jak mieli do Parlamentu Europejskiego, nie dało się określić programu wyborczego. Teraz też jestem przekonany, że boi się składać konkretne deklaracje, bo nawet nie wie z kim wystartuje do Sejmu – mówił Piotr Müller w rozmowie z Danutą Holecką w programie „Gość Wiadomości” TVP Info.
„To są takie opowiadania, za którymi nie stoi żadna analiza prawnicza. Od ministra sprawiedliwość można oczekiwać, że będzie się posługiwał metodami, instrumentami, które używa prawnik, a nie historyk czy geograf. Opowiadanie w Polsce i poza Polską, nie tylko przez ministra sprawiedliwości, że się próbuje naprawić wymiar sprawiedliwości. On nie jest naprawiany, on jest psuty” – mówił w rozmowie z Moniką Olejnik w „Kropce nad i” w TVN24 prof. Adam Strzembosz.
„Nie chcę myśleć o tym, co się stanie, jeżeli Trybunał [Sprawiedliwości Unii Europejskiej] podzieli to stanowisko [rzecznika generalnego], a to wydaje mi się w najwyższym stopniu prawdopodobne, i powie, że wobec tego, że Krajowa Rada Sądownictwa nie spełnia wymogów, nie może być uznana za taką, która ze względu na swój skład, sposób wybierania, występować do prezydenta o powołanie sędziów, równie była pozbawiona swoich uprawnień w stosunku do Izby Dyscyplinarnej, jak do wszystkich sędziów, których prezydent powołał na ich wniosek” – mówił w rozmowie z Moniką Olejnik w „Kropce nad i” w TVN24 prof. Adam Strzembosz.
– Myślę, że to jest ciekawy pomysł. Myślę, że faktycznie jest sporo emocji. Wrzesień to jest dobry termin, można przez wakacje się przygotować, zastanowić nad formatem debaty. Ja oczywiście przyjmuję zaproszenie Rzecznika Praw Dziecka i jestem gotowy do takiej debaty – mówił Adam Bodnar w rozmowie z Piotrem Witwickim w programie „Wydarzenia i Opinie” Polsat News.
– To jest moja rola, żeby upominać się o prawa proceduralne w tego typu sytuacjach. W takich sprawach, w których, moim zdaniem, to całe zatrzymanie miało charakter dość pokazowy – mówił Adam Bodnar w rozmowie z Piotrem Witwickim w programie „Wydarzenia i Opinie” Polsat News.
– Ja nie jestem od tego, żeby analizować nastroje społeczne. My podejmujemy w biurze różnego rodzaju interwencje. Nie wszystkie dotyczą spraw tak głośnych i tak spektakularnych. Czasami nawet żałuję, że niektóre interwencje rzecznika nie są zauważane – dodał Bodnar.
Opinie i orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE #TSUE o Sądzie Najwyższym potwierdzają:
1. Upartyjnianie sądownictwa przez PiS łamie i Konstytucję RP, i prawo Unii.
2. Wolni obywatele mogą pokonać państwo partyjne.
3. Warto być w Unii! 🇵🇱🇪🇺— Grzegorz Schetyna (@SchetynadlaPO) June 27, 2019
– To zdumiewające, bo wydawałoby się, że I prezes SN w tego typu wypowiedzi będzie mówił w oparciu o orzeczenia, a nie opinie. Od tego są sędziowie i powinni znać moc opinii. Czymś innym jest kwestia orzeczenia sądowego. Jeżeli I prezes na podstawie opinii wygłasza kategoryczne osądy, to ja się takich sędziów boję. Uczciwie powiem – stwierdził Andrzej Dera w rozmowie z Piotrem Witwickim w programie „Wydarzenia i opinie” Polsat News, pytana o słowa Małgorzaty Gersdorf, iż właściwie można ignorować Izbę Dyscyplinarną, bo ona jest wprost wymieniona w opinii rzecznika generalnego TSUE.
– Jak my wprowadziliśmy przepisy które mówią, że sędziowie w KRS będą w ten sam sposób wybierani, to się wielkie larum podniosło. A przypomnę jeden bardzo ważny fakt, o którym już chyba część zapomniała, że dotychczasowy, ówczesny sposób wybierania sędziów został zakwestionowany i TK orzekł, że tamten wybór sędziów był wadliwie konstytucyjny, więc żyjemy w takich realiach – stwierdził Andrzej Dera w rozmowie z Piotrem Witwickim w programie „Wydarzenia i opinie” Polsat News.
– Gdyby mnie dzisiaj zapytał ktoś z opozycji, jakie powinny być główne elementy kampanii, to powiedziałbym tak: to, co robiła Polska do czasu Kaczyńskiego, to było inwestowanie w przyszłość, w kolejne pokolenia. To, co robi dziś PiS, to wydawanie tych pieniędzy, które mamy tu i teraz. To też ma swoje uzasadnienie, ale tak to jest. To jest taka doraźna polityka. Trzeba wrócić do tej polityki na rzecz przyszłości – mówił Aleksander Kwaśniewski w rozmowie z Karoliną Lewicką w „Wywiadzie politycznym” TOK FM.