– Ciekawe co na to wszystko politycy Polskiego Stronnictwa Ludowego, bo niestety listy Koalicji Europejskiej są taką maszyną losującą, jak powiedział pan premier Mateusz Morawiecki. Można np. na Mazowszu zagłosować na Jarosława Kalinowskiego po to, żeby wybrać w Warszawie jakiegoś zwolennika małżeństw homoseksualnych czy adopcji przez te małżeństwa. Można na Mazowszu zagłosować na Jarosława Kalinowskiego, który jest za utrzymaniem KRUS-u czy programami socjalnymi, takimi jak 500+, żeby wybrać jakiegoś polityka Nowoczesnej, który jest za likwidacją KRUS-u i likwidacją programu 500+ – mówił Adam Bielan w rozmowie z Danutą Holecką w programie „Gość Wiadomości” TVP Info.
– To są ludzie, którzy wprowadzali Polskę do Unii Europejskiej. Więc oczywiście wtedy gdy działali w PZPR, wtedy z nimi walczyłem. Ale dzisiaj oni są demokratami i ich europejskość jest autentyczna. W odróżnieniu od byłych kolegów z prawicy, którzy co do Unii Europejskiej są nieszczerzy – mówił Radosław Sikorski w rozmowie z Katarzyną Kolendą-Zaleską w „Faktach po faktach” TVN24.
– Wszystko czego dotyka się Macierewicz, jest to groteska. Sugerowanie, że te dziesiątki polskich urzędników, polityków, którzy zajmowali się katastrofą smoleńską i doprowadzili do ustalenia przyczyn katastrofy, na podważenie których nie znalazł się nawet cień dowodu i że to się stało w wyniku zdrady Polski? To jest absurd po prostu. Ale też parszywe zniesławienie – mówił Radosław Sikorski w rozmowie z Katarzyną Kolendą-Zaleską w „Faktach po faktach” TVN24.
– Intuicja mi podpowiada, takie wrażenie odniosłem, że to idzie w kierunku zarzutów wobec być może Donalda Tuska – dodał Sikorski
Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz opuścił studio RMF FM przed umówionym wywiadem, kiedy dowiedział się, że jedno z pytań będzie dotyczyło zamachu w Nowej Zelandii. Taką informację podał na antenie radia dziennikarz stacji Marcin Zaborski.
– Pan minister stwierdził, że nie został uprzedzony, nie ma na ten temat żadnych informacji, nie jest przygotowany do rozmowy, bo nie wie co się wydarzyło w Nowej Zelandii. I odesłał do swojej rzeczniczki. Tyle mogę powiedzieć – mówił Zaborski tłumacząc nieobecność Czaputowicza.
Michał Boni – zgodnie z tym, co mówił Grzegorz Schetyna na dzisizisj konferencji – ma startować z Warszawy z piątego miejsca. Sam zainteresowany w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” powiedział jednak, że skoro otrzymał piąte miejsce na liście w Warszawie, to nie wystartuje.
Chce startowac @KEuropejska i robic dobrze, to co robilem. Ale musze miec jakas szanse.Nie dano mi jej. Polska musi wygrac????????????????????????????????A ja bede Jej sluzyl w kazdy mozliwy sposob! Platformo, moze do zobaczenia…
— Michał Boni (@MichalBoni) March 15, 2019
Jeżeli @NewsPlatforma i @SchetynadlaPO nie akceptują słów Pana @PawelRabiej powinni natychmiast podjąć stanowcze decyzje. Jedynie dymisja @PawelRabiej przez @trzaskowski_ taką będzie. W innym przypadku to tylko #PusteObetnice i przyzwolenie na tak skandaliczny pogląd. https://t.co/cWafB1XW1C
— Łukasz Rzepecki (@LukaszRzepecki2) March 15, 2019
– Rozmawiałem dzisiaj z prezydentem Trzaskowskim. Tej wypowiedzi [Pawła Rabieja] nie akceptuję. To nie jest wypowiedź ani nikogo z Koalicji Europejskiej, ani Platformy. To wypowiedź prywatna. Dziwię się, że urzędnik samorządowy wypowiada się w takiej kwestii, a reprezentuje czy powinien reprezentować mieszkańców swojego miasta, bo oni są jego wyborcami. Nie ma i nie będzie takiej szansy, takiego elementu programu i nie pozwolimy na to, żeby ktoś, kto źle życzy Koalicji Europejskiej, próbował go prowadzić do agendy programowej wyborów europejskich, parlamentarnych i każdych następnych – stwierdził Grzegorz Schetyna na briefingu w Sejmie po posiedzeniu zarządu krajowego PO.
– Złożyłem ofertę Danucie Hubner. Ona nie zaakceptowała tej propozycji – stwierdził Grzegorz Schetyna na briefingu w Sejmie po posiedzeniu zarządu krajowego PO.
