– Na pewno nie [koalicja w przypadku zwycięstwa w wyborach nie wprowadzi adopcję dzieci przez pary homoseksualne]. Jestem pewny. [Związki partnerskie] to zobaczymy, jaki będzie skład koalicji, parlamentu, jakie będzie oczekiwanie wyborców w tej sprawie. Mówię o tym zresztą w wywiadzie [dla jednego z portali], bardzo dużo o tym, zapraszam serdecznie do lektury, jutro ten wywiad się ukaże. Jeżeli będziemy mieli gotową większość w parlamencie do tej kwestii, to jestem gotowy przeprowadzić ten projekt – stwierdził Grzegorz Schetyna w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w „Wydarzenia i opinie” Polsat News.
„[Decyzja o dymisji] to suwerenna decyzja każdego ministra. Nie byłoby rozumnie ze strony któregokolwiek członka rządu mówić o tym, czy będzie zdziwiony [dymisją Czerwińskiej]. Mam swoją wiedzę, mam swoje przewidywania, ale co do losów minister Czerwińskiej są tylko dwie osoby w rządzie uprawnione, żeby się o tym wypowiadać: ona sama i premier Morawiecki” – mówił w rozmowie z Anitą Werner w „Faktach po Faktach” w TVN24 wicepremier Jarosław Gowin.
„Pan premier Morawiecki bardzo wysoko ocenia kompetencje minister Czerwińskiej” – dodawał.
„Jeżeli rozmowa [z nauczycielami] do niczego nie doprowadzi, doprowadzimy do tego, żeby egzaminy się odbyły. O tym mogę wszystkich rodziców i uczniów zapewnić. Plan B jest przygotowywany. Na ten temat w odpowiednim momencie wypowie się minister Zalewska. Na razie ciągle liczymy na to, że znajdziemy porozumienie ze związkowcami i całym środowiskiem nauczycielskim” – mówił w rozmowie z Anitą Werner w „Faktach po Faktach” w TVN24 wicepremier Jarosław Gowin.
– Być może trzeba częściowo sprywatyzować niektóre spółki skarbu państwa, żeby były pieniądze na podwyżki dla nauczycieli, którzy zarabiają o wiele za mało – stwierdził Roman Giertych w rozmowie z Moniką Olejnik w „Kropce nad i” TVN24.
– Wielokrotnie z nim rozmawiałem [z Bogdanem Zdrojewskim] i mówiłem mu, że potrzebny jest w polityce krajowej. To nie jest tak, że to wybory, które kończą wszystko – stwierdził Grzegorz Schetyna w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w „Wydarzenia i opinie” Polsat News. Jak dodał:
„Oczywiście, że będziemy walczyć ramię w ramię w wyborach parlamentarnych. Będę go przekonywał, że te najważniejsze wybory, wybory o wszystko odbędą się w październiku 2019 roku. Jeżeli ktoś nie będzie chciał w nich stanąć i walczyć naprawdę, o Polskę, o demokrację, o praworządność, najważniejsze rzeczy, to znaczy, że wywiesza białą flagę. Nie wierzę, żeby zrobił to Bogdan Zdrojewski. Za długo go znam”
– Uważam, że jest panika [w PiS]. Że czują porażkę, zbliżającą się porażkę. Organizują akcję ewakuację do Brukseli. Wybiegają tam, jak najszybciej chcą się tam dostać, żeby zapomnieć, zacząć zarabiać w euro, zapomnieć o tych kłopotach, które tutaj zostawili. Ale Polacy nie zapomną – stwierdził Grzegorz Schetyna w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w „Wydarzenia i opinie” Polsat News.
– Jeżeli rząd Morawieckiego czy jakiegoś innego premiera, który byłby po nim, jeszcze przed wyborami październikowymi, nie zrealizuje oczekiwań środowiska nauczycielskiego, nie przyzna podwyżki 1000 zł brutto, to powiedziałem to bardzo wyraźnie i dzisiaj mogę to potwierdzić. Tak, damy tę podwyżkę. Zrealizujemy oczekiwanie środowiska nauczycielskiego – stwierdził Grzegorz Schetyna w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w „Wydarzenia i opinie” Polsat News.
– Oczywiście, że nie [nie będzie ograniczenia dostępu do środków z programu 500+ dla osób bezrobotnych]. Ale chcemy bardzo wyraźnie, i tak rozumiem wypowiedź posłanki Augustyn, że trudno wyobrazić, zaakceptować taką sytuację, że ktoś porzuca pracę czy oboje rodzice porzucają pracę, żeby otrzymywać 500+ i tworzyć z tego domowy budżet. Nam zależy na aktywności na rynku pracy, żeby praca mogła się opłacać. Stąd program „Wyższe płace” – stwierdził Grzegorz Schetyna w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w „Wydarzenia i opinie” Polsat News.
