– Na Radzie Naczelnej zaproponowałem realizację projektu „PSL – KOALICJA POLSKA” samodzielnego i podmiotowego udziału PSL w wyborach do Sejmu z programem skierowanym do aktywnych Polaków. Niektórzy w PSL przestraszyli się samodzielności. Warto zatem przypomnieć moje słowa „Wielcy wydają się wam wiielcy bo klęczycie – WSTAŃCIE!”(1995r. Kongres PSL) – napisał Waldemar Pawlak na Facebooku.
Przemyśl: Obchody 30-lecia wyborów 4 czerwca 1989 r. Marszałek #Sejm @MarekKuchcinski: Ksiądz biskup Tokarczuk podkreślał jak ważne jest pojęcie Solidarności. W pojedynkę niewiele zrobimy, ale razem stanowimy wielką siłę. pic.twitter.com/R7KDcrPdhj
— Sejm RP (@KancelariaSejmu) June 2, 2019
Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej – debata historyczna dot. wyborów #4czerwca 1989 roku z udziałem działaczy opozycji antykomunistycznej z Podkarpacia. Wicemarszałek #Sejm @RyszardTerlecki: To był niezwykły czas. Należałem do środowiska przeciwnego negocjacjom przy Okrągłym Stole pic.twitter.com/Av0QKdZtXf
— Sejm RP (@KancelariaSejmu) June 2, 2019
– To kompetencja premiera [zmiany w rządzie]. Premier w odpowiednim momencie o tym poinformuje, w momencie kiedy wszystkie decyzje zapadną i będą mogły być zakomunikowane – stwierdził Jacek Sasin w „Kawie na ławę” TVN24.
– Musi dojść do tej rekonstrukcji w najbliższym tygodniu. 4 czerwca jest tak samo dobry jak każdy inny dzień w tym tygodniu, a powiem szczerze, symbolicznie może nawet jest lepszy. Bo jeżeli mówimy o tym, że demokracja dzisiaj w Polsce działa znakomicie, jesteśmy tydzień po w pełni demokratycznych wyborach, społeczeństwo wyraziło swój pogląd. Efektem jest rekonstrukcja rządu, to 4 czerwca, który zapoczątkował marsz Polski do demokracji, jest symbolicznie dobrym dniem do tego, żeby takie demokratyczne procedury zadziałały – dodał minister w KPRM.
– Jesteśmy przed szeregiem rozmów z PO. Będziemy rozmawiać o współpracy. Jest to jedna z opcji [zjednoczenie z Platformą], natomiast nie ma takich decyzji. Na razie uważam że dużo lepiej jest funkcjonować jako koalicja i ścisła współpraca niezależnych partii, Platformy i Nowoczesnej. Generalnie tak [wolę samodzielny byt Nowoczesnej] – stwierdził Adam Szłapka w „Kawie na ławę” TVN24.
– Na pewno wybory 26 maja pokazały, że w Polsce są dwa bloki. Rządzący i opozycyjny, który nie wygrał, ale to 38,5% jest fundamentem do tego, żeby odbić się wyżej i starać się wygrać wybory jesienią – stwierdził Sławomir Neumann w „Kawie na ławę” TVN24.
– Nie widzę szanse na to, żeby jakaś trzecia siła pojawiła się w środku. Trzecia siła przy metodzie d’Hondta jest jeszcze bardziej osłabiająca. Należy budować programową, dobrą, wspólną ofertę, bo jednym z powodów kłopotów KE jest to, że ten przekaz był wspólny przy wyborach europejskich, ale dużo rozgrywało się w sprawach wewnętrznych, polskich. Jeżeli dogadamy to wszystko i będziemy bronić programu, to taki blok opozycji ma szanse być poważną alternatywą – dodał szef klubu PO.
– Nie można powiedzieć, żeby czołowi przedstawiciele PSL wypowiadali się negatywnie o Koalicji Europejskiej, przynajmniej z moich ust pan tego nie usłyszy. Zaplanowaliśmy ten projekt na wybory do PE. W naszym przekonaniu zdobył bardzo dobre poparcie. 38,5%, drugie miejsce. To nie jest żadna porażka. Natomiast on zakończył się z dniem wyborów do PE – stwierdził Piotr Zgorzelski w „Kawie na ławę” TVN24.
– Wyciągamy wnioski, a wnioski są takie, że żeby projekt polityczny był komplementarny i skuteczny, oprócz katalogu programowego, celów programowych, co do których byliśmy zgodni, to jeszcze musi być katalog i system wartości, który łącze ugrupowania zakładające koalicję. Tutaj było trochę trudniej w PSL w obecności partii, które reprezentowały wartości lewicowe. Dlatego uznaliśmy że pomiędzy PiS a PO warto stworzyć trzecią propozycję dla naszych obywateli, centrową, wyznaczyć nowe pole gry – dodał polityk PSL.
– My już jesteśmy po rozmowach z Bezpartyjnymi Samorządowcami, przyłącza się środowisko UED. Życzliwie mówili o naszym projekcie Bogdan Zdrojewski i Aleksander Hall. Mógłbym tak wymieniać – zaznaczył. Zgorzelski.
– Co najważniejsze, to jest wysoka frekwencja, jeżeli chodzi o wybory europejskie. 45%. Pełna zgoda. Nigdy takiej nie było, ale to i tak niska frekwencja, jaka będzie [w porównaniu] w wyborach sejmowych, bo ona pewnie będzie grubo przekraczała 50%. Wszystko jest jeszcze na stole i o wszystko można pograć – stwierdził Sławomir Neumann w „Kawie na ławę” TVN24.
Niepodawanie ręki premierowi w czasie oficjalnej uroczystości uważam za zdziczenie obyczajów oraz wyraz arogancji ,która skutecznie działa na rzecz przegranej naszej formacji.
— Boguslaw Sonik (@SonikBoguslaw) June 1, 2019
– Panu Suskiemu w rozmowach z Robertem Biedroniem nie pomógłby ani makijaż ani torebka, bo takiego buractwa i niestety zachowania homofobicznego nie da się w żaden sposób przykryć – mówiła Paulina Piechna-Więckiewicz w programie „Śniadanie w Polsat News” Dariusza Ociepy.
– Życzę, żeby Grzegorz Schetyna to przywództwo utrzymał [w Platformie]. Będę spokojniejszy wtedy o wynik wyborczy – mówił Jarosław Sellin programie „Śniadanie w Polsat News” Dariusza Ociepy.
– Muszę powiedzieć, że to dość ryzykowna strategia ze strony Polskiego Stronnictwa Ludowego. Życzymy im powodzenia, ale wiemy jedno: że na pewno będziemy także z PSLem rozmawiać – mówił Marcin Kierwiński w programie „Śniadanie w Polsat News” Dariusza Ociepy.
– Robi się przestrzeń na umiarkowane centrum i chcemy jako PSL dać ofertę zniechęconym skrajną prawicą i skrajną lewicą – mówił Krzysztof Paszyk w Woronicza 17.