Live

„Włodzimierz Jednoczący”. SLD obchodzi 20-lecie

20 lat SLD. Wielkie zwycięstwa, UE, to również Konstytucja, podpis Aleksandra Kwaśniewskiego pod umową z NATO. To również kilka błędów, które doprowadziły do tego, że nie jesteśmy w tej chwili w Sejmie, ale to również 24 tys. osób, które w SLD są. To są struktury w 340 powiatach, to 4 premierów i prezydent dwóch kadencji. To również przyszłość, którą w najbliższych wyborach będziemy realizowali w ramach Koalicji Europejskiej. Ja i partia, którą reprezentujemy, myślimy o przyszłości, ale historia daje nam tak naprawdę codziennie wielką siłę. Różnie bywało, ale wiem jedną rzecz. Że jak staną wszyscy obok siebie ci, którzy tutaj stoją, to była siła. Wiemy już w tej chwili, że razem możemy więcej. Prowadzimy w tej chwili taką politykę, że tych, którzy zasługują na to, którzy zostali przez nas skrzywdzeni, przepraszamy, tych, którzy odeszli z innych względów zapraszamy. Historia różna, ale wiem jedną rzecz. Polska lewica potrzebuje w wielu sprawach jedności. Zawsze będę o to zabiegał – stwierdził Włodzimierz Czarzasty na briefingu z okazji obchodów 20-lecia SLD.

Przewodniczącemu SLD udało się „zjednoczyć” ważnych polityków SLD. Na obchodach pojawili się Włodzimierz Cimoszewicz, Leszek Miller, Marek Borowski, Maria Oleksy czy Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska. Wojciech Olejniczak wysłał list, a Marek Belka z terenu przesyłał pozdrowienia, bo prowadzi kampanię. Jeden z ważnych polityków sojuszu mówi nam wręcz o „Włodzimierzu Jednoczącym”.

PiS zarejestrowało listy do PE we wszystkich okręgach

Wszystkie 13 list kandydatów PiS do Parlamentu Europejskiego zarejestrowane jako 1 w Polsce! Dziękujemy za podpisy poparcia i prosimy pełną mobilizację 26 maja 2019 roku – napisał przewodniczącego Komitetu Wykonawczego PiS na Twitterze.

Szymański: Polska nie stanowi źródła żadnego z europejskich kryzysów

Widać wyraźnie, że Polska nie stanowi źródła żadnego z europejskich kryzysów. Wręcz przeciwnie, staramy się szukać rozwiązań, konstruktywnie, oczywiście biorąc pod uwagę, że jesteśmy 15 lat w UE, to oczekujemy, że polskie stanowiska i interesy były brane pod uwagę – stwierdził Konrad Szymański w programie „Horyzont” TVN24.

Szymański: Polskie stanowisko ws. Brexitu jest dzisiaj stanowiskiem zdecydowanej większości państw członkowskich

Jedno można powiedzieć z całą pewnością. Polskie stanowisko ws. Brexitu, czy ewolucyjne związane z przekonaniem że trzeba unikać Brexitu bezumownego, jest dzisiaj stanowiskiem zdecydowanej większości państw członkowskich i to pozytywna wiadomość – stwierdził Konrad Szymański w programie „Horyzont” TVN24.

Szymański: Trzeba zrobić wszystko, co możliwe, aby uniknąć Brexitu, który byłby pozbawiony umowy. Chaotycznego, kryzysowego Brexitu bez ram prawnych

My uznajemy, że trzeba zrobić wszystko, co możliwe, aby uniknąć Brexitu, który byłby pozbawiony umowy. Chaotycznego, kryzysowego Brexitu bez ram prawnych. Umowa, która jest wynegocjowana z UE, jest dobra, zrównoważona, chroni prawa obywateli, interesy finansowe UE, budżetowe. To dla nas też ważne. I co być może najważniejsze, co często umyka, daje szanse na to, żeby zmiana relacji handlowych następowała w sposób łagodny i spokojny. Brexit bez umowy oznacza nagłe zarwanie relacji handlowych i trzeba tego uniknąć, ponieważ ewentualny, ostateczny upadek tej umowy oznaczałby również olbrzymie koszty polityczne i gospodarcze. W związku z czym premier Morawiecki w trakcie szczytu był jedną z tych osób, które najgłośniej dopominały się tego, aby postępować ostrożnie, rozumiejąc irytację, to że trwa za długo. My nie możemy pozwolić sobie na to, aby stanowisko unijne było dyktowane przez emocje czy jakieś inne niezwiązane bezpośrednio z Brexitem stanowiska polityczne. My musimy trzymać uchylone drzwi do tego, aby ta umowa mogła być w końcu przyjęta przez brytyjski parlament lub być może aby generalne stanowisko ws. Brexitu w Wielkiej Brytanii się zmieniło, czy to w zakresie w stosunku do unii celnej czy do wspólnego rynku na trochę bardziej zaangażowane. To byłoby w polskim interesie, ale także unijnym interesie, jeżeli Brexit, jeżeli już musi do niego dojść, przebiegał w sposób możliwie kontrolowany – stwierdził Konrad Szymański w programie „Horyzont” TVN24.