– Godna emerytura, wyższa emerytura, możliwość 13. emerytury, tak jak mówiliśmy wielokrotnie, przecież ten pomysł pochodzi od nas, z naszego gabinetu cieni. Mówiliśmy [żeby] pozostawać na rynku pracy, mieć wyższe emerytury i więcej po prostu zarabiać. Taka była oferta dla emerytów. A tutaj daje się jednorazowo i to dedykowane jest na kampanię wyborczą – stwierdził Grzegorz Schetyna w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w „Wydarzenia i opinie” Polsat News.
– Oczywiście, że poprzemy [projekt dot. Emerytury plus], bo trudno zabierać pieniądze tym, którym się należą, czyli w tym wypadku emerytom i rencistom, ale będziemy mówić o nauczycielach, osobach niepełnosprawnych – dodał.
– Nie mamy tego projektu jeszcze na stole [dot. Emerytury plus]. Jest jeszcze prostszy niż się wydawało, bo ma być wypłacany w maju, dwa tygodnie przed wyborami po to, żeby skutecznie skierować emocje emerytów, rencistów na te wybory [do PE]. Uważam, że PiS kompletnie przestrzeliwuje społeczne oczekiwania. Nie wyczuwa tych emocji – stwierdził Grzegorz Schetyna w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w „Wydarzenia i opinie” Polsat News.
– We wrześniu [zeszłego roku] wypłacano 300 zł przed pójściem dzieci do szkół, przed początkiem roku szkolnego i kompletnie nikt tego nie zauważył. Nie wiem jak będzie teraz. Jestem jak najgorszej myśli, jak najgorzej oceniam taki sposób uprawiania polityki, czyli właśnie takiej korupcji politycznej. Macie tutaj pieniądze, to pierwszy i ostatni raz, tylko pamiętajcie, że za dwa tygodnie są wybory. To klasyczna polityka PiS – dodał lider PO.
Z wstępnego harmonogramu przyszłotygodniowego, dodatkowego posiedzenia Sejmu wynika, że 3 kwietnia, w środę o 11:00 odbędzie się II czytanie projektu ustawy o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów w 2019 r. To tzw. Emerytura plus z piątki Kaczyńskiego. I czytanie odbędzie się dzień wcześniej, wieczorem na sejmowej komisji.
Wiele wskazuje na to, że Sejm przyjmie rządową propozycję dzień później, w czwartek rano, między 9:00 a 11:00. Gdyby się nie udało, kolejne posiedzenie odbędzie się tydzień później. Wtedy posłowie powołają także prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Kandydatem PiS na to stanowisko jest Jan Nowak.
W środę ponadto Sejm rozpatrzy wniosek PO-KO o odwołanie Jana Krzysztofa Ardanowskiego z funkcji ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Rozpatrzenie tego punktu odbędzie się między 20:15 a 21:45. Posłowie zajmą się też – w ramach I czytania – projektu PiS dot. obniżenia o 15% wymiaru podatku od niektórych kopalin.
„Jako Rada Mediów Narodowych publicznie wyrażaliśmy różne uwagi do tego, w jaki sposób zarządzana jest TVP” – mówiła w rozmowie z Andrzejem Stankiewiczem w onet.pl Elżbieta Kruk z PiS – „Mieliśmy nadzieję, że Marzena Paczuska będzie wsparciem na część informacyjną, a Piotr Pałka na część rozrywkowo-kulturalną. Może nie chce [być wspomagany], ale uważamy, że powinien mieć wspomaganie”.
„Pewne rzeczy mi się nie podobają. Jest ona czasami trochę paździerzowa w zakresie informacji. Kiedyś była taka rubryka „Z życia koalicji, z życia opozycji”. Mazurek, Zalewski paździerzem nazywali telewizję publiczną. Troszkę paździerzowa ona czasami jest w zakresie informacji. Nie chcę powiedzieć, że to jest propaganda, ale że jest to robione paździerzowo, nie bardzo umiejętnie. Prezes Kurski potrzebuje profesjonalnego wsparcia, a niewątpliwie w tym zakresie przydatna może być pomoc Marzeny Paczuskiej, bo ma ona ogromne doświadczenie w pracy telewizyjnej” – dodawała.