– Jeżeli by stosować pańskie rozumowanie, to ja przypomnę, że w roku 2020 są też wybory, wybory prezydenckie. Jeżeli pan patrzy na nas, tylko jak na cynicznych graczy, którzy odsuwają od siebie problem, to w 2020 roku, ktokolwiek będzie rządził, będzie miał ten sam problem, na który pan teraz wskazuje – mówił Jarosław Gowin w rozmowie z Grzegorzem Kajdanowiczem w programie „Fakty po faktach” TVN24.
– Poważna propozycja objęcia funkcji po ministrze Rostowskim rzeczywiście padła. Nie przyjąłem jej. A przecież nie było wiadomo, że Tusk wyjedzie do Brukseli, a Platforma tąpnie. Proszę sobie popatrzeć na ówczesne sondaże. Po prostu nie chciałem być w tamtym rządzie. Spotkałem się wtedy z Jarosławem Kaczyńskim i powiedziałem mu o tej propozycji. On pyta: „Jaka jest pana decyzja?”. Ja na to, że odmówiłem. „A to bardzo się cieszę” – odparł. Nie zapadły wtedy żadne inne ustalenia – stwierdził premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z Piotrem Zarembą.
Pytany, dlaczego nie chciał być ministrem w rządzie PO, odpowiedział: – Nie odpowiadała mi filozofia „nicnierobienia”. Brak reform społecznych, zapaść instytucji bez realnej możliwości wpływania na ich naprawę.
Cały wywiad ukaże się jutro w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.
– Nie zakładam, żeby w 2019 roku dokonywać podwyżki akcyzy i to jest to trwałe rozwiązanie, które mam nadzieję, Sejm przegłosuje w dniu jutrzejszym. I że jak najszybciej, z dniem 1 stycznia 2019 roku stanie się faktem zarówno ta obniżka akcyzy, jak i opłaty przejściowej. Rozwiązania będą trwałe. To nie są rozwiązania, które mają obowiązywać jedynie w 2019 roku – mówił Jarosław Krajewski w rozmowie z Krzysztofem Ziemcem w programie „Gość Wiadomości” TVP Info.
– Podejrzewam, że cały Sejm będzie głosował za. Chciałoby się powiedzieć, dobrze, że nareszcie. Szkoda, że nie zajęliśmy się tym projektem na ostatnim posiedzeniu Sejmu, projektem, który złożyła PO – mówiła Marta Golbik w rozmowie z Krzysztofem Ziemcem w programie „Gość Wiadomości” TVP Info.
– Najpoważniejszym naszym błędem była ustawa o Instytucie Pamięci Narodowej, niefortunna nowelizacja. Chociaż potrafiliśmy z tej sprawy wyjść w sposób korzystny dla Polski. Mam na myśli to wspólne oświadczenie premierów Morawieckiego i Netanjahu – mówił Jarosław Gowin w rozmowie z Grzegorzem Kajdanowiczem w programie „Fakty po faktach” TVN24.
– Faktem jest także przeświadczenie coraz większej części Polaków, także zwolenników Prawa i Sprawiedliwości czy szerzej Zjednoczonej Prawicy, że potrzebna jest stabilność. Państwo powinno być przewidywalne, procedury powinny być przestrzegane. Prawa powinno być zmieniane jak najrzadziej. Mam nadzieję, że weszliśmy w taką fazę rządów, że wszystkie te uzasadnione, mądre oczekiwania Polaków będą spełniane – mówił Jarosław Gowin w rozmowie z Grzegorzem Kajdanowiczem w programie „Fakty po faktach” TVN24.
„Rząd z całą pewnością przedstawi propozycję. Mam nadzieję, że w ekspresowym tempie, jak było zapowiedziane, przeprowadzimy te zmiany jeśli chodzi o podatek akcyzowy i nie tylko, bo chodzi też o opłatę pośrednią. Jak opozycja będzie głosowała, trudno mi powiedzieć. Wiem na pewno, że w 2019 roku ceny prądu nie wzrosną. To jest dobra informacja dla naszych rodaków, ponieważ byli straszeni w ciągu ostatnich kliku tygodni, że ceny wzrosną nawet o kilkadziesiąt procent” – mówił w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w „Wydarzeniach i opiniach” w Polsat News wiceminister Michał Wójcik.