– Zaproponowałem, będę mu [Bogdanowi Zdrojewskiemu] proponował powrót do polityki krajowej. Zależy mi na tym, żeby prowadził listę wrocławską w wyborach parlamentarnych – stwierdził Grzegorz Schetyna na briefingu w Sejmie po posiedzeniu zarządu krajowego PO. Jak podkreślił, „słyszymy, że premier Morawiecki będzie chciał startować z Wrocławia, z tego okręgu wyborczego”.
– Wierzę, że Bogdan Zdrojewski skutecznie poprowadzi listę Platformy czy też koalicji, którą uda nam się zbudować i skutecznie wprowadzi wielu posłów do Sejmu i wygramy te wybory w całym kraju, a we Wrocławiu szczególnie – dodał.
– Chciałem w kilku słowach powiedzieć o tym, co dotyczy Platformy. Te wskazania, które dzisiaj przyjął zarząd [krajowy PO]. Przyjął je jednogłośnie. To rekomendacja dla następujących osób – stwierdził Grzegorz Schetyna na briefingu w Sejmie po posiedzeniu zarządu krajowego PO.
Okręg zachodniopomorski i lubuski: miejsce 2 – Bartosz Arłukowicz, miejsce 3 – Elżbieta Polak, miejsce 4 – Witold Pahl
Pomorze: miejsce 1 – Janusz Lewandowski, miejsce 2 – Magdalena Adamowicz, miejsce 5 – Grzegorz Furgo, ostatnie miejsce – Jarosław Wałęsa
Warmia i mazury oraz okręg podlaski: miejsce 1 – Tomasz Frankowski, miejsce 3 – Anna Wojciechowska, ostatnie miejsce – Jacek Protas
Okręg lubelski: miejsce 2 – Joanna Mucha, Kornelia Wróblewska
Podkarpacie: miejsce 2 – Krystyna Skowrońska, Elżbieta Łukacijewska
Małopolskie i świętokrzyskie: miejsce 1 – Róża Thun, miejsce 5 – Bogusław Sonik, Jagna Marczułajtis, Adam Cyrański
Łódzkie: miejsce 3 – Joanna Skrzydlewska, Dorota Rutkowska, Witold Stępień
Śląskie: miejsce 1 – Jerzy Buzek, miejsce 3 – Mirosława Nykiel, miejsce 4 – Jan Olbrycht, Marek Plura
Dolny Śląsk i Opolszczyzna: miejsce 1 – Janina Ochojska, miejsce 2 – Jarosław Duda, miejsce 4 – Andrzej Buła, Władysław Kozakiewicz
Wielkopolska: miejsce 1 – Ewa Kopacz, miejsce 5 – Adam Szejnfeld, Michał Wawrykiewicz
Kujawsko-Pomorskie: miejsce 1 – Radosław Sikorski, ostatnie miejsce – Krzysztof Brejza
Warszawa: miejsce 2 – Andrzej Halicki, miejsce 3 – Kamila Gasiuk-Pihowicz, miejsce 4- Paweł Zalewski, miejsce 5 – Michał Boni
Mazowsze: miejsce 2 – Dariusz Rosati, Jolanta Hubner
– Rozpoczęliśmy już proces procedury wskazywania nazwisk, konkretnych osób. Przygotowujemy na posiedzenie Rady Krajowej, która odbędzie się 23 marca. To nazwiska osób, które będą, wierzę w to głęboko, rekomendowane przez RK i znajdą się na listach Koalicji Europejskiej. Rzecz dotyczy na razie pierwszych kilku pozycji. Jak państwo wiecie, rozmowy koalicyjne jeszcze trwają. Mamy przygotowane, zaakceptowane ramy tego porozumienia. Mamy podpisaną deklarację o powołaniu KE. Funkcjonuje już zespół programowy. Jestem przekonany, że na samym początku kwietnia będziemy całość, wszystkie listy koalicyjne razem z programem mogli przedstawić, po akceptacji wszystkich decyzyjnych gremiów pięciu partii politycznych – stwierdził Grzegorz Schetyna na briefingu w Sejmie po posiedzeniu zarządu krajowego PO.
„Jeżeli ktoś dzisiaj mówi, że o sprawach małżeństw, o sprawach światopoglądowych będzie decydować się w Unii Europejskiej, to kłamie. Nie chcemy, żeby ktokolwiek wprowadzał polską opinię publiczną w błąd w tych sprawach, bo te spraw ani nie są w żadnym porozumieniu w Koalicji Europejskiej, ani nie będą rozstrzygane w tej kampanii. Chcę też jednoznacznie powiedzieć, że nie popieramy małżeństw homoseksualnych, a przez to nie popieramy adopcji dzieci przez te małżeństwa, bo to jest automatyczne. Jeżeli by ktoś proponował, to to jest zrównanie i nadanie tych praw. To jest niezgodne z polską konstytucją, gdzie małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny. To jest nasze stanowisko i po to też jesteśmy w Koalicji Europejskiej, żeby takie stanowisko reprezentować” – mówił na konferencji prasowej lider ludowców, Władysław Kosiniak-Kamysz.