– Zapraszam na kongres programowy Platformy 12-13 lipca. Wy [PiS] macie tydzień wcześniej. Nie macie cały czas programu – stwierdził Sławomir Neumann w „Kawie na ławę” TVN24.
– Nie mam upoważnienia, żeby mówić w imieniu całego klubu. Uważam że [Adam Bodnar] jest bardzo złym rzecznikiem. Uważam że dobrze byłoby gdyby był odwołany, ale jednak szanujemy 5-letnią kadencję. To tylko moja opinia – stwierdził Patryk Jaki w „Kawie na ławę” TVN24.
– Oświadczenie Bodnara przykrywa wielki sukces policji, o tym dziś nie mówimy, bo mówimy o kolejnym incydencie z udzialem RPO. Zabiera głos tam, gdzie inni nie zabierali, dosyć specyficznie sprawuje swój urząd, nawet na tle innych Ombudsmanów, zastępuje prokuratora. Masowo polska opinia publiczna jest atakowana przez rozmaite hałaśliwe mniejszości, myślę tu o znieważeniu uczuć religijnych, nie słyszałem tu Adama Bodnara, żeby zabierał głos. Natomiast słyszałem, gdy wielokrotnie składał zawiadomienia po marszach narodowców, to nie rola RPO tylko prokuratora. A to jego wystąpienie jest jakimś kuriozum. Policja działa na podstawie i w granicach prawa. Rejestrowanie służy temu, by chronić godność i prawa obywatelskie. W tak bulwersującej sprawie RPO zachował się kuriozalnie i jestem zwolennikiem, by odwołać rzecznika, zanim jeszcze ta kadencja się zakończy – mówił Tomasz Rzymkowski z Kukiz’15 w Woronicza 17.
– To osobisty sukces premiera Morawieckiego, bo on osobiście zadbał o to, że nie wpisano daty 2050 r. jako neutralności klimatycznej, co wiązałoby się z ogromnymi kosztami dla polskiego konsumenta i skokową podwyżką część energii i druga poprawka zgłoszona osobiście przez premiera o sprawiedliwości społecznej przy wprowadzaniu kolejnych celów polityki klimatycznej. To sprowadzi się do tego, że będziemy mogli teraz negocjować ambitny pakiet kompensacyjny. Dzięki temu, co osiągnął premier będzie możliwe osłonięcie konsumentów i ewolucyjna zmiana miksu energetycznego, musimy to wprowadzać w sposób ewolucyjny, jak na to nas stać – mówił wiceminister sprawa zagranicznych Szymon Szynkowski vel sęk w Woronicza 17.
– Państwa naszego regionu nie miały do końca wpływu ani wyboru tego, w jaki sposób zostanie ukształtowany ich taki miks energetyczny, to decyzje, które zapadły w czasach komunizmu, kiedy te państwa nie miały pełnej suwerenności. W tym sensie podstawowe jest pytanie kto za to zapłaci, bo kierunek jest jasny, że powinniśmy dbać o środowisko, mam osobiste przekonanie na ten temat, przyjechałem dziś na rowerze, jestem pewien tego, że musimy ze środowiskiem coś zrobić. Taka egoistyczna postawa krajów Europy zachodniej, które chciałyby narzucić bardzo ostre normy bez wsparcia finansowego, w ten sposób zmniejszając konkurencyjność krajów naszego regionu w ramach UE, są trudne do zaakceptowania. Polska ma dodatkowo dość słabe warunki geograficzne do energii odnawialnej, panel słoneczny w naszych warunkach zwraca się około 30 lat. W tym sensie kraje Europy zachodniej powinni się zaangażować w transformację energetyczną krajów naszego regionu – mówił Marek Dietl, doradca prezydenta w Woronicza 17.
– Pan Rzecznik Bodnar powinien wycofać się z ataków na policję, ponieważ ośmiesza swój urząd tak naprawdę. To jest zupełnie niepoważne – stwierdził Michał Wójcik w programie „Śniadanie w Polsat News” Dariusza Ociepy.
– Możemy sobie wyobrazić dowolną osobę, która zostanie aresztowana w tej chwili np. nie dlatego, że będzie mordercą tylko dlatego, że będzie przeciwnikiem politycznym, która będzie miała wykręcone ręce do tyłu – mówiła Joanna Mucha.
– W Europie kontynentalnej mamy ograniczone prawo własności, które przewiduje, że jeśli coś nie jest użytkowane zgodnie z przeznaczeniem, w korzystny społecznie sposób. To nie jest żadna aberracja. Nie przypisywałbym tutaj intencji jakiegoś ataku na samorządy. W fatalnym stanie, niezgodnie z oczywistym interesie społecznym jest użytkowany ten teren, jest zaniedbany, prawda historyczna nie jest tam dobrze uwypuklona. Mnie to nie przeraża, żeby państwo, skoro przez 30 lat nie udało się tego naprawić, to ktoś inny może to zrobić. To zupełna ostateczność w tej konkretnej sytuacji – mówił dr Marek Dietl, prezes GPW, reprezentujący w studiu Kancelarię Prezydenta RP.
– To określenie przesadne. Jako poznaniak, który tam był 30 lat temu uważam, że ten teren nie powinien tak wyglądać. Jestem dość zdziwiony, że ten teren tak wygląda. Wpisuje się w szerszy problem niechęci dziś rządzących do samorządów. Minister Gliński powinien usiąść z panią Dulkiewicz i ustalić jak razem będą to finansować. Ustawianie tego w sposób konfrontacyjny, że rząd przejmuje wbrew samorządowi przejmuje teren, to się wpisuje w tę całą politykę, gdzie mówi się o samorządzie ze strony partii rządzącej, że to największe zagrożenie dla unitarności Polski. Obecna władza kwestionuje największy polski sukces samorządowy. Na dwa i pół tysiąca samorządów w Polsce nie wykluczam, że znajdziemy gdzieś samorząd zarządza czymś gorzej od państwa – mówił Jan Filip Libicki w Woronicza 17.