„Lech Wałęsa podejmuje trudne tematy. Czasami wchodzi w miejsca, gdzie żaden inny polityk nie odważyłby się pójść i prowadzić rozmów. Można to oceniać w różny sposób, ale próbuje rozmawiać, próbuje przekonywać do współpracy, nawet trudnej i do tego, żeby dwa kraje, które leżą blisko siebie, czasami potrafiły ze sobą rozmawiać. To jest karkołomne w obecnych czasach zadanie” – mówiła w rozmowie z Rochem Kowalskim w „Wywiadzie politycznym” w TOK FM wicemarszałek Sejmu, Małgorzata Kidawa-Błońska z PO.
„Wałęsa podejmuje działania ekstremalne, ale zobaczymy, jakie przyniosą efekty” – dodawała.
„Widać, że [Trzaskowski] słucha ludzi, reaguje szybko. To są dopiero początki. Początki są bardzo trudne, bo trzeba wejść, poznać wszystkie miejsca w ratuszu, wszystkie wydziały wszystkich ludzi. Przyszli nowi radni. Jest nowy prezydent, który przyprowadza ze sobą nowych ludzi. Mam nadzieję, że z miesiąca na miesiąc ta sprawa [bonifikat] ułoży się bardzo dobrze” – mówiła w rozmowie z Rochem Kowalskim w „Wywiadzie politycznym” w TOK FM wicemarszałek Sejmu, Małgorzata Kidawa-Błońska z PO.
„Liczy się ostatnie działanie. Ono było przemyślane, [Trzaskowski] cofnął się i wykonuje to, do czego się zobowiązał” – dodawała.
„To jest dramatycznie zły sposób prowadzenia ustaw. Skoro dowiadujemy się o kształcie ustawy [o cenach energii] na 12 minut przed konwentem [Seniorów] i na całą ustawę mamy tylko jeden dzień – Sejm i Senat – a na dodatek ustawa pojawiała się w czasie świątecznym, więc nawet nasi eksperci i doradcy mieli tylko półtora dnia na przejrzenie tego dokumentu. Tak nie powinniśmy robić ustaw, jeśli mówimy o nich poważnie” – mówiła w rozmowie z Rochem Kowalskim w „Wywiadzie politycznym” w TOK FM wicemarszałek Sejmu, Małgorzata Kidawa-Błońska z PO.
– Powstanie Wielkopolskie było i jest fundamentem odrodzonej Polski. Było i jest fundamentem niepodległości. Było i jest fundamentem potrzeby dążenia do niepodległości, które mieliśmy cały czas później. Powstanie Wielkopolskie było i jest fundamentem dążenia do niepodległości i suwerenności, która była po II wojnie światowej, bo to także między innymi na pewno dlatego poznaniacy zerwali się 1956 roku. Nie tylko o chleb chodziło, ale i o dumę i wolność, którą umieli sobie kiedyś wywalczyć – mówił Andrzej Duda podczas uroczystości 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.
– Niech żyje wolna Polska, niech w wolnej Polsce żyje Wielkopolska. Cześć i chwała bohaterem, wieczna pamięć poległym – zakończył swoje wystąpienie prezydent.
„To wielka i wspaniała okoliczność – stulecie wybuchu Powstania Wielkopolskiego, które budowało i zbudowało Rzeczpospolitą. My dzisiaj jesteśmy również spadkobiercami tego zrywu niepodległościowego, bo budujemy silną Rzeczpospolitą, której nie byłoby bez ówczesnych, wielkich wysiłków naszych przodków. Tutaj, w Wielkopolsce, pokazaliśmy ogromne zdolności mobilizacyjne, logistyczne, masowość, powszechność tego wielkiego, wspaniałego zrywu, tej walki, była czymś, co zaskoczyło zaborców. Jak przed stu laty nasi wielcy ówcześni przywódcy – Paderewski w Poznaniu, Piłsudski w Warszawie, Dmowski w Paryżu czy Witos w Wiedniu – walczyli o suwerenną, niepodległą Rzeczpospolitą, wiedząc że Polska jest – mówiąc językiem Paderewskiego – polifoniczna, że nie jest ludowa, nie jest socjalistyczna, nie jest tylko narodowa. Jest składająca się z wielu społecznych, politycznych nurtów i także z wielu ziem dawnej I Rzeczpospolitej. Wymiar walki [Powstańców Wielkopolskich] o Rzeczpospolitą, o przyłączenie ziem do Rzeczpospolitej, powinien pokazywać jak bardzo przeszłość jest powiązana z przyszłością, że przyszłość bez przeszłości to trochę taka droga na oślep” – mówił w Poznaniu podczas obchodów setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego premier Mateusz Morawiecki.