Live

Gowin: Jeśli tworzy się blok centrowo-chadecki, to dlaczego do senatu nie iść ze Zjednoczoną Prawicą?

WKK: Opozycja w jednym bloku, bardzo szeroka, od prawa do lewa, jest trudna do sformułowania na dzień dzisiejszy. Bardziej lewicowo-liberalny i bardziej centrowo-chadecki, w takich dwóch blokach jest większa szansa na sukces wyborczy

Wyciągamy tę ofertę do wszystkich, którzy podzielają te wartości. Wydaje mi się, że to nie są tylko takie partie polityczne, ale przede wszystkim nasi rodacy, którzy takiej oferty wielokrotnie w spotkaniach oczekiwali – stwierdził Władysław Kosiniak-Kamysz na briefingu po posiedzeniu Rady Naczelnej PSL. Prezes PSL wspominał też o możliwym udziale Bezpartyjnych Samorządowców. – To projekt otwarty dla wszystkich, którzy pod tym programem, tymi wartościami chcą się podpisać – dodał.

Tworzyliśmy tę koalicję [Koalicję Europejską] na wybory europejskie. Tam był wspólny mianownik: silna Polska w Europie i to się udało połączyć. Wydaje mi się, że opozycja w jednym bloku, taka bardzo szeroka, od prawa do lewa, jest trudna do sformułowania na dzień dzisiejszy i dwa bloki, bardziej lewicowo-liberalny i bardziej centrowo-chadecki, w takich dwóch blokach jest większa szansa na sukces wyborczy – zaznaczył prezes PSL.

WKK: W uchwale przyjęliśmy nazwę Koalicja Polska

Będziemy chcieli budować na pewno wspólną listę do Senatu. Tak jak budujemy blok, który ma być odpowiedzią na zapotrzebowanie wyborcy centrowego, blok centrowy. Chcielibyśmy tą nazwę rozwinąć, Koalicję Polską i taką też nazwę przyjęliśmy w uchwale dzisiejszej Rady Naczelnej. Ale Senat – powinnismy albo wystawić wspólnych kandydatów, albo nie wystawiać kandydatów przeciwko sobie. I to ten plan, który na pewno będziemy robić wszystko, żeby wykonać. Ostateczna decyzja, bo to pomysł pod konsultacje, rozwagę struktur PSL, zapadnie w czerwcu na kolejnej Radzie Naczelnej – stwierdził Władysław Kosiniak-Kamysz na briefingu po posiedzeniu Rady Naczelnej PSL.

WKK przedstawia założenia programowe PSL

Przedstawiamy nasze założenia programowe. Bezpłatne i darmowe leki dla dzieci, w tym szczepienia. To wielki koszt dla rodziców, którzy potrzebują wsparcia. Jak pamiętamy o dzieciach, to myślimy również o seniorach. Seniorzy potrzebują emerytury bez podatku, która jest bardziej popieranym przez nich rozwiązaniem niż 13. emerytura. Stajemy po stronie polskiej dobrej żywności, polskiej dobrej marki, jaką jest polska żywność. Chcemy wspierać rolników aktywnych, tych którzy codziennie pracują, borykają się z kłopotami. Do tego jest potrzebne 1200 zł dopłaty minimalnej do hektara i o to nasi europarlamentarzyści, ale też w parlamencie, po zmianie rządu, mam nadzieję, będziemy mogli zawalczyć i wywalczymy. Stawiamy na dobrą żywność dla każdego konsumenta, a żeby ona była dostępna, to na produkty tradycyjne, zdrowej żywności, ekologiczne, certyfikowane musi być zerowy VAT i taki wniosek zgłosimy już w tym Sejmie. Idziemy do tych wyborów również dla młodych i chcemy, żeby przestrzeń, która jest dla nich niezwykle ważna, przestrzeń internetowa, była bezpieczna i wprowadzimy program bezpieczny internet, ale chcemy też żeby głosowanie odbywało się przez internet, tak jak w niektórych krajach UE. Pamiętamy o przedsiębiorcach i proponujemy realne wsparcie dl przedsiębiorców, czyli obniżkę PIT-u do 10% dla samozatrudnionych. To niezwykle potrzebne przy rosnących składkach na ZUS, a one w przyszłym roku wzrosną w niebywały sposób. Przedstawiamy program całościowy dla Polski i Polaków, ale to nie koniec. To kilka punktów, które dla nas są istotne – stwierdził Władysław Kosiniak-Kamysz na briefingu po posiedzeniu Rady Naczelnej PSL.