Miller: Nie można rozdzielić historii RP po 1989 roku od historii SLD

Jeśli dzisiaj słyszymy, że Koalicja Europejska jest dziwnym tworem, gdzie nic do niczego nie pasuje, to chciałem przypomnieć, że taka koalicja obywatelska już kiedyś istniała. W dniach referendum akcesyjnego. Kiedy powstał wielki ruch obywatelski, którego celem i pragnieniem było wprowadzenie Polski do UE. Wtedy wiele partii politycznych o proeuropejskim charakterze, wiele organizacji społecznych, stowarzyszeń uczyniło wiele, żeby ten piękny cel został spełniony. W tamtych dniach, 2003 roku, 13,5 miliona Polek i Polaków powiedziało „tak” Europie, a Europa powiedziała nam „tak” – stwierdził Leszek Miller na briefingu z okazji obchodów 20-lecia SLD. Jak dodał:

„Dzisiaj, kiedy idziemy do wyborów do PE w szerokiej koalicji europejskiej, warto pamiętać, że już kiedyś podjęliśmy jakże udany eksperyment. Jesteśmy przekonani, że tym razem też będzie udany. 26 maja będziemy mieć jak najwięcej satysfakcji z faktu, że Koalicja Europejska wprowadzi więcej mandatów niż nasz największy polityczny rywal, przeciwnik, że wreszcie po latach supremacji PiS, siła proeuropejska, nowoczesna, postępowa i światła wygra wybory w Polsce i pokona siły ciemności”

Nie można rozdzielić historii RP po 1989 roku od historii SLD. Te dwie historie się splotły i ludzie SLD odcisnęli na polskiej rzeczywistości jakże wspaniały stempel swojej obecności. Wszystkie podstawowe reformy, jakie w Polsce się odbywały, były przy współudziale czy udziale SLD, a przy wchodzeniu do UE był to udział decydujący. Mamy wielkie powody do satysfakcji, ale też smutku, bo tak jak w życiu, raz świeci słońce, a raz pada deszcz. Ale w z tym bagażem sukcesów i porażek nowy SLD, który się kształtuje na nowych oczach, pójdzie dalej – podkreślił. 

Mazurek do PO: Chcecie szybkiego przyjęcia euro, czy ulegniecie swoim koalicjantom z EPP kosztem portfeli Polaków?

Biedroń: My nie będziemy wyciągać kart do głosowania. Może Platforma w końcu musi mieć odwagę. Trybunał Stanu musi zacząć w końcu funkcjonować i my będziemy mieli odwagę

– Panie prezesie Kaczyński, idziemy po Was! Artykuł 115, 181, 231, 232, 296 Konstytucji. A Panu specjalnie dedykuję do poczytania artykuł 18 Kodeksu Karnego. Do poduszki, po rodeo! My nie będziemy wyciągać kart do głosowania. Może Platforma w końcu musi mieć odwagę. Trybunał Stanu musi zacząć w końcu funkcjonować i my będziemy mieli odwagę. Po starej znajomości mogę panu prezesowi Kaczyńskiemu obiecać, żaden polityk nie będzie więcej ingerował w prace policji i sądów. My to zrobimy, przywróciły lad konstytucyjny, to przyniesie Wiosna – mówił Robert Biedroń na konwencji w Warszawie.

Biedroń: Kobiety stanowią większość naszego społeczeństwa a są traktowane jak mniejszość

– Kobiety stanowią większość naszego społeczeństwa a są traktowane jak mniejszość. Kobiety zasługują na europejskie standardy, na równe zarobki na tych samych stanowiskach, na miejsca w przedszkolach dla ich dzieci, na dostęp do przerywania ciąży do 12 tygodnia. Koniec piekła kobiet! Wiosna nie wystraszy się polityków, którzy mówią, że jeszcze nie czas! – mówił Robert Biedroń a sala skandowała „świeckie państwo”.

Biedroń: PO przekonuje, że stoi po stronie kobiet, ale mówi, że to jeszcze nie czas. Ale po wyborach znów usłyszymy, że nie czas. Walka o prawa kobiet poczeka, bo trzeba walczyć z PiS

– PO przekonuje, że stoi po stronie kobiet, ale mówi, że to jeszcze nie czas. Ale po wyborach znów usłyszymy, że nie czas. Walka o prawa kobiet poczeka, bo trzeba walczyć z PiS. Prezydent Gniezna z PO zakazuje parady równości. Czas na zmianę! Dość tego, musimy odbudować wspólnotę, dość mówienia: poczekajcie. Dość z czekaniem! – mówił Biedroń.

Biedroń: Politycy nas dzielą bo im się to opłaca. Bo podzielonym społeczeństwem łatwiej manipulować

– Politycy nas dzielą bo im się to opłaca. Bo podzielonym społeczeństwem łatwiej manipulować. Ich spór nie jest sporem o programy, ale o dostęp do bankomatu. Tym stał się budżet dla partii – mówił Robert Biedroń.

Biedroń: Gdy oni się kłócą, polscy rodzice są bez szans na znalezienie miejsca w przedszkolu, a polscy seniorzy bez szans na wizytę u lekarza specjalisty w tym roku! Stare partie nas zawiodły

– Gdy oni się kłócą, polscy rodzice są bez szans na znalezienie miejsca w przedszkolu, a polscy seniorzy bez szans na wizytę u lekarza specjalisty w tym roku! Stare partie nas zawiodły i udowadniają nam, że nie można im ufać, zajęte są sobą i konfliktem, którym się żywią od lat. Państwo dobrze traktuje polityka i księdza a nie przedsiębiorcę. Przez lata nie mieliśmy na kogo głosować. koniec z cieplą wodą, nareszcie zmiana i nareszcie wiosna – mówił Robert Biedroń na konwencji Wiosny.