– Nie wiem, kto może przemówić do prezydenta. Może zespół byłych prezydentów, może jakoś inaczej. Ten, który rządzi Polską, tylko może go postraszyć. Już nikt naprawdę nie panuje nad strukturami państwa. Każdy robi co chce, wybuchają afery, co naprawdę może cieszyć tylko dziennikarzy śledczych, dobrze, że ich mamy. Trzeba ich bronić, ale nie o to chodzi, żeby dziennikarze śledczy mieli bardzo mocne tematy. Bo z tego nic nie wynika. Raczej idziemy w gorszym kierunku – mówił Andrzej Rzepliński w rozmowie z Piotrem Marciniakiem w programie „Fakty po faktach” TVN24.
– Ma być przegląd w poszczególnych spółkach energetycznych, jeśli chodzi o koszta. Natomiast my nie możemy spowodować, że spółki energetyczne stracą, bo my chcemy, żeby spółki energetyczne dalej inwestowały w plany, które mają i nie mogliśmy zabrać spółkom energetycznym. Musieliśmy stworzyć taki system, dlatego jest akcyza obniżona, dlatego mówimy o funduszu inwestycyjnym, które będzie tworzony ze środków za opłaty emisyjne, ale zarazem też zmniejszamy opłatę przesyłową, która powoduje, że zbudowaliśmy pewien konglomerat wsparcia regulacyjnego, ale tylko to się mogło wydarzyć właśnie poprzez aktywność rządu, który nie dość, że dokonał analizy sytuacji, to jeszcze kreuje pewne zdarzenia – stwierdził Grzegorz Tobiszowski w rozmowie z Krzysztofem Ziemcem w „Gościu Wiadomości” TVP info.
– Co nas różni, jeśli chodzi o konkurencję? Polski rząd jest aktywny w sferze gospodarczej i aktywność powoduje, że pomimo że zmierzamy się z wyzwaniem, trudnością, z zaniechaniem poprzedników i polityką klimatyczną, która nas jakby ściskała, w jakiś sposób wpychała w złe losy gospodarcze, próbujemy z tego wyjść – stwierdził Grzegorz Tobiszowski w rozmowie z Krzysztofem Ziemcem w „Gościu Wiadomości” TVP info.
– To zabierze, myślę, jedno pokolenie. Chyba, że będziemy robić tak jak oni. Dekonstruując ustrój państwa przeprowadzili w ciągu 39 miesięcy i to jeszcze nie koniec – mówił Andrzej Rzepliński w rozmowie z Piotrem Marciniakiem w programie „Fakty po faktach” TVN24.
– Nie powiem „uf”, bo to rozwiązanie na bardzo krótką metę. To, z czym my dzisiaj mamy do czynienia, czyli to zagrożenie podniesienie cen prądu, to jest konsekwencja kilkunastu lat zaniedbań. My od mniej więcej połowy poprzedniej dekady wiemy, że wejście handlu prawami do emisji będzie oznaczało, że koszt energii pozyskiwanej z węgla będzie rosnąć – mówił Adrian Zandberg w rozmowie z Piotrem Marciniakiem w programie „Fakty po faktach” TVN24.
– Szanowni państwo, zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Za chwilę nowy rok. Chciałem państwu złożyć najserdeczniejsze, najlepsze życzenia. Miłych, wesołych, rodzinnych, szczęśliwych świąt. I jak największego udziału w tej nadziei, radości, którą przyniósł ze sobą Chrystus. Chciałem także życzyć jak najlepszego nowego roku. Ten, który mija, przyniósł ze sobą wiele dobrych wydarzeń. Przyniósł piękne obchody 100-lecia odzyskania niepodległości, sukcesy, także sukcesy w dziedzinie ekonomicznej. Życzę, żeby ten kolejny rok spełnił jak najwięcej naszych nadziei, tych wspólnych i tych indywidualnych. By przybliżył taką Polskę, jakiej wszyscy chcemy. Polskę silną, sprawiedliwą, dostatnią i sprawiedliwą. Jeszcze raz powtarzam to słowo, dla wszystkich – stwierdził prezes PiS Jarosław Kaczyński na nagraniu opublikowanym w social media.
Życzenia Świąteczne Prezesa #PiS J. #Kaczyński. ???????? pic.twitter.com/tTHONRw3gl
— Prawo i Sprawiedliwość (@pisorgpl) December 21, 2018
Ceny energii nie wzrosną. Dodatkowe posiedzenia Sejmu i Senatu odbędą się 28 grudnia. W Senacie początek o 17:00. pic.twitter.com/wa8r0zU5Zp
— Stanisław Karczewski (@StKarczewski) December 21, 2018
Początek Sejmu o 11:00, głosowania do 14:00. Potem pewnie Senat. Budżet nie będzie głosowany. Tylko obniżka akcyzy pic.twitter.com/lRoO1o6JZ4
— Michał Olech (@MichalOlech) December 21, 2018
Rządowy projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, zakładający obniżenie akcyzy za energię elektryczną wpłynął do Sejmu, ma już numer druku i został skierowany do I czytania. Do jego rozpatrzenia dojdzie na dodatkowym posiedzeniu Sejmu, w przyszły piątek, 28 grudnia.
Jest projekt, który zapowiadał dzisiaj PMM https://t.co/9SrfeX16RR
— Michał Olech (@MichalOlech) December 21, 2018
Znalezienie najlepszych rozwiązań dotyczących cen energii to bardzo ważne zadanie. Bezpieczeństwo budżetów domowych Polaków jest niezmiennie jednym z priorytetów prac Parlamentu. Dlatego będziemy pracować jeszcze przed nowym rokiem. Dodatkowe posiedzenie Sejmu odbędzie się 28.12.
— Marek Kuchciński (@MarekKuchcinski) December 21, 2018
– W szczególności warto podkreślić, że opieramy się na takich trzech filarach w naszej polityce i strategii energetycznej. To bezpieczeństwo, regulacja i konkurencja. Nasze ceny energii elektrycznej muszą być konkurencyjne. Muszą być konkurencyjne dla gospodarstw domowych, po to po pierwsze, żeby były jak najniższe koszty dla ludzi. Muszą być też jak najniższe i coraz bardziej konkurencyjne dla przedsiębiorstw – mówił Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej.
– Dotrzymujemy słowa i cieszę się, że mogliśmy zbudować te mechanizmy. Jestem przekonany, że również parlamentarzyści nasi przychylą się do tego. To oczywiście ich prerogatywa. Już za kilka dni będzie, 28 [grudnia] najprawdopodobniej zwołane posiedzenie Sejmu tak, żeby jeszcze w tym roku wszelkie aspekty legislacyjne zostały tutaj przyjęte – stwierdził premier Mateusz Morawiecki na briefingu w KPRM.