Chcemy żeby 500+ było dla tych, którzy uczą się, studiują i skończyli 18. rok życia. Do końca studiów 500+ dla tej grupy powinno być dostępne – podkreślił prezes PSL. Jak zaznaczył, reszta programu zostanie napisana wspólnie z Polakami.

WKK: Podjęliśmy decyzję o budowie bloku na wybory do parlamentu na czele z PSL. Wierzymy że jest miejsce w opozycji dla konserwatystów, chadeków, ludowców

Podjęliśmy decyzję o budowie bloku na wybory do polskiego parlamentu na czele z PSL i ogromadzania wśród nas tych wszystkich, którzy podzielają nasze wartości. Wartości chrześcijańskie, demokratyczne, ludowe i narodowe. Zapraszamy wszystkich do współpracy, dla których ta idea i te wartości są bliskie. Wierzymy że jest miejsce w opozycji dla konserwatystów, chadeków, ludowców, tych wszystkich, którzy może nie znaleźli swojego najlepszego miejsca w ostatnich wyborach i nie poszli do tych wyborów. O te głosy będziemy chcieli zawalczyć – stwierdził Władysław Kosiniak-Kamysz na briefingu po posiedzeniu Rady Naczelnej PSL.

Zobowiązaliśmy się również do przedstawienia i przygotowywania listy kandydatów jak najszybciej, bo wybory mogą odbyć się już niedługo, do 20 czerwca zbieramy kandydatury, będziemy przedstawiać najlepszych kandydatów – dodał prezes PSL.

12 czerwca ślubowania nowych posłów

Na najbliższym posiedzeniu Sejmu, w środę 12 czerwca odbędą się ślubowania poselskie. Nowi posłowie, w sumie będzie ich kilkunastu, zastąpią posłów odchodzących do Parlamentu Europejskiego – ich mandaty zostały już wygaszone. Posiedzenie rozpocznie się o 10:00 i wtedy nastąpią ślubowania. Obrady mają potrwać do piątku, ale można przypuszczać, że głosowania zostaną przesunięte na czwartkowy wieczór – obecne władze Sejmu podejmują taką decyzję bardzo często.

„WKK powitany brawami”. W Warszawie posiedzenie Rady Naczelnej PSL

Konferencję prasową kierownictwa PSL – po obradach Rady Naczelnej – zaplanowano na około 14:30 w siedzibie OPZZ.

Szefernaker: PiS jest przede wszystkim partią wolności, wolności słowa. My głosowaliśmy w europarlamencie przeciw ACTA2

Cały czas poparcie wśród młodych dla PiS jest duże i my za to dziękujemy. Myślę, że PiS jest przede wszystkim partią wolności, wolności słowa. My głosowaliśmy w europarlamencie przeciw ACTA2. Nasi przeciwnicy, Platforma, głosowała za tym. Albo część głosowała za, część przeciw. Nie mieli jednoznacznego stanowiska. Ale też ta wolność ekonomiczna. I młodym ludziom Bronisław Komorowski na Krakowskim Przedmieściu mówił… – mówił Paweł Szefernaker w rozmowie z Krzysztofem Ziemcem w RMF FM.

Na stwierdzenie, że to już historia, wiceszef MSWiA odpowiedział: – Ale nie, to jest sposób myślenia PO. Zmień pracę, weź kredyt. Wtedy tak było. A dziś wiele polskich rodzin spłaca te kredyty, które wzięło, dzięki wsparciu państwa, dzięki programom, które wprowadził rząd.

Szefernaker: Nawet gdyby Lady Gaga zaśpiewała na konwencji Schetyny i PO, to oni by nie wygrali. Dlaczego? Bo nie są wiarygodni

Dziś realizujemy „piątkę” i do końca lata – kalendarzowe lato się kończy 22 września – musimy zrealizować całą „piątkę”. Już trzynasta emerytura jest zrealizowana. Za chwilę wchodzi 500 plus, za chwilę wejdzie kwestia połączeń autobusowych. Dziś wybory wygrywa się wiarygodnością i nie wygrywa się super spotami, super konwencjami, super kampanią internetową. To wszystko jest ważne, bo kampania wyborcza musi być sprofesjonalizowana i my – PiS – prowadzimy bardzo profesjonalną kampanię. Sztab prowadził bardzo profesjonalną kampanię. Nawet gdyby Lady Gaga zaśpiewała na konwencji Grzegorza Schetyny i PO, to oni by nie wygrali. Dlaczego? Bo nie są wiarygodni – stwierdził Paweł Szefernaker w rozmowie z Krzysztofem Ziemcem w RMF FM.

Szefernaker: Ta kampania, która za nami, pokazała, że PiS wygrało przede wszystkim dzięki temu, że jest partia wiarygodną

Ta kampania, która za nami, pokazała, że Prawo i Sprawiedliwość wygrało przede wszystkim dzięki temu, że jest partia wiarygodną, tzn. pracowaliśmy na ten wynik przez blisko cztery lata – stwierdził Paweł Szefernaker w rozmowie z Krzysztofem Ziemcem w RMF FM.

Opozycja wiele różnych rzeczy mówi i mówiła w kampanii, za które dziś się wstydzi. Przede wszystkim pracowaliśmy wiarygodnością, całym planem Jarosława Kaczyńskiego na to, żeby był program, program, który realizujemy, jak go zrealizujemy – była pierwsza „piątka” rok temu, teraz realizujemy kolejną „piątkę”. Dzięki temu Polakom żyje się lepiej – dodał wiceszef MSWiA.

Szefernaker: Rekonstrukcja będzie obejmowała wiceministrów i tam będzie wiele młodych osób

Cieszę się, że oprócz tych osób doświadczonych, które pojawią się w rządzie, które zbierały doświadczenia polityczne w Prawie i Sprawiedliwości, czy wcześniej w Porozumieniu Centrum, to będą – jak rozmawiałem z panem premierem – także zmiany wśród wiceministrów. Rekonstrukcja będzie obejmowała wiceministrów i tam będzie wiele młodych osób. W ogóle w rządzie Prawa i Sprawiedliwości dziś już jest dużo młodych wiceministrów – stwierdził Paweł Szefernaker w rozmowie z Krzysztofem Ziemcem w RMF FM.

Pokolenie 30-latków, pokolenie 40-latków. W polityce to jest bardzo młody wiek. To będą młode osoby. Rekonstrukcja obejmie także parę miejsc wiceministrów. Trzeba połączyć w tej drużynie doświadczenie z młodością i myślę, że to jest taki bardzo dobry przepis na to, jak rządzić – podkreślił wiceszef MSWiA.

Szefernaker pytany o giełdę nazwisk na nowego szefa MSWiA: To duże wyróżnienie, bo to docenienie mojej pracy

Dla mnie to duże wyróżnienie, że moje nazwisko się pojawiło, bo to jest docenienie mojej pracy. Mam niełatwą działkę, czyli nadzór nad wojewodami. To jest dla mnie duże wyróżnienie. Myślę, że w polityce ważna jest cierpliwość, ważna jest pokora i potrzebni są dziś w rządzie ludzie doświadczeni, którzy mają doświadczenie polityczne – stwierdził Paweł Szefernaker w rozmowie z Krzysztofem Ziemcem w RMF FM.